Personīgā mājokļa meklēšanai un iegādei ir emocionāls raksturs. Lai arī pats pirkums nebūtu balstīts tikai uz sajūtām, esam apkopojuši dažas atziņas, ko vajadzētu ņemt vērā pirms jaunas dzīves vietas iegādes.
Izmantojiet profesionālu palīdzību
Nekustamā īpašuma pircēji arvien biežāk vēršas pēc palīdzības pie profesionāliem nozares speciālistiem, tomēr joprojām ir cilvēki, kuri mēģina ietaupīt līdzekļus, paļaujoties uz pašu spēkiem. Ja sāp zobs, parasti tiek atrasti līdzekļi zobārstam. Attieksmei pret mājokļa iegādi vajadzētu būt līdzīgai – ir vērts ieguldīt nelielu naudas summu eksperta konsultācijā pirms pirkuma veikšanas, lai vēlāk nebūtu jāraizējas par remonta nepieciešamību vai citiem izdevumiem, kas var parādīties tikai pēc tam, kad pirkuma līgums jau parakstīts.
Izvērtējiet detaļas
Pirms mājokļa iegādes ir ļoti svarīgi saprast, ar kādām izmaksām jārēķinās papildus. Informācijai vajadzētu aptvert pat sīkākās nianses, tādēļ jāizpēta visi ar īpašumu saistītie dokumenti – būvatļauja un ekspluatācijas atļauja, dzīvojamo telpu projekts u.c. Ja pārdevējam to nav, dodieties uz vietējo pašvaldību, kur iespējams iegūt informāciju par projektu, kā arī uzzināt, kādi ir vietas attīstības plāni. Rasējumos izvēles kārtībā varat veikt izmēru pārbaudi, lai pārliecinātos, ka būve atbilst projektam.
Palūdziet, lai īpašnieks parāda jums iepriekšējā gada elektroenerģijas un apkures rēķinus. Tie palīdzēs saprast siltumizolācijas kvalitāti, kā arī apjaust, ar kādu summu jārēķinās papildus kredītam un citiem izdevumiem.
Izplatīta kļūda – nekompetenta būvniecība
Ļoti bieži īpašumu kvalitāti ietekmē nekompetenta būvniecība. Visbiežāk tas ir vienotas pieejas trūkums, piemēram, ventilācijas un apkures sistēmu speciālists redz labāko risinājumu savā jomā, bet neņem vērā kopējo ainu, kā rezultātā siena apaug ar pelējumu un rodas siltuma zudumi.
Reizēm jau projektēšanas un plānošanas stadijā tiek kļūdaini noteikti termiņi – ja, piemēram, siltumizolācija ir uzstādīta steigā, nevar cerēt uz labu rezultātu. Drošāks variants ir tipveida māju projekti, kur rūpīgi izplānots katrs kvadrātmetrs. Šādas mājas tiek celtas vairumā, un katra niecīgākā kļūme var izmaksāt ļoti dārgi.
Droši jautājiet, fotografējiet un konsultējieties ar speciālistu
Ja mājokļa apskatē nepiedalās būvniecības eksperts, tad bez dokumentiem un rēķiniem ir jāpievērš uzmanība arī mezgliem, caurulēm un elektroinstalācijai. Noteikti jāprecizē visa informācija par šo iekārtu apkalpošanu un apkopi. Ja kaut kas šķiet aizdomīgs vai dīvains, labāk uzreiz pajautāt par to pārdevējam, nobildēt un konsultēties ar speciālistu. Ja viss tomēr netop skaidrs, ir vērts ielūgt ekspertu, kurš objektu apskata un personīgi parunā ar pārdevēju.
Kļūdas būvniecībā var pamanīt, ja ir izpratne un zināšanas par to, kā tiek celtas mājas un veikti remonti. Gan veciem, gan jauniem mājokļiem raksturīgi savi plusi un mīnusi. Ja nekustamajam īpašumam pirms iegādes tiek atklāti kādi trūkumi, varat norādīt uz tiem un pieprasīt atbilstošu cenu. Jebkurā gadījumā mājoklim vajadzētu būt gan emocionālam, gan praktiskam pirkumam.