Apdrošinātāju statistika liecina, ka ik gadu Latvijā vairākus simtus mājokļu skar negadījumi, kuru dēļ īpašniekiem rodas būtiski zaudējumi, – šā gada trijos mēnešos vien atlīdzībās izmaksāti vairāk nekā pieci miljoni eiro*.
Labi, ja īpašums ir bijis apdrošināts, taču – cik ir tādu gadījumu, ka saimniekam jāsedz ievērojamas summas pašam no savas kabatas, lai radušos problēmu novērstu vai pat atjaunotu mājokli? Kāpēc joprojām daudzi cilvēki neapdrošina savu īpašumu?
Mīts Nr. 1: tas ir dārgi
Paradoksāli, bet nereti tiem, kas tā uzskata, nav ne jausmas, cik patiesībā maksā īpašuma apdrošināšana. Apdrošināšanas polišu cenas ir atkarīgas no tajās iekļautajiem riskiem. Zinot, ka visbiežāk kaitējumu, piemēram, mājokļiem daudzdzīvokļu namā, nodara ūdens noplūdes, savukārt vislielākos zaudējumus rada ugunsnelaimes, būtiski izvēlēties polisi, kurā iekļauti vismaz šie riski, un šāda apdrošināšana parasti neizmaksā vairāk par pieciem eiro mēnesī. Tajā pašā laikā, piemēram, sērijveida divistabu dzīvoklim apdrošinājuma summa būs aptuveni 35 000 eiro, un tas nav mazs “drošības spilvens”. Parasti nekustamā īpašuma apdrošināšanas polise sedz zaudējumus, kas radušies tikai jūsu īpašumam. Svarīgi, lai jūsu apdrošināšanas polisē būtu iekļauta arī civiltiesiskā atbildība, kas nozīmē zaudējumu segšanu kaimiņam, kura dzīvoklī arī ir jāveic remonts, ja jūsu mājoklī ir plīsusi ūdens caurule.
Mīts Nr. 2: man nekas nedraud
Latvija ir mierīga zeme, te nav zemestrīču, orkānu, cunami. Tiesa. Taču zaudējumus jūsu īpašumam var nodarīt kaimiņi, kuri netīšām applūdina jūsu mājokli. Arī vēja brāzmas Latvijā mēdz būt tik spēcīgas, ka pēc tām netrūkst īpašumu, kam sabojāts jumts vai iznīcināts žogs, uzkrītot kokam, vai logs izsists ar kādu vēja rautu priekšmetu. Mediji ziņo, ka pēc katras vētras apdrošinātāji saņem pat vairākus desmitus tamlīdzīgu pieteikumu. Diemžēl arī zādzības no dzīvokļiem un privātmājām nav retums – to skaits parasti pieaug vasarā, kad daudzi dodas atvaļinājumā un mājokļi paliek tukši, savukārt ziemā zagļi īpaši iecienījuši vasarnīcas, kurās visi rosās vasarās, bet ziemās tās ir tukšas. Nereti pāris minūtēs var tikt nodarīti zaudējumi pat vairāku tūkstošu eiro vērtībā. Ja mājās ir daudz vērtīgu lietu, iedzīves apdrošināšana ir būtiska. To parasti iekļauj nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisē.
Mīts Nr. 3: mans mājoklis nav tik vērtīgs
Pat tad, ja jūsu mājoklis nav tik tikko uzcelts nams vai nesen izremontēts dzīvoklis, uzskatīt, ka tas nav to vērts, lai tiktu apdrošināts, nav pareizi. Grūti iedomāties, ka kādu var priecēt neglīts pleķis viesistabas griestos pēc plūdiem kaimiņa dzīvoklī. Tāpat maz ticams, ka būs vienkārši saņemt atbilstošu atlīdzību no kaimiņiem, lai griestus atjaunotu, bet, ja būs apdrošināšana, – uzreiz. Apdrošināšana nav tikai lielo savrupmāju vai dizaina dzīvokļu īpašnieku privilēģija. Tā ir “drošības spilvens” ikvienam un atbalsts brīdī, kad pēkšņi jānovērš kādi trešo pušu vai laikapstākļu radīti bojājumi.
Mīts Nr. 4: ar īpašuma apdrošināšanu ir gana
Ja mājokļa iegādei ņemts kredīts, tad īpašuma apdrošināšana nav vienīgais “drošības spilvens”, par ko ir vērts parūpēties. Kredīta maksājumi jāveic regulāri, kam ir nepieciešami uzkrājumi vai regulāri ienākumi. Tāpēc ir vērts laicīgi aizdomāties par to, kas notiks brīdī, ja jūs pat uz neilgu laiku zaudēsiet darbu vai darbspējas. Šādos gadījumos saglabāt finanšu stabilitāti un pasargāt ģimeni palīdzēs kredītmaksājumu apdrošināšana. Ja kredītmaksājumi ir apdrošināti, tad darbnespējas laiku tos pilnā apjomā jūsu vietā veiks banka. Brīdī, kad atradīsiet jaunu darbu vai arī atgriezīsieties darbā pēc slimības, jūs varēsiet atsākt kredītmaksājumus, kā tas notika līdz šim.
*Pēc Latvijas Apdrošinātāju asociācijas datiem