Tā kā uzkrājums veidojas daudzu gadu laikā, nav vajadzības sekot līdzi sava pensiju 2. līmeņa plāna rezultātam katru dienu. Tomēr ir vērts laiku pa laikam pārbaudīt, kas notiek ar uzkrājumu, lai izvērtētu, vai ir iespējams sasniegt nosprausto mērķi. Pirms mainīt plānu, vajadzētu saprast, kādēļ neesat apmierināts ar iepriekšējo.
1. Pārbaudiet, kādā plānā ieguldīts jūsu pensiju 2. līmeņa uzkrājums
Jūsu individuālo pensiju 2. līmeņa uzkrājumu veido daļa no jūsu ik mēnesi nomaksātā sociālā nodokļa, tāpēc nekādi papildu maksājumi nav nepieciešami. Taču jūsu nākotnes pensija būs atkarīga ne tikai no nodokļos samaksātās summas, bet arī no izvēlētā pensiju plāna. Tā kā dažādiem plāniem ir atšķirīgas stratēģijas, atšķiras arī to rezultāti un peļņa. Sava pensiju 2. līmeņa uzkrājuma pārvaldītāja un plāna izvēle ir tikai jūsu rokās, tāpēc, lai sasniegtu vislabāko rezultātu, šim uzdevumam jāpieiet rūpīgi un atbildīgi.
Atcerieties – jo vairāk gadu līdz pensijas vecumam, jo lielāku risku jūs varat uzņemties saistībā ar izvēlētā pensiju plāna investīciju stratēģiju. Ja jums līdz pensijai palikuši vairāk nekā 10 gadi, iespējams, ka jums vislabāk atbildīs kāds no aktīvās stratēģijas plāniem, kas koncentrējas uz lielākas peļņas gūšanu ilgtermiņā. Ja jums līdz pensijai palikuši 10 gadi un mazāk, tad iesakām izvēlēties savu investīciju plānu īpaši rūpīgi – iespējams, ka jums vislabāk būs piemērots kāds no konservatīvās stratēģijas plāniem.
Ja neatceraties, kas ir jūsu plāna pārvaldītājs un kādā plānā jūsu pensiju 2. līmeņa uzkrājums ieguldīts, to var ērti noskaidrot portālā latvija.lv.
Jūs varat portālam pieslēgties, izmantojot internetbankas autentifikācijas līdzekļus. Informāciju varat saņemt arī klātienē jebkurā VSAA filiālē.
2. Noskaidrojiet, vai plāna investīciju mērķis sakrīt ar jūsējo
Nav ieteicams bieži mainīt pensiju plānus, taču, ik pa laikam un jo īpaši tuvojoties pensijas vecumam, vēlams izvērtēt savu pieļaujamā riska slieksni – varbūt vērts kļūt par dalībnieku pensiju plānā ar zemāku riska līmeni. Piemēram, no aktīvā plāna pāriet uz sabalansēto.
Pensiju plāniem ir atšķirīgas stratēģijas un iesaiste akciju investīcijās. Parasti plāniem, kuros akcijās tiek investēts aktīvāk, ilgtermiņā ir lielāks ienesīgums, taču investīciju vērtība vairāk svārstās. Savukārt plāniem, kuros galvenokārt tiek investēts obligācijās un ieguldījumos, ienesīgums kopumā ir zemāks, taču arī iespējamās svārstības ir zemākas.
Krasi kāpumi vai kritumi ir raksturīgi visām investīcijām. Ienesīguma neatbilstību jūsu cerībām var izskaidrot ar situāciju pasaules ekonomikā: ja tā kopumā neuzlabojas, tas ietekmēs arī pensiju plānu rezultātus.
3. Nomainiet pensiju plānu
Atcerieties, ka jums ir tiesības reizi kalendārā gada laikā mainīt plāna pārvaldītāju, bet divas reizes gadā – plānu pie viena pārvaldnieka.
Iesniegt pieteikumu par līdzekļu pārvaldnieka un ieguldījumu plāna izvēli/maiņu var:
- jebkurā VSAA nodaļā (uzrādot personu apliecinošus dokumentus);
- bankā vai internetbankā.
4. Investējiet un krājiet papildus
Ja kopumā esat apmierināts ar pašreizējo plānu, taču redzat, ka jūsu mērķis tomēr netiks sasniegts, ir vērts aplūkot papildu iespējas un izpētīt vēl citus investīciju un uzkrājumu risinājumus. Pensiju 1. un 2. līmenis vidēji nodrošinās vien 50 procentus no tiem ienākumiem, kādi cilvēkam ir bijuši strādājot. Ja jūsu mērķis ir pensijā saglabāt esošo dzīves līmeni, tad lielu daļu nepieciešamās summas jums būs jāsakrāj pašam. Lai noskaidrotu, cik liela ir jūsu prognozējamā pensija un cik vēl papildus būtu nepieciešams novirzīt uzkrājumam, izmantojiet Pensijas prognozes kalkulatoru.
Veidot uzkrājumus un ietaupījumus var dažādi. Pats vienkāršākais risinājums ir kļūt par pensiju 3. līmeņa dalībnieku. Tādējādi ne tikai nodrošināsiet sev pārtikušākas vecumdienas, bet iegūsiet vēl kādu būtisku priekšrocību – iespēju ik gadu no valsts saņemt ienākumu nodokļa atmaksu. Pensiju 3. līmeņa uzkrājums būs jūsu rīcībā no 55 gadu vecuma un to iespējams nodot mantojumā.
Ja jums šķiet, ka izvēlētais pensiju plāns neattaisno jūsu cerības, nāciet uz konsultāciju: mēs pārskatīsim jūsu uzkrājumu veidošanas iespējas un to atbilstību mērķiem.