Šī gada 2. ceturksnī vidējā bruto darba samaksa Latvijā sasniedza 1237 eiro, gada laikā augot par 10,2%. Šobrīd darbiniekiem parādās arvien plašākas iespējas “izsist” sev labāku atalgojumu. Taču, cik ilgi tā turpināsies?
Algu spiediens ir atjaunojies
Ekonomikas atjaunošanās ir likusi būtiski palielināt algu fondu – tas ir audzis par 14,7%. Par 4,1% palielinājies arī pilnas slodzes darbinieku skaits.
Algu spiediens ir atjaunojies un turpmāk saglabāsies paaugstināts. Taču jāņem vērā, ka 2. ceturkšņa kāpums izceļas uz visai pieklusinātās izaugsmes pērn.
Tādēļ turpmākajos ceturkšņos pieauguma temps nedaudz pierims. Tomēr tas joprojām saglabāsies ap 7,5%.
Darbinieki kļūst par noteicējiem
Darba tirgū lielāku virsroku atkal sāks ņemt darbinieki, iegūstot iespējas arī “izsist” labākus atalgojuma nosacījumus. Algu pieaugums ir vērojams arī visvairāk cietušajās nozarēs, kas spiestas domāt ne tikai par darbinieku noturēšanu, bet arī to atgriešanu darba vietā.
Pārmaiņas darba tirgus nosacījumos nozīmē arī to, ka noteiktas daļas darbinieku atgriešanās būs ilgstošāka. Tas skaidrojams ar epidemioloģiskās situācijas neskaidrību un ietekmi, kā arī strukturālu pārkārtojumu darba vidē, kas sašaurina darbinieku pieejamību. Tāpēc vakanču skaits augs, bet atsaucība uz mazāk atalgotajām darbavietām ies mazumā.
Vidējās algas pieaugums joprojām apsteigs inflāciju, un kopumā pirktspēja uzlabosies. Taču atšķirīgais temps nozarēs un tas, ka ne visi piedzīvo ikgadēju pieaugumu, saasinās sabiedrības neapmierinātību pret augošajām cenām.
Savukārt uzņēmēji pieaugošo izmaksu dēļ meklēs veidus, kā efektivizēt darbu un, protams, arī iespējas pacelt cenas saviem pakalpojumiem un precēm.