SEB: mājokļu pieejamība nedaudz mazinājusies visās trijās Baltijas valstīs
2015. gada pirmajā ceturksnī SEB Mājokļa pieejamības indekss sērijveida dzīvokļiem Rīgā bija par 1.3 m² mazāks nekā iepriekšējā ceturksnī, kamēr Tallinā un Viļņā tas samazinājās vien par 0.3 m². Lai sakrātu pirmo iemaksu, rīdziniekam būtu nepieciešami 26.5 mēneši, Tallinā - 25 mēneši, savukārt Viļņas iedzīvotājiem – 29.3 mēneši.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: "Indeksa samazinājums Latvijā skaidrojams ar to, ka Rīgā nekustamā īpašuma cenas pieauga nedaudz straujāk nekā strādājošo reālie ienākumi, turklāt palielinājās vidējās kredītu procentu likmes. Igaunijā un Lietuvā indeksa vērtību ietekmēja mērenais nekustamā īpašuma cenu kāpums un sezonālais darba samaksas sarukums. Savukārt kredīta procentu likmju krišanās ietekmēja indeksa vērtību pozitīvi - gada laikā Igaunijā un Lietuvā vidējās kredītu likmes jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem kritušās par vairāk nekā 0.3 procentpunktiem, ko ietekmēja EURIBOR izmaiņas naudas tirgū."
Neskatoties uz indeksa vērtības samazināšanos, Rīgā mājokļu pieejamības indekss joprojām ir augstāks nekā Tallinā un Viļņā – attiecīgi šī gada pirmā ceturkšņa beigās Rīgā tas bija 50.8 m², Tallinā - 43.2 m², Viļņā – 40.9 m². Lai arī Rīgā mājokļu pieejamības indekss sērijveida dzīvokļiem ir visaugstākais, Tallinas iedzīvotājiem ir potenciāli vislabākās iespējas iegādāties sev mājokli, jo nepieciešamais laiks pirmās iemaksas sakrāšanai ir visīsākais.
SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: "Pirmā iemaksa lielai daļai strādājošo, ir galvenais šķērslis, kas attur no sava mājokļa iegādes. Lai sakrātu 20% pirmo iemaksu 40 m² lielam vienistabas sērijveida dzīvoklim Tallinas iedzīvotājam, kurš saņem vidējo algu un katru mēnesi uzkrājumam novirza 30% savu ienākumu, šādas pirmās iemaksas sakrāšanai būtu nepieciešami 25 mēneši, rīdziniekam - 26.5 mēneši, savukārt Viļņas iedzīvotājiem tas būtu visilgākais – 29.3 mēneši."
SEB Mājokļu pieejamības indekss attēlo maksimālo m² skaitu, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku (kredīta termiņš – 25 gadi, pirmā iemaksa – 20%, kredīta maksājumiem tiek novirzīti 30% kredītņēmēja ienākumu). Indeksa aprēķinā ņemtas vērā četru mājokļu tirgus ietekmējošo faktoru – nekustamā īpašuma (sērijveida dzīvokļu vai jauno projektu dzīvokļu) cenu, ienākumu (vidējās darba samaksas), patēriņa cenu un procentu likmju (efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem eiro valūtā) – izmaiņas.
Izvērsts SEB Mājokļa pieejamības indeksa apskats pieejams SEB bankas mājas lapā.
Papildu informācijai:
Edmunds Rudzītis, SEB bankas sociālekonomikas eksperts - 67215933, 28312282, Edmunds.rudzitis@seb.lv Kristīne Martinsone, SEB bankas ārējās komunikācijas projektu vadītāja – 67779719, kristine.martinsone@seb.lv Twitter/SEB_Latvia, Facebook/SEB.Latvia, Skype/SEB_Latvija, YouTube/SEBlatvia, www.seb.lv |
SEB grupa ir vadošā finanšu pakalpojumu sniedzēja Ziemeļeiropā. Kā banka ciešām un ilgtermiņa attiecībām, SEB Zviedrijā un Baltijā piedāvā finanšu konsultācijas un plašu finanšu pakalpojumu klāstu. Dānijā, Somijā, Norvēģijā un Vācijā SEB darbības galvenā prioritāte ir korporatīvo un investīciju bankas pakalpojumu sniegšana uzņēmumiem un institucionālajiem klientiem. SEB grupas darbību starptautiskā līmenī apliecina klātesamība 20 pasaules valstīs. Uz 2015. gada 31. martu SEB grupas kopējie aktīvi veido 2 979 miljardu Zviedrijas kronu, kopējie aktīvi pārvaldīšanā – 1 832 miljardi Zviedrijas kronu. SEB grupā strādā 16 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu:www.sebgroup.com |