Tā varētu tulkot Eiropas Centrālās bankas (ECB) sapulcē pieņemtos lēmumus. Tikai daļa tirgus dalībnieku ar nelielu varbūtību pieļāva, ka ECB šoreiz kaut ko varētu mainīt, tādēļ procetnu likmju samazinājums bija šoks tirgum, un tas eiro cenai pirmo reizi kopš 2013. gada jūlija lika atzīmēties zem 1,30 dolāru atzīmes.
Latvijas ekonomikai lētāki eiro kredīti ir laba ziņa, bet jāpiemin, ka, procentu likmēm esot tik tuvu nullei, katrs turpmākais likmju pazeminājums vismaz vidējam hipotekārajam kredītam atstāj ļoti niecīgu ietaupījumu procentu maksājumos naudas izteiksmē. Sīkums, bet patīkami. Priecāties par ECB rīcību var arī ražotāji un eksportētāji ārpus eirozonas. Par katru nopelnīto dolāru, mārciņu vai citu valūtu šobrīd jau var dabūt vairāk eiro nekā vasarā. Arī eirozonā ražoto un tirgoto preču konkurētspējai pret importu ārpus eirozonas ir jāuzlabojas, bet tas nav vienas dienas jautājums.
Negatīvā ziņa ir ECB uz leju koriģētās IKP prognozes šim un nākamajam gadam, kā arī atziņa, ka joprojām ekonomikas izaugsme ir apdraudēta. Tas liek ar piesardzību lūkoties uz eiro zonu kā Latvijas galveno eksporta tirgu. Nekāds prieks par zemajām procentu likmēm investoriem nav. Jāatzīmē, ka jau vairākas dienas eiro vienas dienas procentu likme Eonia ir negatīvā teritorijā, kas eirozonas banku sektoram komplektā ar negatīvo ECB depozīta procentu likmi (tagad -0,20%) rada zaudējumus.
Uzņēmumiem vajag ņemt vērā, ka ECB agresīvā rīcība ir mērķēta uz to, lai pēc iespējas ātrāk atgūtu inflāciju (ECB mērķis ir inflācija tuvu pie 2%), kas sev līdzi nesīs arī augstākas procentu likmes nākotnē. Lai arī tuvākajā laikā tiek prognozēta, piemēram, 3 mēnešu Euribor likmes došanās zemākos līmeņos (0,10% virzienā), tas jau ir ierēķināts ilgtermiņa procentu likmēs. Šodien finanšu tirgū 3 mēnešu Euribor likmi (kura ir 0,149%) varēja apmainīt pret 5 gadu fiksētu procentu likmi aptuveni 0,37% līmenī. Neviens nevar garantēt to, cik ilgi īstermiņa un ilgtermiņa procentu likmes uzstādīs jaunus rekorda zemus līmeņus, tādēļ uzņēmumiem der parēķināt, kā mainītos viņu procentu maksājumi par kredītiem, ja Euribor likme dodas uz 0%, kā arī, ja Euribor pakāpjas uz 0,5%, 1% utt. Varbūt šodien mainīt 3 mēnešu likmi pret garāka termiņa procentu likmi (kas ir rekorda zemos līmeņos) vismaz daļai kredīta saistību nav slikta doma. Var izmantot procentu likmju mijmaiņas darījumus vai pirkt opcijas.
Protams, riska pārvaldīšana sadārdzina kopējo rezultātu, līdzīgi kā apdrošināšana palielina auto pirkšanas izmaksas. Sākumā noteikti būs jāpārmaksā, salīdzinot ar 3 mēnešu Euribor procentu likmi. Tādēļ uzņēmumam ir jāizvērtē, kurš ir labākais riska pārvaldīšanas risinājums un cik lielus izdevumus par procentu likmju riska pārvaldīšanu tas var atļauties maksāt. Ja kaut kad nākotnē tirgus uz eirozonu sāks skatīties ar optimismu, pieaugs arī riska pārvaldīšanas produktu cenas.
Izbaudot rekorda zemās procentu likmes, navajadzētu zaudēt modrību un pieņemt to kā normu. Šāds procentu likmju līmenis ir ārkārtējs gadījums, un pret to cīnās centrālās bankas. Jā, cīņa par augstākām likmēm nākotnē notiek ar likmju pazemināšanu tagad. Kā mēdz teikt – kal ragavas vasarā, ratus ziemā!