Switch to mobile version. Augšup

Māja - 11.12.2020
mājokļa kredīts | hipotēka | dzīvoklis

Vai joprojām pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

Vai joprojām pirkt ir izdevīgāk nekā īrēt?

Mainoties ekonomiskajai situācijai, pārmaiņas parasti sajūt arī nekustamā īpašuma tirgus. Tomēr pagaidām Covid-19 krīze nav atstājusi tik lielu ietekmi, lai varētu runāt par būtiskām īres cenu vai mājokļa iegādes iespēju izmaiņām. Proti, īres cenu samazinājums ir nebūtisks, bankas joprojām finansē nekustamā īpašuma iegādi, un, pateicoties valsts atbalsta programmai ALTUM, daudzām ģimenēm ar bērniem un jaunajiem profesionāļiem joprojām ir iespēja īstenot sapni par savu mājokli.

Tāpēc, raugoties no finansiālā viedokļa, iegādāties mājokli šobrīd šķiet izdevīgāk, nekā to īrēt, jo īres cenas daudzos gadījumos tomēr ir augstākas nekā ikmēneša kredīta maksājums par savu mājokli.

Kā piemēru varam ņemt 50 — 60 m2 lielu divistabu dzīvokli ar remontu Rīgas centrā. Papētot sludinājumus, redzam, ka šādus dzīvokļus var īrēt, sākot no aptuveni 350 — 400 eiro mēnesī. Turpretī par 70 000 — 80 000 eiro līdzīgus dzīvokļus jau var iegūt arī savā īpašumā (ja regulāri seko līdzi sludinājumiem, iespējams atrast īpaši izdevīgus piedāvājumus). Tas nozīmē, ka ņemot hipotekāro kredītu uz 30 gadiem, ikmēneša maksājums būtu apmēram 280 eiro. Tātad, būtiski mazāks par īres cenu.

Ja šaubāties, vai šobrīd patiešām ir īstais laiks iegādāties savu īpašumu, vērts tuvāk papētīt vairākus aspektus.

Īrējot nauda aiziet kā caurā maisā

Ja jau tagad zināt, ka vēlaties iegādāties savu mājokli, kāpēc vēl vairākus gadus maksāt par īri cita dzīvokļa īpašniekam (būtībā – tiek bērta kā caurā maisā), ja tādu pašu vai pat mazāku summu varat novirzīt sava mājokļa ikmēneša maksājumam? Protams, pirkums ir nopietni pārdomājama lieta, tomēr, ja reiz esat izšķīries par šādu soli, to atlikt var nebūt finansiāli pamatotākais lēmums.

Dzīvoklis — prātīgs ilgtermiņa ieguldījums

Lai gan krīze var negatīvi ietekmēt nekustamā īpašuma cenas un nākotni neviens neuzņemas paredzēt, labā vietā un stāvoklī esošam dzīvoklim ilgtermiņā, visticamāk, cena tomēr ar laiku pieaugs. Tas nozīmē, ka pēc 20 gadiem varēsiet savu Rīgas centra dzīvokli izdevīgi pārdot un, piemēram, pārvākties uz laukiem.  Šobrīd pieprasījumu veicina ne tikai labu piedāvājumu trūkums vidējā cenu sektorā, kas pavelk līdzi arī pārējo tirgu, bet arī fakts, ka daudz lielākai potenciālo pircēju daļai parādījusies iespēja segt pirmo iemaksu, pateicoties valsts garantiju programmai ALTUM ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem.

Ja nogaidāt cerībā, ka krīzes ietekmē īpašumu cenas samazināsies, var nākties gaidīt ilgi. Nekustamā īpašuma aģentūru dati liecina, ka jaunajos projektos cenas turpina augt arī pašlaik.

Vai savs īpašums nozīmē mazāku brīvību?

Bieži kā mīnuss savas dzīves vietas iegādei tiek minēts mobilitātes trūkums. Proti, ja vēlēsieties pēkšņi pārcelties uz citu pilsētu vai valsti, vai vienkārši ilgāku laiku paceļot pa pasauli, iegādātais īpašums var kļūt par apgrūtinājumu.

Tai pat laikā iespējams paskatīties uz šo situāciju no citas puses. Dzīvoklis ir paliekoša vērtība, ko nepieciešamības gadījumā iespējams gan izīrēt, gan arī pārdot. Protams, tas prasīs zināmu laiku un pūles. Taču tādā veidā iespējams gūt arī peļņu.

Vēl plašāk par mājokļa iegādes un īres plusiem un mīnusiem varat lasīt rakstā Dzīvesvietas maiņa. Pirkt vai īrēt?

Kad labāk tomēr īrēt?

Ja pagaidām nevēlaties uzņemties ilgtermiņa finansiālas saistības, neesat drošs par savu ienākumu stabilitāti vai gluži vienkārši neesat izlēmis, cik lielu īpašumu un kurā vietā vēlaties, noteikti nevajag lietas sasteigt. Īre var būt labs veids, kā izmēģināt dažāda rakstura dzīvesvietas, lai saprastu, ko īsti gribās. Tāpat īre ir lieliska iespēja studentiem, kuri var apvienoties un izīrēt vienu dzīvokli uz visiem, tā ievērojami ietaupot līdzekļus. Jāuzmanās gan no situācijām, kad dzīvoklis tiek piedāvāts īrei par neatbilstoši zemu cenu, jo var gadīties saskarties ar zemūdens akmeņiem, piemēram, nesamērīgi augstiem maksājumiem par komunālajiem pakalpojumiem un apsaimniekošanu, vai pēkšņi izrādās, ka no savas kabatas vēl jāsedz apjomīgs nekustamā īpašuma nodoklis.

Protams, jārēķinās, ka īrējot nekad nevari būt drošs, vai kādā brīdī saimnieks nepalūgs izvākties, vai nepaaugstinās īres maksu. Tāpēc, pirms parakstīt īres līgumu, būtiski ir līdz sīkākajai detaļai izpētīt tā nosacījumus.

Uzzināt provizorisko kredītmaksājumu noskatītajam īpašumam jūs varat, izmantojot SEB mājokļa kredīta kalkulatoru.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.