Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 03.06.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | ekonomikas attīstība

Mazumtirdzniecības dati: zeļ e-komercija, nepērk apģērbu un apavus

Mazumtirdzniecības dati: zeļ e-komercija, nepērk apģērbu un apavus Foto: Lauren Fleischmann, Unsplash

Mazumtirdzniecības dati par aprīli ieskicē, kā mainījusies patērētāju uzvedība Covid-19 pandēmijas laikā. Kamēr strauju kāpumu pieredzējusi tirdzniecība e-vidē un pa pastu, apjomīgus kritumus piedzīvojusi apģērbu un apavu mazumtirdzniecība, kā arī citas jomas.

Aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 9%. Pārtikas preču tirdzniecība samazinājās par 3,5%, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielu, samazinājās par 14,9%. Autodegvielas noiets samazinājās par 5,3%.

Situācijai atbilstošs kritums

Mazumtirdzniecības apjoma kritums bija gaidāms, taču tas ir izrādījies daudz mērenāks par paredzēto, jo īpaši uz kaimiņu fona. Piemēram, Lietuvā šajā laika periodā mazumtirdzniecības apjomi saruka par 17,9%, ko var skaidrot ar daudz striktākiem ierobežojumiem, nekā Latvijā.

SEB lietotne – Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai

Ne tikai ikdienas finanses un pārskaitījumi, bet arī dažādi risinājumi ērtai un automātiskai krāšanai.

Tomēr reālā aktivitāte ir bijusi nedaudz zemāk par šiem 9%, jo to uzlaboja elektroierīču tirdzniecības apjoma kāpums par 30%. Šis kāpums ataino uzņēmuma ārpus pamatdarbības veiktu darījumu, kas tiešā veidā neskar vidējā patērētāja uzvedību šajā laika posmā.

Kā mainījušies pircēju paradumi

Ieviestie ierobežojumi pārcēla tirdzniecību uz e-vidi un pa pastu, tādēļ šajā segmentā apjomi pieauga par 25,1%. Palielinājās arī farmācijas produktu patēriņš (+3,2%).

Likumsakarīgi, ka apjomīgākais apgrozījuma kritums bija apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā (-56,5%), mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (-46%) un IKT iekārtu mazumtirdzniecībā (-24,5%).

Turpmākajos mēnešos tirdzniecības apjomi atgūsies, taču gada izteiksmē kritumu saglabās. Turpinās pieaugt tirdzniecība e-vidē, gan pa pastu.

Jāgaida pozitīvo ziņu plūsma

Ierobežojumu un risku ietekmē patērētājs būs kļuvis piesardzīgāks gan tēriņos, gan uzvedībā. Ņemot vērā nenoteiktību, vēlme uzkrāt pastiprināsies, bet pieaugošais bezdarbs būs atstājis ietekmi uz daudzu patērētāju pirktspēju.

Tāpat tirdzniecība izjutīs lielu tūristu iztrūkumu. Būs nepieciešams laiks un noturīgāka pozitīvo ziņu plūsma, līdz patērētājs atgriezīsies pie ierastajiem paradumiem un tirdzniecība atgriezīsies iepriekšējos augstumos. Taču tas, ka situācija sāk stabilizēt un tuvojas vasara, būs labs iemesls tam, lai noskaņojums uzlabotos un tirdzniecība aktivizētos.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 


 • Ekonomiskā vide - 11.05.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 14.05.2020

  Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

  Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

  Aprīļa rādītāji liecina, ka Latvija pietuvojusies deflācijas posmam. Tirgotājiem nāksies pielikt pūles, lai atvilinātu pircējus un liktu viņiem vērt vaļā maciņus, tomēr vienlaikus parādās vairāki riski nekontrolējamai inflācijai ilgtermiņā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.