Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 04.06.2020
koronavīruss | darbaspēks | attīstības prognozes

Covid-19 sagriež kājām gaisā Latvijas darba tirgu

Covid-19 sagriež kājām gaisā Latvijas darba tirgu

Covid-19 pandēmija sagriezusi kājām gaisā situāciju Latvijas darba tirgū – šā gada 1. ceturksnī bezdarbs pieaudzis līdz 7,4%, bet gada otrajā pusē varētu pietuvoties 12%. Lai gan liela nozīme būs ekonomikas spējai stabilizēties un valdības atbalsta pasākumiem, daudzas nozares varētu tik drīz neatkopties.

Šā gada 1. ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā palēcās līdz 7,4%, pieaugot par 1,4 procentpunktiem, bet gada laikā – par 0,5 procentpunktiem.

Covid-19 ir sagriezis kājām gaisā situāciju darba tirgū, un bezdarbs ir sācis pieaugt straujā tempā. Kāpums galvenokārt ir noticis martā, un tas nozīmē, ka otrajā ceturksnī tas būs vēl krietni augstāks. Gada otrajā pusē tas turpinās palielināties un varētu pietuvoties 12%.

Daļa tik drīz neatgūsies

Tas, cik tālu kāps bezdarbs, būs atkarīgs no ekonomikas spējas stabilizēties un valdības atbalsta pasākumiem. Taču daudzas, īpaši ar tūrismu, izklaidi, atpūtu un  arī tirdzniecību saistītās nozares, tik drīz neatgriezīsies pie pilnas noslodzes, un tas nozīmē, ka bezdarbnieku skaitu papildinās tie, kuri šobrīd vēl ir daļēji nodarbināti vai saņem dīkstāves pabalstus.

Bez šo pasākumu ieviešanas bezdarbs jau šobrīd tuvotos 13%.

Daudz kas būs atkarīgs no situācijas eksporta jomā, īpaši rudenī, kad sagaidāms otrreizējs sitiens pa pieprasījumu. Pie pozitīvām tendencēm darba tirgus varētu atgriezties nākamgad.

Gaidāms speciālistu trūkums

Tuvākajā laikā pozīcijas darba tirgū atgūs darba devēji, lai gan vairākās jomās, piemēram, ar IT saistītās profesijās, straujie pagriezieni tehnoloģiju virzienā aktualizēs šīs jomas speciālistu trūkumu.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Saglabāsies arī pietiekami liels vakanču īpatsvars, un daudzas jomas, kurās ilgstoši bija grūtības nokomplektēt darbiniekus, varētu nonākt nedaudz labākā situācijā. Būtiska loma būs dažādu pārkvalifikācijas pasākumu efektivitātei.

Tomēr lielas pārmaiņas tik un tā varētu izpalikt, jo daļai bezdarbnieku būs grūti saskatīt motivāciju mainīt darba specifiku, piemēram, nomainīt darbu apkalpojošā sfērā uz darbu apstrādes rūpniecībā vai lauksaimniecībā varētu būt visai liels izaicinājums.

Darba tirgu no pārlieku lielas atdzišanas atturēs valdības atbalsta programmas, kuru efektivitāte būs izšķiroša, nosakot ekonomikas tālākās atgūšanās pozīcijas. Jo vairāk darbinieku būs noturēti darba tirgū, jo spēcīgāks tas būs.

Pašreizējās krīzes apstākļos saglabājas arī tendence, ka no darba tirgus aizejošo skaits ir lielāks par tajā ienākošo, un tas nozīmē, ka, neskatoties uz pašreizējo bezdarba kāpumu, situācija daudzās nozarēs saglabāsies saspīlēta.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Maksājumi ar Android viedtālruni

Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

 

 


 • Ekonomiskā vide - 11.05.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 14.05.2020

  Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

  Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

  Aprīļa rādītāji liecina, ka Latvija pietuvojusies deflācijas posmam. Tirgotājiem nāksies pielikt pūles, lai atvilinātu pircējus un liktu viņiem vērt vaļā maciņus, tomēr vienlaikus parādās vairāki riski nekontrolējamai inflācijai ilgtermiņā.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 03.06.2020

  Mazumtirdzniecības dati: zeļ e-komercija, nepērk apģērbu un apavus

  Mazumtirdzniecības dati: zeļ e-komercija, nepērk apģērbu un apavus

  Mazumtirdzniecības dati par aprīli ieskicē, kā mainījusies patērētāju uzvedība Covid-19 pandēmijas laikā. Kamēr strauju kāpumu pieredzējusi tirdzniecība e-vidē un pa pastu, apjomīgus kritumus piedzīvojusi apģērbu un apavu mazumtirdzniecība, kā arī citas jomas.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.