Augustā apstrādes rūpniecības rādītājs Latvijā saruka, kas skaidrojams ar rūpnīcu darbinieku ikgadējo atvaļinājumu sezonu. Lai gan septembris varētu nest pozitīvākas vēstis, ilgākā laika posmā jārēķinās ar koronavīursa radītiem sarežģījumiem.
Augustā Latvijas apstrādes rūpniecība saruka par 1,5%. Izlaides apjoms samazinājās elektroenerģijas un gāzes apgādē par 11,7%, bet ieguves rūpniecībā bija kāpums par 1,8%.
Augustā apstrādes rūpniecību ietekmēja uzņēmumu sadarbības partneru un darbinieku atvaļinājumi (jūlijā un augustā), kad tika apstādināts ražošanas process rūpnīcās un tā atsākšana noritēja lēnāk nekā pirms gada.
Taču septembrī kopējais veikums varētu atkal kļūt pozitīvs. Uz to norāda noskaņojuma uzlabošanās septembrī līdz -3.2 un augustā aizturētās izlaides izpilde, kas sniegs papildu impulsu.
Nozares, kurās izaugsmei labvēlīgāki apstākļi saglabāsies, ir ķīmijas, elektrisko iekārtu, poligrāfijas un papīra un tā izstrādājumu ražošana. Patīkami redzēt arī kokrūpniecības atgūšanos, kam ir liels svars uz kopējiem rādītājiem. Savukārt apjomu samazinājums saglabāsies ar autobūvi saistītajās nozarēs.
Turpmākās perspektīvas ir piezemēti pozitīvas
Septembra globālo apstrādes rūpniecības PMI indeksu virzieni turpina norādīt uz atgūšanās turpināšanos, lai arī lēnāk nekā ceturkšņa sākumā. Indekss pieauga līdz 52,3, kas ir augstākais līmenis divu gadu laikā.
Tomēr izlaides apakšindekss, liecina, ka atveseļošanās temps ir piebremzējies. Parādās arī izteiktas atšķirības dažādu valstu vidū. Eirozonas apstrādes rūpniecības PMI septembrī bija spēcīgāks, nekā gaidīts, galvenokārt pateicoties ievērojamiem uzlabojumiem Vācijā.
Arī Centrāleiropas apstrādes rūpniecības PMI indeksi liecina, ka aktivitātes atjaunošanās 3. ceturkšņa beigās sākusi buksēt. Atveseļošanās procesus apdraud vīrusa izplatības palielināšanās un pieaugošā nenoteiktība.
Tā kā arvien vairāk valstu sāk pastiprināt ierobežojumus, lai apkarotu vīrusu, rūpnieciskā atveseļošanās, visticamāk, saskarsies ar jauniem sarežģījumiem. Taču pasākumi pamatā tiek vērsti uz pakalpojumiem un to ietekmei uz apstrādes rūpniecību nevajadzētu būt kritiskai.
Spēcīgā mazumtirdzniecības izaugsme un vērienīgie stimuli rada apstākļus apstrādes rūpniecības tālākai izaugsmei.