Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 20.12.2016
uzkrājumi | ieguldījumi

Ko darīt, ja neesat apmierināts ar savu pensiju plānu

Ko darīt, ja neesat apmierināts ar savu pensiju plānu

Tā kā uzkrājums veidojas daudzu gadu laikā, nav vajadzības sekot līdzi sava pensiju 2. līmeņa plāna rezultātam katru dienu. Tomēr ir vērts laiku pa laikam pārbaudīt, kas notiek ar uzkrājumu, lai izvērtētu, vai ir iespējams sasniegt nosprausto mērķi. Pirms mainīt plānu, vajadzētu saprast, kādēļ neesat apmierināts ar iepriekšējo.

1. Pārbaudiet, kādā plānā ieguldīts jūsu pensiju 2. līmeņa uzkrājums

Jūsu individuālo pensiju 2. līmeņa uzkrājumu veido daļa no jūsu ik mēnesi nomaksātā sociālā nodokļa, tāpēc nekādi papildu maksājumi nav nepieciešami. Taču jūsu nākotnes pensija būs atkarīga ne tikai no nodokļos samaksātās summas, bet arī no izvēlētā pensiju plāna. Tā kā dažādiem plāniem ir atšķirīgas stratēģijas, atšķiras arī to rezultāti un peļņa. Sava pensiju 2. līmeņa uzkrājuma pārvaldītāja un plāna izvēle ir tikai jūsu rokās, tāpēc, lai sasniegtu vislabāko rezultātu, šim uzdevumam jāpieiet rūpīgi un atbildīgi.

Atcerieties – jo vairāk gadu līdz pensijas vecumam, jo lielāku risku jūs varat uzņemties saistībā ar izvēlētā pensiju plāna investīciju stratēģiju. Ja jums līdz pensijai palikuši vairāk nekā 10 gadi, iespējams, ka jums vislabāk atbildīs kāds no aktīvās stratēģijas plāniem, kas koncentrējas uz lielākas peļņas gūšanu ilgtermiņā. Ja jums līdz pensijai palikuši 10 gadi un mazāk, tad iesakām izvēlēties savu investīciju plānu īpaši rūpīgi – iespējams, ka jums vislabāk būs piemērots kāds no konservatīvās stratēģijas plāniem.

Ja neatceraties, kas ir jūsu plāna pārvaldītājs un kādā plānā jūsu pensiju 2. līmeņa uzkrājums ieguldīts, to var ērti noskaidrot portālā latvija.lv (pārskats “Izraksts no valsts fondēto pensiju shēmas dalībnieka konta (2. līmeņa pensija)”).

Jūs varat portālam pieslēgties, izmantojot internetbankas autentifikācijas līdzekļus (lietotāja kods, parole, pieejas kods). Informāciju varat saņemt arī klātienē jebkurā VSAA filiālē.

2. Noskaidrojiet, vai plāna investīciju mērķis sakrīt ar jūsējo

Nav ieteicams bieži mainīt pensiju plānus, taču, ik pa laikam un jo īpaši tuvojoties pensijas vecumam, vēlams izvērtēt savu pieļaujamā riska slieksni – varbūt vērts kļūt par dalībnieku pensiju plānā ar zemāku riska līmeni. Piemēram, no aktīvā plāna pāriet uz sabalansēto.

Pensiju plāniem ir atšķirīgas stratēģijas un iesaiste akciju investīcijās. Parasti plāniem, kuros akcijās tiek investēts aktīvāk, ilgtermiņā ir lielāks ienesīgums, taču investīciju vērtība vairāk svārstās. Savukārt plāniem, kuros galvenokārt tiek investēts obligācijās un ieguldījumos, ienesīgums kopumā ir zemāks, taču arī iespējamās svārstības ir zemākas.

Krasi kāpumi vai kritumi ir raksturīgi visām investīcijām. Ienesīguma neatbilstību jūsu cerībām var izskaidrot ar situāciju pasaules ekonomikā: ja tā kopumā neuzlabojas, tas ietekmēs arī pensiju plānu rezultātus.

3. Nomainiet pensiju plānu

Atcerieties, ka jums ir tiesības reizi kalendārā gada laikā mainīt plāna pārvaldītāju, bet divas reizes gadā – plānu pie viena pārvaldnieka.
Iesniegt pieteikumu par līdzekļu pārvaldnieka un ieguldījumu plāna izvēli/maiņu var:

 • jebkurā VSAA nodaļā (uzrādot personu apliecinošus dokumentus);
 • bankā vai internetbankā.

4. Investējiet un krājiet papildus

Ja kopumā esat apmierināts ar pašreizējo plānu, taču redzat, ka jūsu mērķis tomēr netiks sasniegts, ir vērts aplūkot papildu iespējas un izpētīt vēl citus investīciju un uzkrājumu risinājumus. Pensiju 1. un 2. līmenis vidēji nodrošinās vien 50 procentus no tiem ienākumiem, kādi cilvēkam ir bijuši strādājot. Ja jūsu mērķis ir pensijā saglabāt esošo dzīves līmeni, tad lielu daļu nepieciešamās summas jums būs jāsakrāj pašam. Lai noskaidrotu, cik liela ir jūsu prognozējamā pensija un cik vēl papildus būtu nepieciešams novirzīt uzkrājumam, izmantojiet Pensijas prognozes kalkulatoru.

Veidot uzkrājumus un ietaupījumus var dažādi. Pats vienkāršākais risinājums ir kļūt par pensiju 3. līmeņa dalībnieku. Tādējādi ne tikai nodrošināsiet sev pārtikušākas vecumdienas, bet iegūsiet vēl kādu būtisku priekšrocību – iespēju ik gadu no valsts saņemt ienākumu nodokļa atmaksu. Pensiju 3. līmeņa uzkrājums būs jūsu rīcībā no 55 gadu vecuma un to iespējams nodot mantojumā.

Ja jums šķiet, ka izvēlētais pensiju plāns neattaisno jūsu cerības, nāciet uz konsultāciju: mēs pārskatīsim jūsu uzkrājumu veidošanas iespējas un to atbilstību mērķiem.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

 • Ieguldījumu plāni

  Ieguldījumu plāni

  Piesakoties plānam ar konservatīvo, sabalansēto vai aktīvo ieguldījumu stratēģiju, Jūs izvēlaties, kādos finanšu instrumentos un cik lielā apmērā ieguldīt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu.

  Lasīt vairāk

 • Pensiju 3. līmenis

  Pensiju 3. līmenis

  Jūsu vai darba devēja brīvprātīgi veiktās iemaksas Jūsu uzkrājumā papildus valsts garantētajai vecuma pensijai. Šis uzkrājums ir mantojams un pieejams pirms valsts pensijas, no 55 gadu vecuma.

  Lasīt vairāk

 
 • Pensija - 21.11.2017

  Pieci pensiju 2. līmeņa dalībnieku ieguvumi

  Pieci pensiju 2. līmeņa dalībnieku ieguvumi

  Dalība pensiju 2. līmenī ir obligāta visiem strādājošajiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, savukārt tie, kas šobrīd ir vecāki par 45 gadiem, var izvēlēties – pievienoties vai nepievienoties pensiju 2. līmenim. Cilvēki, kas savulaik brīvprātīgi izvēlējās uzkrāt pensiju 2. līmenī, jau var sākt novērtēt sava lēmuma rezultātus.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 05.03.2018

  Kā izvēlēties pensiju plānu?

  Dzīves dažādās iespējas mēs varam aktīvi izmantot vai atstāt lietas pašplūsmā. Tas attiecas arī uz pensiju sistēmu, kas Latvijā darbojas vairākos līmeņos, turklāt tā, lai sniegtu dalībniekiem iespējas sakrāt vairāk un aizvadīt cienīgākas vecumdienas.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.