2017. gads naftas tirgū varētu būt mazāk dramatisks nekā 2016. gads, ja vien nenotiks kādi ārkārtas ieguves pārtraukumi. Kopumā šogad varētu īstenoties mazāk izteikts pērnā gada scenārijs, tikai apgriezts. Naftas krājumi gada pirmajā pusē saruks, kā rezultātā cenas augs. Pēc mūsu prognozēm, 2017. gada vidū naftas cena sasniegs 50-55 ASV dolārus par bareli.
2016. gads naftas ieguvējiem un tirgum kopumā bija dramatisku pārmaiņu pilns. Pērnā gada janvārī naftas cena sasniedza savu zemāko līmeni – 27,1 ASV dolāru par bareli, bet līdz decembrim pamanījās pacelties līdz 57,89 USD/b. Noskaņojums nozarē uzlabojās gada otrajā pusē, kad naftas vidējā cena bija 49 USD/b, kas ļāva ASV slānekļa ieguvējiem atgūties un palielināt urbumu skaitu līdz 525 gb. Tirgu papildus uzkarsēja OPEC lēmums par ieguves ierobežošanu, kas spekulatīvo darījumu apjomus uzdzina līdz nebijušiem augstumiem. 2016. gada laikā pasaules naftas tirgus no piedāvājuma pārpalikuma piedzīvoja pakāpenisku līdzsvarošanos.
Brent jēlnaftas cena gadu noslēdza pie atzīmes 56.82 USD/b, kas bija augstākais līmenis kopš 2015. gada jūlija. SEB bankas prognozes par Brent jēlnaftas cenu 2017. gadā ir šādas:
- 55 USD/b – 1. ceturksnī,
- 57.5 USD/b – 2. ceturksnī,
- 55 USD/b – 3. ceturksnī,
- 52.5 USD/b – 4. ceturksnī.
Pie šāda scenārija ASV slānekļa naftas platformu skaits 2017. gada jūlijā sasniegs 624 gb., kas varētu noturēties līdz 2018. gada vidum. Tādējādi 2017. gada vidū naftas cenai ir jāsasniedz līmenis, kas aptur tālāku naftas urbumu skaita aktivizēšanos, respektīvi 50-55 USD/b.
OPEC ir uzsācis ieguves samazināšanu, tomēr Lībijas naftas ražošana pieaug. Iepriekšējās nedēļas nogalē ieguve sasniedza 685 tūkstošus barelu, salīdzinot ar vidējo produkcijas apjomu 360 tūkstoši barelu pērn. Tādējādi OPEC izpildīt vienošanos nebūs vienkārši. Tomēr ticamību palielina Saūda Arābijas apņēmība samazināt vēl vairāk, nekā tā ir līdz šim uzņēmusies. Gada gaitā, saskaroties ar spēcīgu ASV ieguves pieaugumu, OPEC būs grūti vienoties par tālāku mērķu izpildi. Iespējams, ka pašreizējais OPEC galvenais mērķis ražošanas ierobežošanai ir samazināt krājumu apjomus, kas izslēgtu vajadzību Spot cenai piemērot 12 USD atlaidi, bet jau ļautu uzlikt prēmiju 5 USD apmērā. Ja šis mērķis tiktu sasniegts, vienošanās būtu sevi attaisnojusi.