Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 07.01.2020
uzkrājums | krājkonts | apdrošināšana

Kā izvēlēties īsto krāšanas veidu

Kā izvēlēties īsto krāšanas veidu

Pēdējo gados sabiedrībā ir vērojama tendence aizvien biežāk veidot naudas uzkrājumus. Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuriem pagaidām nav nekāda drošības spilvena neparedzētiem dzīves gadījumiem.

Krājkonts un uzkrājošā dzīvības apdrošināšana ir divi atšķirīgi uzkrājumu veidi, kas ir piemēroti dažādiem mērķiem.

Ja mērķis ir sakrāt krietnāku summu kādam lielākam pirkumam vai neparedzētajām situācijām, piemērotākais uzkrājuma veids būs uzkrājošā dzīvības apdrošināšana.

Ja jums ir būtiski krāt, bet neuzņemties īpašas saistības, vai īsā laikā sakrāt naudas līdzekļus  kādam konkrētam mērķim, noderīgāks būs krājkonts.

Ar katru gadu cilvēku skaits, kuri veido uzkrājumus, Latvijā pieaug. Uzkrājums daudziem kalpo kā vienīgais drošības spilvens neparedzētiem gadījumiem, un tas ir  īpaši svarīgi tieši sociāli neaizsargātākajam iedzīvotāju slānim, piemēram, minimālo algu saņēmējiem. Tāpēc tiem, kuriem nav nekādu uzkrājumu, der izvērtēt – varbūt tomēr ir iespēja ik mēnesi no algas novirzīt nelielu summu  un sākt veidot savu nākotnes drošības spilvenu.

Salīdzināsim divus uzkrājumu veidus – veco labo krājkontu un mūsdienīgo uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu

Bez skaidra mērķa sākt krāt ir grūtāk

Pirms sākt krāt, ir svarīgi noskaidrot sev pašam – kāpēc jūs to darīsiet. Vai jums ir kāds konkrēts mērķis, kuram vēlaties sakrāt pēc iespējas īsākā laikā, vai arī jūs vēlaties  gadu no gada pamazām veidot uzkrājumu nebaltai dienai? Skaidrs mērķis ne tikai motivēs uzsākt uzkrājuma veidošanu – no tā būs atkarīga arī uzkrājuma veida izvēle.

Kad nedaudz pietrūkst kārotajam

Pieņemsim, ka esat pārdevis veco automobili un nolūkojis citu, bet  tā iegādei pietrūkst tūkstoša eiro. Īpašas steigas jums nav, ņemt kredītu jūs nevēlaties, tāpēc izvēlaties trūkstošo  summu sakrāt. Šim nolūkam joprojām ļoti piemērots ir krājkonts. Varbūt šobrīd  tas tiešām  nesola augstu ienesīgumu, tomēr tam ir citas būtiskas priekšrocības – piemēram, iemaksas varat veikt neregulāri un atkarībā no  jūsu  mainīgās materiālās situācijas. Tas ir īpaši noderīgi cilvēkiem, kuru ienākumi katru mēnesi ir atšķirīgi.

No krājkonta naudu var izņemt jebkurā laikā, trīs dienas iepriekš uzrakstot iesniegumu internetbankā, – ērti, vienkārši, bez komisijas maksas un jebkādām papildu saistībām.

Lielais mērķis – nodrošināties pret neparedzamo

Ja mērķis ir sakrāt krietnāku summu kādam lielākam pirkumam vai neparedzētām situācijām, piemērotākais uzkrājuma veids būs uzkrājošā dzīvības apdrošināšana. Šim uzkrājuma veidam līgums jāslēdz uz 10 gadiem, tātad jums  būs jāievēro zināma disciplīna, jo iemaksas jāveic ik mēnesi. Tas nemaz nav slikti, jo, disciplinēti krājot, jūs uzkrāsiet vairāk, turklāt, pateicoties ieguldījumiem fondos, arī šā uzkrājuma veida peļņas potenciāls ir lielāks.

Vairāk par ilgtermiņa krāšanas priekšrocībām varat izlasīt rakstā 4 iemesli, kādēļ izdevīgāk uzkrāt 10 gadus un ilgāk.

Vēl viens uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas bonuss ir iespēja ik gadu par veiktajām iemaksām saņemt atpakaļ daļu samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) – līdz divdesmit centiem no katra nodoklī samaksātā eiro.

Kā atšķiras abi uzkrājumu veidi
Krājkonts Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu
Uzkrājums ir piesaistīts standarta procentu likmei, kas nav pakļauta svārstībām Ieguldījums fondos, kas palielina peļņas iespēju, taču īstermiņā var būt pakļauts lielākām svārstībām
Ir iespējams veikt dažādu apmēru neregulāras iemaksas – nav noteiktas minimālās summas Ar izvēlēto periodiskumu jāmaksā paša izvēlēta noteikta summa
Naudu var izņemt jebkurā brīdī 3 darba dienu laikā vai, samaksājot komisijas maksu, arī uzreiz Naudu var izņemt līguma termiņa beigās vai nepieciešamības gadījumā lauzt līgumu ātrāk, saņemot noteikto atpirkuma summu
Lieliski noderēs, ja vēlaties īsā laikā sakrāt naudu noteiktam mērķim

Iespēja ik gadu saņemt atpakaļ daļu samaksātā IIN
Papildu ieguvums – dzīvības apdrošināšana
Noderēs, ja ilgākā laika periodā vēlaties uzkrāt lielāku summu nākotnes vajadzībām

Ko darīt, ja krāšana tomēr nepadodas?

Mieru, tikai mieru – arī cilvēks, kurš pat māla cūciņā nekad nav spējis sakrāt vairāk par pieciem eiro, tomēr var lēnām un gandrīz nemanot izveidot sev pieklājīgu uzkrājumu. Kā tas iespējams? Pavisam vienkārši – savā internetbankā jāpieslēdz Digitālā krājkase un jāizveido krājkonts, kuram tā būs piesaistīta. Ikreiz, kad iepirksieties ar karti, centus, kuru pietrūks līdz apaļam eiro, krājkase novirzīs uz jūsu krājkontu, un jūs pat nemanīsiet, kā veidosies uzkrājums. Iespējams, pēc pusgada jutīsieties patīkami pārsteigts, jo būs izdevies sakrāt vērā ņemamu summu.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

 • Uzkrājumi - 26.07.2017

  Kā atrast 30 eiro mēnesī, lai sāktu uzkrāt?

  Kā atrast 30 eiro mēnesī, lai sāktu uzkrāt?

  Parasti populārākā atbilde uz jautājumu, kāpēc cilvēki neveido uzkrājumu, ir – trūkst brīvu līdzekļu. Taču, lai lēnā garā sakrātu vērā ņemamu kapitālu, pietiek pat ar eiro dienā. Turklāt, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, uzkrājums veidosies gandrīz nemanāmi.

  Lasīt vairāk

 • Uzkrājumi - 08.01.2018

  Kā gada laikā uzkrāt 1400 eiro?

  Kā gada laikā uzkrāt 1400 eiro?

  Pērn, ievērojot SEB bankas finanšu ekspertu ieteikumus, SEB bankas Lietuvā kliente Simona nolēma gada laikā uzkrāt gandrīz 1400 eiro. Vēlējāmies uzzināt, kā viņai veicās.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.