Dalība pensiju 2. līmenī ir obligāta visiem strādājošajiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, savukārt tie, kas šobrīd ir vecāki par 45 gadiem, var izvēlēties – pievienoties vai nepievienoties pensiju 2. līmenim. Cilvēki, kas savulaik brīvprātīgi izvēlējās uzkrāt pensiju 2. līmenī, jau var sākt novērtēt sava lēmuma rezultātus.
1) Uzkrājumam tiek novirzīti 6% no sociālajām iemaksām
Atšķirībā no pensiju 1. līmeņa, kas darbojas pēc solidaritātes principa – no strādājošo sociālajām iemaksām tiek maksātas pensijas šodienas pensionāriem, 2. līmeņa iemaksas ir privāts uzkrājums, tātad – nauda, kas nonāks jūsu rīcībā, sasniedzot pensionēšanās vecumu.
Ja skatāmies procentuāli, 2. līmeņa uzkrājumam ik mēnesi tiek novirzīta salīdzinoši neliela daļa no sociālajām iemaksām, tomēr tai ir tendence ik gadu pieaugt – 2012. gadā tie bija 2%, šogad jau 6%. Tas var nešķist daudz, taču, ņemot vērā, ka uzkrājums veidojas ik mēnesi daudzu gadu garumā, rezultātā tiks uzkrāta nopietna summa, ko tērēt vecumdienās.
2) Dalība pensiju 2. līmenī neprasa papildu ieguldījumus
Viens no galvenajiem argumentiem, kāpēc vērts pieteikties dalībai pensiju 2. līmenī, ir pavisam vienkāršs – jūsu sociālo iemaksu apmērs nepieaugs, jūs maksāsiet tieši tikpat, cik iepriekš, taču daļa no iemaksām tiks novirzīta jūsu privātajam uzkrājumam. Tas nozīmē – jums ir laba iespēja nopelnīt vairāk naudas savām vecumdienām. Jums atliek vien izvēlēties un pieteikties piemērotākajam plānam.
3) Pensiju 2. līmeņa uzkrājums strādā finanšu tirgos
Īsumā – pensiju 2. līmeņa uzkrājums tiek ieguldīts finanšu tirgos, kas atkarībā no ieguldījuma plāna stratēģijas un rezultātiem var nest dalībniekam peļņu. Aptaujās atklājies, ka daudzi nemaz nezina, kas notiek ar viņu uzkrājumu – kas to pārvalda un kādā plānā tas ieguldīts. Taču ir būtiski ik pa laikam pārbaudīt, kā sokas jūsu uzkrātajam kapitālam, lai nepieciešamības gadījumā veiktu izmaiņas. Vairāk par pensiju 2. līmeņa plāniem un to stratēģijām jūs Infotelpas rakstā "Kā izvēlēties pensiju plānu?".
4) Pensijā aizejot – patīkams pārsteigums
Pensiju 2. līmenis Latvijā tika ieviests pirms 15 gadiem, un daļa to cilvēku, kas savulaik izvēlējās tajā piedalīties, šobrīd dodas pensijā. Kā viņi vērtē savu izvēli?
Tagadējā pensionāre Nadežda Jakovļeva pieteicās pensiju 2. līmenim gandrīz uzreiz, kad tas tika ieviests. Viņa atzīst, ka tas bijis spontāns lēmums – piedāvājums iesaistīties nācis brīdī, kad viņa bija devusies maksāt par gāzi.
“Galvenais, kas mani pārliecināja iesaistīties – nekas papildus nebija jāmaksā un pastāvēja ieguvuma iespēja,” saka Nadežda, kura savam uzkrājumam izvēlējās sabalansēto plānu ar mērenu riska iespēju. Viņa atzīst, ka plāna sniegumam neesot sekojusi līdzi, tāpēc uzkrājuma apmērs nācis kā patīkams pārsteigums – summa bijusi lielāka, nekā gaidīts.
Arī pensionētais rīdzinieks Aleksandrs Abakumovs savulaik iesaistījies pensiju 2. līmenī diezgan nejauši, kad kopā ar kolēģi bija devies uz banku pēc jaunas maksājumu kartes. “Pensiju 2. līmenis tikko kā bija parādījies un bankas darbiniece mums piedāvāja iespēju iesaistīties,” stāsta Aleksandrs.
Vēlāk viņš par savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu aizmirsis līdz pat brīdim, kad tuvojoties pensionēšanās vecumam, aizgājis uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļu noskaidrot detaļas. Tur viņu sagaidījis pārsteigums – domāto pāris simtu vietā 2. līmeņa uzkrājums izrādījās 4000 eiro. “Kaut arī vecuma pensija man nav maza, pensionāram katrs eiro ir no svara,” Aleksandrs rezumē.
Nesen par pensionāru kļuvušais Aivars Lejiņš savulaik piekritis iesaistīties pensiju 2. līmenī tāpēc, ka, maksājot tos pašus nodokļus, pastāvēja iespēja nākotnē tikt pie papildu kapitāla. Toreiz gan ieguldījumu plānam viņš īpašu vērību nepievērsa. “Iespējams, ja savulaik vairāk būtu iedziļinājies plānu stratēģijās un rezultātos, tagad iegūtā peļņa būtu vēl lielāka,” tagad saka Aivars. Tomēr par savu lēmumu iesaistīties 2. līmenī viņš ir ļoti gandarīts.
5) Iespēja izmantot Mūža pensijas apdrošināšanu
Visi trīs pensionāri izmantojuši iespēju iegādāties Mūža pensijas apdrošināšanas polisi, kas ļauj viņiem rīkoties ar savu pensijas 2. līmeņa kapitālu pēc pašu ieskatiem – pretējā gadījumā pensiju 2. līmeņa uzkrājums tiktu pievienots 1. līmenim un izmaksāts kā ikmēneša pensija, kas ne vienmēr pensionāram ir vēlamākais variants. Vienīgais, nosacījums, lai polisi iegādātos – uzkrājuma apmēram jābūt vismaz 3000 eiro.
“Līdz 100 gadiem reti kuram izdodas nodzīvot – Mūža pensijas apdrošināšana man šķita labāka alternatīva par VSAA standarta piedāvājumu, jo tā īsākā laika posmā var iegūt vairāk līdzekļu un baudīt kvalitatīvākas vecumdienas,” norāda Aivars Lejiņš.
Turklāt mūža pensijas polisei ir vēl kāda būtiska priekšrocība – pensionāram ir iespēja uzkrāto naudu atstāt paša izvēlētam labuma guvējam – dzīvesbiedram, bērniem vai jebkuram citam cilvēkam, kas pēc pensionāra nāves turpinās saņemt neizmaksāto pensiju līdz izvēlētā garantētā izmaksas laika beigām.
Linda Ezerkalna,
žurnāliste