Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 23.11.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | darbaspēks

Kā Covid-19 otrais vilnis ietekmēs darba tirgu

Kā Covid-19 otrais vilnis ietekmēs darba tirgu

Covid-19 otrais vilnis un valstī ieviestie ierobežojumi turpmākajos mēnešos nesīs dažādus izaicinājumus darba tirgum. Daudzās nozarēs saruks nostrādāto stundu skaits, taču bezdarbnieku skaita pieaugums lielā mērā būs atkarīgs no atbalsta pasākumu vēriena un efektivitātes.

Nebija šaubu, ka 3. ceturkšņa darba tirgus dati atnesīs pozitīvas ziņas. Bezdarba līmenis šajā laika posmā samazinājās par 0,2 procentpunktiem, lai gan gada izteiksmē tas ir par 2,4 procentpunktiem augstāks.

Rezultātā par spīti gaidām Covid-19 otrais vilnis un tam sekojošie ierobežojumi nozīmē, ka pagrieziena punkts tiek pārbīdīts uz diviem ceturkšņiem. Nodarbinātības valsts aģentūras oktobra dati vēl uzrāda nelielu bezdarba samazinājumu, tomēr novembrī un turpmākajos mēnešos vektors pārslēgsies pieauguma virzienā.

Atbalsta pasākumu nozīme

To, cik kuplas būs darba meklētāju rindas, lielā mērā noteiks atbalsta pasākumu vēriens un nosacījumu efektivitāte.

Ņemot vērā izmaiņas, daudzi kļūs ekonomiski neaktīvi un nogaidīs, līdz situācija darba tirgū nostabilizēsies.

Sagaidāms, ka daudzās nozarēs saruks nostrādāto stundu apjoms. No šāda skatupunkta notiekošā nodokļu reforma drīzāk vairo nenoteiktību. Uz ziemu, līdz pavasarim, varētu saglabāties liela uzņēmēju piesardzība attiecībā uz darbinieku skaita palielināšanu.

Cik augstu kāps bezdarba rādītāji

Darba tirgus būs samērā aktīvs noteiktās jomās: IKT, būvniecībā, apstrādes rūpniecībā, kā dēļ vispārējs un straujš bezdarba kāpums arī nav gaidāms.

Ņemot vērā mākslīgi iniciētās krīzes un atbalsta pasākumu ietekmi, grūti noteikt, cik smagi otrais vilnis skars darba tirgu. Bezdarbs varētu pakāpties līdz aptuveni 9.5%, pirms sāks ceļu lejup.

Būtiski būs uzturēt atbalsta pasākumus skarto nozaru darbiniekiem, īpaši ar tūrismu saistītajām, jo tur atgūšanās būs ļoti lēna. Nākamgad otrais ceturksnis ekonomikā solās atnest labu atsitienu, jo izplatību piedzīvos vakcīna un nostiprināsies noskaņojums ekonomikā.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.