Finanšu plānošana -
06.08.2020
youthLAB | finanšu plānošana
Ir grūti salīdzināt to, kādi ir izdevumu apjomi, dzīvojot vecāku ligzdā un kādi izrādās atbildot par finansēm pašam, dzīvojot atsevišķi. Izdevumu Gaiziņkalns – kleitas, kino, kafejnīcas, ballītes kļūst par Everestu – elektrība, internets, mājokļa īre, ūdens, pārtika, bet izklaides paliek par vien nelielu daļu no tā.
Tikai tajā mirklī, kad uzsāc pilnībā pārvaldīt savas finanses, rodas izpratne un apziņa, ka piens, maize vai siers brokastīm, telefona rēķins ir svarīgāks par jauna apģērba iegādi vai ballīti. Prioritātes un dzīves uztvere, gluži nemanot, mainās vienā mirklī.
Kā redzams, atbildība nāk ar pieredzi, tāpat kā izpratne, kāpēc mamma pajautā – vai tev tiešām to vajag tagad nopirkt? Agrāk es būtu nopūtusies un nesapratusi šādu jautājumu. Ar šodienas prātu atceroties nodomāju: “Mammu, tev bija taisnība!”
Kad esi jaunietis, kurš vēl pietiekoši nepelna, bet vēlas lēniem soļiem pamest vecāku ligzdu, jāsāk domāt – kā man efektīvi atrast kādu risinājumu papildu ienākumiem, ja vēl aizvien studēju un nevaru strādāt pilnas slodzes darbu? Varbūt tomēr varu?
Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.
Lielākais šķērslis ir no Gaiziņkalna uzkāpt Everestā, jo Everestu ir grūti prognozēt – laikapstākļu maiņas, sniega vētras un lavīnas. Tāpat arī ir ar izdevumiem. Pēc pieredzes varu teikt, ka rūpīgi jāsāk izvērtēt vai esošā finansiālā situācija ļaus segt patstāvīgās dzīves izmaksas.
Piemēram, man ir kursa biedri, kuriem vecāki palīdz ar dzīvokļa īres maksu un sākotnēji ieguldīja līdzekļus mājvietas labiekārtošanā un sadzīves preču iegādē, taču ar to izmaksas tikai sākas. Jāņem vērā, ka nereti gadās arī negaidīti tēriņi, kā draugu uzaicinājums doties uz Liepāju atpūsties nedēļas nogalē. Protams, tu vēlies braukt, taču tādi izdevumi netika ieplānoti tavā mēneša budžetā. Kā rīkoties? Šādos mirkļos izteikti rodas vēlme pēc patstāvīgiem ienākumiem.
Bieži vien jaunieši apdomā variantu apvienot pilna laika darbu ar pilna laika studijām. Vispirms jāizvērtē un jāizplāno, vai to ir fiziski iespējams apvienot. Jāsaprot, cik intensīvas ir tavas studijas un esošais lekciju grafiks. Vai tas ir pietiekami elastīgs, lai apvienotu ar darbu, kas ir vidēji 30 – 40 stundas nedēļā, atkarībā no darba devēja un veicamajiem darba uzdevumiem. Gadījumā, ja ir – lieliski! Taču gluži kā neplānoti tēriņi, arī augstskolā vienmēr klātesoši ir nezināmie aspekti – grupu darbi, pētnieciskie projekti un pārbaudījumi, kuri mēdz tikt uzdoti visneplānotākajos brīžos.
Ņem vērā, ka pirms uzsāksi darbu būs intervijas, CV caurskatīšana un darba devējs jautās par tavu lekciju grafiku, prasmēm un slodzi, jo redzēs, ka esi vēl students. Manā skatījumā labs kopsaucējs ir pusslodzes vai 0.7 slodzes darbs, kuru daudz veiksmīgāk var apvienot ar mācībām. Protams, ja darba devējs ir pretimnākošs un ieinteresēts šādai iespējai.
Efektīvs veids, kā tikt pie papildu līdzekļiem ir savu mantu pārskatīšana un pārdošana. Varbūt esi jau pamanījis, ka šobrīd aktuāli ir dažādi tirdziņi vai veikali, kuros pārdod jau lietotas preces. Zināmākais piemērs ir Andele Mandele. Tādejādi iespējams salīdzinoši ātrā un vieglā veidā atbrīvoties no tev vairs nevajadzīgām lietām, iegūstot papildu naudu. Protams, šāda veida aktivitāte ir vienreizējs variants un salīdzinoši ar citām opcijām limitēts, jo ilgtermiņā šāds veids naudas pelnīšanai nestrādās.
Kā jau rakstīju bloga otrajā rakstā “Jauns, bet atbildīgs – kā tērēt kabatas naudu pārdomāti”, svarīgi ir veikt pārdomātus pirkumus. Piedalīšanās lietotu mantu tirdziņos sniedz lielisku iespēju atbrīvoties no mantām, kuras esi iegādājies impulsa vadīts un neizmanto. Protams, nevarēsi atgūt preces iegādei iztērēto naudu pilnībā, taču tas ir labāk par neko.
Attīstoties mūsdienu tehnoloģijām, ir daudz un dažādu alternatīvu jauniešiem piepelnīties interneta vidē, nestrādājot klātienē, veicot kādus darbiņus priekš atsevišķām kompānijām vai organizācijām, kuras apkopo statistiku un datus par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem.
Lieliska iespēja ir piedalīties aptaujās, par kuru aizpildīšanu vari saņemt atalgojumu naudas izteiksmē. Meklējot Google, iespējams viegli un ātri atrast dažādas mājaslapas, kurās meklē cilvēkus, viņu viedokļus un skatījumu. Šis ir salīdzinoši vienkāršs veids, kā gūt peļņu tiešsaistē. Jāpiebilst, ka tomēr jābūt arī uzmanīgam, veicot šāda veida darbu. Pirms norādi kompānijai, kādi ir tavi bankas dati, pārbaudi vai šis uzņēmums ir uzticams.
Personīgi man saistoša iespēja nopelnīt papildu finansiālos līdzekļus ir bērnu vai mājdzīvnieku pieskatīšana. Bieži vien vasarā cilvēki dodas atvaļinājumos ārpus valsts un viņiem gadās, ka nav kur atstāt savu četrkājaino mīluli. Tāpēc tiek meklēts kāds, kurš var pieskatīt un parūpēties par to.
Ne tikai ikdienas finanses un pārskaitījumi, bet arī dažādi risinājumi ērtai un automātiskai krāšanai.
Ilgtermiņam un arī salīdzinoši biežāk vecāki meklē aukli savam mazulim, kas varētu uzņemties uzraudzību uz pāris stundām konkrētās dienās, kamēr vecāki ir darbā vai veic kādus citus uzdevumus. Nereti interneta sludinājumu vietnēs parādās dažādi piedāvājumi aukles pozīcijai. Protams, pats arī vari uzņemties publicēt interesantu sludinājumu, ka piedāvā šāda veida pakalpojumu.
Mūsdienās liela daļa aktivitāšu noris interneta vidē. Kā jau pats nojaut – arī darba meklējumi. Noteikti pats esi vai nu Instagram vai Facebook, kur arī vari ievietot savu sludinājumu. Iespējams, nopublicējot savu piedāvājumu Facebook, kādam var atrasties tev piemērots darbs.
Varbūt esi dzirdējis, kas ir “slepenais pircējs”. Ir vairākas aģentūras, kas noalgo “slepenos pircējus”, lai pārbaudītu dažādu uzņēmumu darbību un aktivitātes. Šis ir labs veids, kā nopelnīt papildu līdzekļus, taču ir viens “bet”. Ne katrs cilvēks ir spējīgs un piemērots veikt šāda veida darbu, jo tas ir specifisks un jāpiemīt īpašībām, lai varētu veiksmīgi šo darbu izpildīt. “Slepenajam pircējam” brīvi jāiejūtas konkrētas iestādes klienta lomā, esot nelielam aktierim, ar spēju precīzi izpildīt dotos uzdevumus, stresa situācijās neaizmirstot, kāds ir bijis galvenais mērķis aktivitātei.
Ir daudz un dažādu opciju, kā cilvēks izpētot darba tirgu, pieejamos variantus atbilstoši savām interesēm un prasmēm, var atrast risinājumus, kā nopelnīt papildu naudu. Galvenais ir turpināt meklēt, arī ja šobrīd nav atrodams kaut kas piemērots tavām velmēm.
Pēc manām domām, šīs alternatīvas ir viens no veidiem, kā efektīvi nopelnīt līdzekļus jau iekrātajiem vai nopelnītajiem. Rūpīgi izvērtē vai varēsi atļauties pats sevi uzturēt un kādam jābūt mēneša tēriņu limitam. Noteikti, konsultējoties ar vecākiem, noskaidro, cik finansiāli spējīgi viņi būtu tevi atbalstīt, gadījumā, ja ar nopelnīto nepietiktu.
Marta Kristiāna Viļuma,
Youth LAB dalībniece
Ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.
Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.