Skolas vecuma bērni spēj lieliski iemācīties paši pieņemt pārdomātus lēmumus par naudu un tēriņiem – nepieciešams tikai vecāku atbalsts un uzticēšanās. Norēķinu karte joprojām ir drošākais un ērtākais veids, kā apgādāt bērnu ar kabatas naudu un radināt viņu patstāvīgi lemt par tās izmantošanu. Bērns iemācās ne tikai veikt norēķinus ar karti, bet arī izmantot bankomātu, kā arī ar internetbankas un mobilās aplikācijas palīdzību ātri noskaidrot sava konta atlikumu.
Jaunā mācību gada sākums ir ļoti piemērots brīdis, lai parunātu ar bērniem par naudu, – gan ar tiem, kuri skolas solā sēdīsies pirmoreiz, gan ar tiem, kuriem šis būs pēdējais mācību gads pirms lielās dzīves. Tērējot sev piešķirto kabatas naudu vai paša nopelnīto, bērns var lieliski iemācīties pieņemt finansiāli atbildīgus lēmumus. Protams, viņam ir nepieciešams vecāku atbalsts un labs piemērs. Vairāk par to, kā veiksmīgi pārrunāt naudas jautājumus ar saviem bērniem, varat izlasīt rakstā 5 ieteikumi, ko stāstīt bērniem par naudu.
Jaunas dzīves sākums – pašam sava bankas karte
Ne mazums vecāku ir piedzīvojuši situācijas, kad bērns mirkli pirms došanās uz skolu pēkšņi paziņo: “Man šodien jāsamaksā par teātra biļeti!” Pieaugušie tad steigšus metas meklēt naudu pa makiem un kabatām. No šādiem stresa brīžiem palīdz izvairīties ērts un drošs risinājums – norēķinu karte bērnam, kuras komplektā ietilpst bezmaksas konts un mobilā aplikācija. Karte ir piesaistīta kādam no vecāku kontiem, un nepieciešamības gadījumā to ir iespējams dažu minūšu laikā papildināt.
Kartes piešķiršana bērnam ne vien padara praktisko dzīvi ērtāku, bet arī vieš bērnā apziņu, ka viņš jau ir pietiekami liels, lai viņam uzticētos (jo kartes lietošana ir saistīta ar jaunām prasmēm un atbildību), bet vecākiem ļauj pamazām veidot savu atvašu iemaņas prātīgi apieties ar naudu. Ērta bērnam būs bezkontakta kartes lietošana, jo ar to norēķināties par nelielām summām ir pavisam vienkārši un ātri – bez kartes ievietošanas POS terminālī un PIN koda ievadīšanas. Īpaši parocīga tā var būt, piemēram, skolas ēdnīcā vai kioskā – jo ātrāk tiks apmaksāts pirkums, jo ātrāk bērns varēs atgriezties klasē.
Vieglāk izsekot saviem tēriņiem
Visbiežāk bērna karte tiek izmantota kabatas naudas ieskaitīšanai. Viens no veidiem, kā radināt bērnu pieņemt lēmumus par saviem ikdienas tēriņiem, ir nedēļas sākumā ieskaitīt kartē visai nedēļai paredzēto kabatas naudu, iepriekš vienojoties ar viņu par vienai dienai paredzēto summu, kā arī noskaidrojot, vai nav paredzēti kādi papildu tēriņi, piemēram, maksa par ekskursiju.
Gadās, ka bērns iztērē piecām dienām paredzēto naudu divās dienās. Tas ir labs iemesls pārrunāt, kāpēc tā iznācis un ko varētu darīt, lai turpmāk tā nenotiktu. Iespējams, ka nākamreiz bērns jau izvērtēs, vai ir prātīgi iztērēt visu naudu par kādu pēkšņi iepatikušos lietiņu veikala plauktā. Dažkārt bērns pat neatceras, kur naudiņa palikusi, – tad var kopīgi ielūkoties kontā, lai noskaidrotu, kādam nolūkam tā iztērēta, un apspriest, vai šie tēriņi ir bijuši pārdomāti un ko bērns no tiem ir ieguvis.
Arī tad, ja vecāki ir nolēmuši atalgot bērnu ar nelielām summām par kādiem labi paveiktiem darbiem, samaksu par padarīto viņi var ieskaitīt bērna kontā, tā imitējot lielo dzīvi, kur arī alga tiek ieskaitīta strādājošā kontā.
Ja tomēr nepieciešama skaidra nauda
Ir dažādas situācijas, kad bērnam ir nepieciešama skaidra nauda, piemēram, lai samaksātu par ekskursiju vai skolas tirdziņā no citiem klases biedriem iegādātos pašdarinātas lietiņas.
Tā bērnam ir iespēja iemācīties ne tikai veikt norēķinus ar karti, bet arī izmantot bankomātu, pašam aprēķināt, cik daudz naudas jāizņem, lai pietiktu visiem tēriņiem, un trenēt atmiņu, jo kartes PIN kods jāatceras no galvas. Vecākiem gan pirms tam noteikti jāpārrunā ar bērnu visi ar kartes lietošanu saistītie drošības aspekti un jāatgādina, ka PIN kodu, tāpat kā paroles, nedrīkst atklāt pat labākajam draugam.
No 16 gadiem – bez vecāku palīdzības
Ja jaunietis vasaras brīvlaikā ir strādājis un nopelnījis savu naudu, tādējādi uzņemoties aizvien vairāk atbildības par savu dzīvi, arī kartes komplektu bankā viņš var noformēt patstāvīgi, bez vecāku klātbūtnes. Tas ir vēl viens plats solis ceļā uz patstāvību.