2015. gadā pozitīvās tendences darba tirgū turpinās, un arvien vairāk darba ņēmēju izjūt tirgus izaugsmes rezultātus. Savukārt bezdarba līmenis sasniedzis viencipara līmeni.
2014. gada nogalē tika prognozēts, ka līdz ar lēnāku ekonomisko izaugsmi bezdarba kritums un jaunradīto darba vietu skaits šogad nebūs straujš. Prognozes ir piepildījušās – kopējais darba vietu skaita pieaugums ir neliels, turklāt atsevišķās nozarēs darbinieku skaits ir samazināts. Tajā pašā laikā, citās nozarēs attīstība ir bijusi straujāka un ir radītas jaunas darba vietas. Tādējādi nodarbinātības līmenis gada laikā ir nedaudz pieaudzis un bezdarba līmenis beidzot sasniedzis viencipara līmeni, nonākot zem 10% atzīmes un atrodoties tuvu bezdarba dabiskajam līmenim.
Kopumā vērtējot, situācija darba tirgū kļuvusi labvēlīgāka tieši darba ņēmējiem – iespējas atrast darbu ir lielākas, un vidējā darba samaksa ir augstāka. Turklāt darba samaksas pieaugums šogad ir bijis nedaudz straujāks, nekā tika prognozēts. Trešajā ceturksnī vidējās bruto darba algas pieaugums sasniedza 7.3%, kas ir mazliet vairāk, nekā gada pirmajā (6.2%) un otrajā (6.4%) ceturksnī. 2014. gadā bruto samaksa pieauga vidēji par 6.8%, un pirmo trīs ceturkšņu dati liecina, ka algu pieauguma temps šogad nebūs būtiski mazinājies. Gan pērn, gan šogad vidējās darba samaksas pieaugumu ietekmēja minimālās darba algas palielināšana. Palielināt minimālo algu Latvijā plānots arī nākamgad, tomēr procentuālais pieaugums būs daudz mazāks un šo izmaiņu ietekme uz kopējo darba samaksas statistiku būs minimāla.
Darbspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanās un mazāks bezdarba līmenis ir faktori, kas sekmē pieaugošu spiedienu palielināt algas, pat neskatoties uz salīdzinoši piezemētajām ekonomikas izaugsmes prognozēm. Īpaši aktuāli tas ir atsevišķās nozarēs un noteiktu sfēru speciālistu kategorijā (piemēram, uzņēmēji arvien saskaras ar grūtībām atrast kvalificētus informācijas tehnoloģiju speciālistus). SEB bankas veiktā finanšu direktoru aptauja rāda, ka gada laikā palielinājušās lielo uzņēmumu bažas par kvalificētu darbinieku pieejamību. Šogad par to saraucas 35% Latvijas lielās kompānijas, kamēr pērn to kā izaicinājumu minēja vien katrs piektais uzņēmums.
Sagaidāms, ka algu pieauguma temps nākamgad tikai nedaudz mazināsies un sasniegs 5-6% gadā.
Edmunds Rudzītis,
SEB bankas ekonomists