Iegādājoties apdrošināšanu savam mājoklim, bieži vien jūtamies vilināti izvēlēties pašu lētāko variantu, jo šķiet, ka visi piedāvājumi ir vienādi. Taču, nepievēršot uzmanību apdrošināšanas segumam, šķietami lētākā polise beigu beigās var radīt būtiskus papildu tēriņus no pašu kabatas. Apskatām galvenās nianses, kurām vērts pievērst uzmanību.
Kāda ir apdrošinājuma summa par vienu kvadrātmetru?
Svarīgi noskaidrot kāda ir summa, kuru apdrošinātājs jums izmaksātu, ja ar mājokli notiktu nelaimes gadījums. Piemēram, ja mājokli skar uguns nelaime un to nepieciešams pilnībā atjaunot, tad svarīgi, lai polisē noteiktā apdrošinājuma summa par vienu kvadrātmetru atbilstu reālām būvniecības izmaksām.
Dažkārt var novērot, ka lētākajos mājokļa apdrošināšanas polišu piedāvājumos šie “griesti” noteikti apmērā, kas vairs neatbilst mūsdienu tirgus cenām. Piemēram, 900 eiro. Tas nozīmētu, ka, 120 kvadrātmetru plaša mājokļa pilnīgai atjaunošanai apdrošinātājs jums izmaksātu līdz 108 000 eiro. Jebkurš būvniecības speciālists apliecinās, ka ar šādu summu nebūs pietiekami, lai atjaunotu mājokli iepriekšējā izskatā. Līdz ar to pārējā summa būtu jāatrod pašiem.
Uz 2023. gada maiju vidējās viena kvadrātmetra izmaksas īpašuma atjaunošanai ir no 1200 eiro. Vislabāk, ja polisē nav noteikta konkrēta apdrošinājuma summa par kvadrātmetru, bet īpašums apdrošināts atjaunošanas vērtībā. Tas nozīmē, ka, notiekot nelaimei, apdrošinātājs segs izmaksas atbilstoši mājokļa atjaunošanas tāmei un tā brīža reālajām izmaksām. Šādu priekšrocību nodrošināta SEB bankas piedāvātajās mājokļa apdrošināšanas polisēs, ko sniedzam kopā ar If Apdrošināšana.
Sadzīviski atgadījumi
Kā liecina If Apdrošināšana sniegtie dati, visbiežākais un izmaksu ziņā būtiskākais risks mājokļiem ir ūdens noplūdes. Šo risku ir īpaši svarīgi iekļaut polises segumā, jo, pat ja jūsu dzīvoklī ir ierīkota jauna santehnika un komunikācijas, plūdus visnepiemērotākajā brīdī var “noorganizēt” jūsu augšstāva kaimiņi, bojāts stāvvads vai logs, kurš palicis vaļā spēcīga lietus laikā.
Kopš Covid-19 pandēmijas, kas piespieda iedzīvotājus biežāk uzturēties mājās, arvien būtiskāk kļuvis izvēlēties polisi, kurā apdrošināti arī dažādi sadzīviski riski. Jo īpaši svarīgi šis ir cilvēkiem, kuri mājoklī iekārtojuši biroju, vai arī audzina mazus bērnus.
Piemēram, ne visi apdrošinātāji būs īpaši pretimnākoši, ja lūgsiet atmaksāt izdevumus par sabojātu datoru, kuram rīta steigā nejauši uzgāzāt kafijas tasi. Vai arī atmaksāt par saplēstu indukcijas plīti, kurai, gatavojot vakariņas, uzkritis virsū pannas vāks. Izvēloties mājokļa apdrošināšanu pie SEB bankas, un papildus iekļaujot polisē risku “Mājokļa iedzīve”, par šādiem sadzīviskiem negadījumiem nebūs jāsatraucas.
Bez raizēm par īrniekiem
Ja izmantojat īpašumu ne tikai pats, bet mēdzat to izīrēt arī citiem (gan īstermiņā, gan ilgtermiņā), tad noteikti vērts izvēlēties polisi, kurā papildu apdrošināti izīrētāja riski.
Vairums standarta polišu šādu iespēju nepiedāvā, tāpēc, ja īstermiņa īrnieki pēc ballītes ir izdemolējuši dzīvokli vai ilgtermiņa īrnieki izvācoties “līdzi paņēmuši” arī jūsu sadzīves tehniku, tad zaudējumu atgūšana var izvērsties laikietilpīga.
Izvēloties mājokļa apdrošināšanu SEB bankā, un papildus iekļaujot “Izīrētāja risku”, jums tiks atlīdzināts gan par nevīžīgu īrnieku izdarībām summā līdz 15 000 eiro, gan par negūto peļņu no īres maksājumiem, ja dzīvoklī noticis apdrošināšanas gadījums, kura dēļ dzīvokli remonta laikā nav iespējams izīrēt.
Jāpadomā par iedzīvi
Izvēloties apdrošināt sava mājokļa iedzīvi, dažkārt apdrošinātāji mēdz pieprasīt grupēt un sarakstā uzskaitīt lietas un priekšmetus, kurus vēlaties apdrošināt. Tā kā laika gaitā iegādājamies arvien jaunas preces, šis saraksts ātri vien var novecot, ja neatcerēsieties katru reizi apdrošinātājam paziņot par saviem pirkumiem.
Lai izvairītos no situācijas, kad apdrošinātājs atsaka kompensēt izdevumus par priekšmetu, kuru neiekļāvāt sarakstā, iesakām izvēlēties polises pie apdrošinātājiem, kas neprasa no jums šādu informāciju. Piemēram, SEB bankas mājokļa apdrošināšanas polisēs, izvēloties iedzīves apdrošināšanu, šāds saraksts netiek prasīts.
Turklāt tiek apdrošināta arī iedzīve, kuru ir paredzēts lietot ārpus mājokļa teritorijas. Jo īpaši tas var noderēt, ja mēdzat pārvietoties ar velosipēdu un pieslēgt to, kamēr dodaties savās ikdienas gaitās. Līdz ar to jums tiks atmaksāts par velosipēdu, kuru no veikala pieslēgvietas aizdzinis garnadzis.
Citiem nodarītie zaudējumi
Dažkārt mūsu mājoklis vai tā iemītnieki var netīši nodarīt zaudējumus apkārtējiem iedzīvotājiem. Piemēram, jūsu dzīvoklī plīst ūdens caurule, kas nopludina arī kaimiņu dzīvokli. Dodoties pastaigā, jūsu četrkājains draugs sabīstas un iekož garāmgājējam. Bērni rotaļu laikā pamanās saskrāpēt kaimiņa auto.
Ja mājokļa polisē nav iekļauta civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, šādos negadījumos radītos zaudējumus var nākties atmaksāt no savas kabatas. Tāpēc, izvēloties polisi, noteikti vērts apdomāt šī riska iekļaušanu apdrošināšanas segumā.
Aprēķiniet polises cenu savam mājoklim
- Visu risku apdrošināšana ar nelieliem ikmēneša maksājumiem
- Ērti iegādāties internetbankā
- Ātra atlīdzības izmaksa – visbiežāk lēmums tiek pieņemts 2 darba dienu laikā pēc visu dokumentu saņemšanas