Mainīt valodu:

Forward valūtas maiņas darījums

Paragraphs

Forward valūtas maiņas darījums ir darījums starp Jums un banku, kas paredz vienas valūtas iegādi, pārdodot citu valūtu, nākotnē par darījuma slēgšanas brīdī norunātu cenu. Ja esat uzņēmies pienākumu veikt turpmākus maksājumus ārvalstu valūtā vai ārvalstu valūtā saņemsiet ienākumus, Jūs varat noslēgt šo darījumu tūlīt, un Jūs jau iepriekš zināsiet savus izdevumus vai ienākumus šajā valūtā, lai varētu sevi pasargāt pret negatīvām nākotnes valūtas kursa svārstībām un precīzāk plānot Jūsu uzņēmuma naudas plūsmu.

Darījuma pamatnosacījumi

  • Nav minimālās darījuma summas
  • Darījums var tikt izpildīts vairākās daļās, agrāk vai vēlāk nekā norunāts
  • Par šādiem darījumiem netiek piemērota papildu maksa

Piemērs

Uzņēmumam pēc trīs mēnešiem ir jāapmaksā piegādātāju rēķini 100 000 ASV dolāru apmērā. 

Uzņēmums ienākumus gūst eiro. Vēloties nodrošināt, ka tam nākotnē netiek radīti zaudējumi saistībā ar valūtas maiņu, uzņēmums noslēdz Forward valūtas maiņas darījumu par ASV dolāriem, t.i. vienojas ar banku, ka mainīs ASV dolārus pret eiro pēc fiksēta valūtas maiņas kursa 1,30 ASV dolāri pret eiro. 

Šī perioda beigās ASV dolāra maiņas kurss ir 1,28, bet uzņēmums nopērk valūtu pēc kursa 1,30, kas uzņēmumam ir izdevīgāk, nekā pērkot pēc tā brīža tirgus kursa.

Gadījumā, ja perioda beigās ASV dolāra maiņas kurss tirgū ir 1,32, uzņēmums valūtu tomēr pirktu saskaņā ar Forward valūtas maiņas darījuma nosacījumiem, t.i. pēc kursa 1,30.
 

Riski

Lielākais risks ir saistīts ar valūtas vērtības izmaiņām tirgū, jo abām pusēm ir jāpilda savi pienākumi saskaņā ar darījumu. 

Piemēram, Forward valūtas maiņas darījuma gadījumā, tiklīdz puses ir vienojušās par fiksētu maiņas kursu konkrētā datumā, valūtas pircējs var gūt zaudējumus, ja valūtas tirgus cena samazinās, taču valūtas pārdevējs gūtu zaudējumus, ja valūtas tirgus cena palielinās.

Šie darījumi tiek noslēgti bez biržas uzraudzības, tāpēc noteiktos tirgus apstākļos, Forward darījumu ar noteiktu termiņu vai Forward darījumu ar noteiktu valūtu tirgus vērtība var būt pakļauta augstākai svārstībai. 
Šī iemesla dēļ, ja noslēgtais Forward darījums tiek pārdots tirgū vai ja noslēgšanai tiek izmantots kompensējošs Forward darījums, darījuma tirgus vērtība var būt nelabvēlīga darījuma pusei.
 

Sazinieties ar mums, lai iegūtu papildu informāciju

Zvaniet:
Klientu centrs +371 2666 8777
Tirgus pārdošana no plkst. 8.00 līdz 17.00 +371 6721 5656

Sūtiet e-pastu: tcm_latvia@seb.lv

Finanšu instrumentu tirgus direktīva

Kopš 2007. gada Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas kopienā ir spēkā Finanšu instrumentu tirgus direktīva (MIFID), kas regulē finanšu ieguldījumu pakalpojumu sniegšanu. MiFID prasību mērķis ir nodrošināt ieguldītājiem papildu aizsardzību un veicināt finanšu tirgus caurspīdīgumu darījumos ar finanšu instrumentiem.

No 2018. gada 3. janvāra stājās spēkā Finanšu instrumentu tirgus direktīvas 2014/65/EU (MiFID II) jaunie noteikumi, kas ietekmē katru ieguldītāju, kas veic darījumus ar finanšu instrumentiem.

 

Lūdzu, pievērsiet uzmanību, ka šeit norādītie dati, piemēri un informācija par atvasinātajiem finanšu instrumentiem ir tikai informatīvi. Šī informācija ir sagatavota, neņemot vērā Jūsu zināšanas vai pieredzi saistībā ar konkrētiem finanšu instrumentiem un bez informācijas par Jūsu ieguldījumu mērķiem vai finansiālajām iespējām uzņemties riskus saistībā ar darījuma noslēgšanu, kas atbilst Jūsu ieguldījumu mērķiem. Tāpēc to nevar uzskatīt par personīgu ieguldījumu ieteikumu, atvasinātu finanšu instrumentu tirdzniecības padomu vai ieguldījumu izpēti, rīkojumu vai ielūgumu pirkt vai pārdot konkrētus finanšu instrumentus un tas nav jebkura sekojošā darījuma pamats vai daļa no tā.