Ziņas par Donalda Trampa atgriešanos ASV prezidenta amatā jau atstājušas ietekmi finanšu tirgos un pasaules ekonomikā, kā arī raisa diskusijas par turpmākajiem notikumiem. Apskatīsim, ar kādām tendencēm varam rēķināties gan pasaules, gan Latvijas kontekstā.
Tirgu reakcija nepārsteidz
Tirgi uz Donalda Trampa ievēlēšanu ir reaģējuši kā gaidīts. Proti, ar spēcīgāku ASV dolāru, augošu akciju tirgu un augstāku ienesīgumu.
Tādējādi nodokļu un ierobežojumu mazināšanas attiecībā uz uzņēmumu peļņu perspektīvas atsver tarifu un augstākas inflācijas negatīvās ietekmes riskus. Vismaz pagaidām.
Šobrīd nav skaidrs, cik lielā mērā tiks īstenoti vēlēšanu kampaņā D. Trampa izteiktie priekšlikumi par tarifiem, nodokļu samazināšanu un imigrāciju. Tāpat jautājums ir, kā ASV tirdzniecības partneri reaģēs uz augstākiem ASV tarifiem un attiecībā uz nodokļiem, gan tas, vai visi izvirzītie D. Trampa priekšlikumi tiks akceptēti kongresā.
D. Trampa politikas izmaksas
Pēdējos mēnešos ASV ekonomikas īstermiņa perspektīva ir uzlabojusies. Liela mēroga imigrantu deportācijas varētu būt viens no riskiem izaugsmei, taču nav skaidrs, kā un vai tas notiks.
Tarifu ieviešana rada augšupvērstu inflācijas risku. Tomēr spēcīgāks dolārs un tas, ja uzņēmumi izmaksu pieaugumu absorbēs, samazinot peļņu, varētu šo risku mazināt. ASV jārēķinās, ka valstu pretpasākumi nozīmēs tās eksporta kritumu un negatīvas blaknes.
Jēlas universitātes pētnieki lēš, ka ASV mājsaimniecībām D. Trampa politika izmaksātu pat 7600 ASV dolārus. Federālais parāds turpinās strauji pieaugt, jo D. Trampa nodokļu reforma, visticamāk, tiks pagarināta un iespējami jauni nodokļu samazinājumi.
Vai Eiropa turpinās iepalikt?
Vēl pirms vēlēšanām D. Trampa uzvaras izredžu pieaugums paspēja skart no eksporta atkarīgo Eiropas uzņēmumu, piemēram, automobiļu ražotāju un luksusa preču grupu, akcijas. To kritums atspoguļoja tirdzniecības kara iespējamo spiedienu uz nozarēm, kuras jau cīnās ar vājo iekšzemes ekonomiku un eksporta pieprasījuma palēnināšanos.
Eiropas akciju tirgi šogad ir atpalikuši no tehnoloģiju uzņēmumu balstītā ASV tirgus rallija. Sagaidāms, ka D. Trampa nodokļu samazināšanas programma veicinās ASV akciju tirgu un atšķirības ar Eiropu palielināsies.
Ar ko jārēķinās Latvijā?
No Latvijas skatu punkta, manuprāt, svarīgākie aspekti ir tas, cik plaši ASV izvērsīs tarifu karus gan ar Eiropu, gan citiem reģioniem, īpaši Ķīnu. Tarifu karš liktu centrālajām bankām vienlaikus cīnīties ar zemāku izaugsmi un inflācijas spiedienu. Starptautiskais Valūtas fonds lēš, ka plaša mēroga tarifu kara izvēršanās negatīvi atsauktos uz starptautisko tirdzniecību un būtiski samazinātu izaugsmes perspektīvas.
Tieši un netieši, caur tirdzniecības partneru izaugsmes iespēju sarukumu, mazinātos arī Latvijas izaugsmes izredzes. Visbūtiskākais aspekts mums būs jaunās administrācijas drošības politika attiecībā pret Ukrainu un NATO. Jebkuri soļi, kas palielinās reģiona drošības situācijas nenoteiktību ietekmēs arī Latvijas ekonomisko aktivitāti.
Ja D. Tramps spēs situāciju stabilizēt vai pat uzlabot, konfidences stiprināšanās uzlabos ekonomikas asinsriti.