Šī gada oktobrī, salīdzinot ar 2022. gada oktobri, Latvijas rūpniecība pieauga par 0,5%.
Kopējo apjomu oktobrī plusā izvilka elektroenerģijas un gāzes apgādes pieaugums par 40,4%. Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē apjomi samazinājās par 22,9%, apstrādes rūpniecībā par 3,9%.
Izaugsmi turpināja otrā lielākā apstrādes rūpniecības nozare – pārtikas produktu ražošana (+5,8%).
Savukārt apjomi turpināja sarukt divās no trim lielākajām nozarēm: kokrūpniecībā (–3,6%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā (–8,4%). Lai arī ir nozares, kuras saglabājušas izaugsmi, vairums tomēr piedzīvo lejupslīdi.
Stagnatīvās izaugsmes vide Latvijā un eksporta tirgos īstermiņā turpinās ietekmēt apstrādes rūpniecību. Kokrūpniecību ietekmēs būvniecības tirgus stabilizēšanās Ziemeļvalstīs un Lielbritānijā, kas ir pakāpenisks process, kā dēļ pie noturīgas izaugsmes atgriešanās var izdoties vien uz 2024. gada beigām.
Pozitīvas vēsmas pienāca no eirozonas apstrādes rūpniecības, kas liecina, ka lejupslīde novembrī nedaudz mazinājās un uzņēmēju konfidence sasniedza trīs mēnešu augstāko līmeni. Līdzīga tendence vērojama arī Lielbritānijā.
Situācija apstrādes rūpniecībā izteiktākas stabilizācijas pazīmes varētu izrādīt nākamā gada otrajā ceturksnī. Latvijas uzņēmēju visaktuālākā problēma šobrīd ir vājais pieprasījums. Tas uzliek spiedienu meklēt iespējas citos segmentos un tirgos, jo jauno pasūtījumu indekss ir noslīdējis zemā līmenī un pagaidām atgūšanos neuzrāda. Tas sāks atdzīvoties līdz ar patēriņu, kuru balstīs reālās algas kāpums un procentu likmju mazināšana.