Norēķinu kartes sniedz plašākas iespējas, nekā varētu likties. Tās ne tikai garantē lielākas ērtības ikdienā, bet arī plašākas iespējas plānot budžetu un pasargāt gan savus finanšu līdzekļus, gan veselību.
Bezkontakta maksājumi – drošāk un ērtāk
Mūsdienās teju visas tirdzniecības vietās Latvijā iespējams samaksāt ar karti, tāpēc maksāšanai skaidrā naudā argumentu kļūst arvien mazāk. Lai ierobežotu koronavīrusa izplatību un gādātu par pircēju un pārdevēju veselību, virknē veikalu norēķināties iespējams tikai ar bankas kartēm. Līdz ar to šobrīd pastāv lielāka iespējamība, ka veikals nepieņems skaidru naudu, nevis maksājumu kartes.
Jau iepriekš rakstījām, ka uz skaidrās naudas banknotēm baktēriju ir 9 reizes vairāk nekā uz maksājumu kartēm. Taču vēl lielāks maksājumu karšu trumpis ir iespēja par nelieliem pirkumiem norēķināties, neievadot PIN kodu. Proti, visām SEB bankas izsniegtajām Mastercard norēķinu kartēm ir bezkontakta maksājumu funkcija, kas ļauj veikalos pilnībā izvairīties no pieskaršanās karšu termināļiem.
Pastāv mīts, ka zaglis, tiekot pie bezkontakta kartes, var iztērēt visu tajā esošo naudu. Tā nav patiesība, jo bezkontakta maksājumiem ir noteikts 50 eiro limits. Ja veicat lielāku pirkumu, maksājums jāapstiprina ar PIN kodu. Papildu drošības nolūkos maksājumu termināļi dažkārt var lūgt jums ievadīt PIN kodu arī tad, ja maksājums nepārsniedz minēto 50 eiro limitu. Turklāt šo limitu iespējams gan palielināt, gan samazināt, gan vajadzības gadījumā bezkontakta maksājumus var atslēgt pavisam.
Plašas iespējas plānot budžetu
Bez skaidra priekšstata par savu ikmēneša budžetu sakrāt mērķiem un lielākiem pirkumiem būs krietni grūtāk. Lai spētu izsekot tēriņiem, lietojot skaidru naudu, nepieciešams krāt čekus. Taču, maksājot ar karti, visus tēriņus varēsiet ērti pārskatīt internetbankā vai mobilajā lietotnē. Tiesa gan šajā pārskatā neparādīsies, cik daudz naudas veikalā iztērēts par našķiem un citiem impulsīvi veiktiem pirkumiem, taču radīsies priekšstats par ikmēneša tēriņu pozīcijām.
Viens no budžeta plānošanas trikiem ir dažādiem mērķiem domātu norēķinu kontu atvēršana. Piemēram, pārtikas iegādei atvēlēto naudu varat glabāt atsevišķā kontā un pasūtīt šim kontam jaunu karti. Tādējādi būs daudz mazāka varbūtība, ka pārtikas iegādei paredzētie līdzekļi tiks iztērēti kādam citam mērķim.
Ja ar dzīvesbiedru mēdzat diskutēt par to, kuram šoreiz veikalā jāmaksā par pirkumiem, tad kontam varat piesaistīt jaunu karti uz dzīvesbiedra vārda. Tas abiem ļaus iegādāties pārtiku no konkrēti šim mērķim atliktā budžeta. Atliek tikai vienoties par summu, ko katrs ieskaita kontā.
Savukārt vecākiem norēķinu karte sniegs lielāku sirdsmieru par bērna tēriņiem. SEB bankā bērniem kontu un karti iespējams izveidot jau no 7 gadu vecuma. Izmantojot norēķinu karti, bērns patstāvīgi apgūs finanšu pratību. Bet vecāki varēs vairs neraizēties par kabatas naudu, jo bērna kontu var brīvi papildināt dažu sekunžu laikā.
Drošāka iepirkšanās internetā
Pazaudējot maku, jārēķinās, ka visa tajā esošā skaidrā nauda, visticamāk, pie jums vairs neatgriezīsies. Protams, drošības dēļ aicinām pēc iespējas ātrāk bloķēt arī pazaudētās un nozagtās maksājumu kartes. Taču kartēs esošos līdzekļus no svešām rokām var pasargāt, atbilstoši savai ikdienai pielāgojot karšu drošības uzstādījumus.
Mūsu izsniegtajām Mastercard kartēm iespējams brīvi mainīt dažādus drošības iestatījumus. Piemēram, darījumus internetā mēs iesakām ieslēgt vien tad, ja tādus veicat. Ja e-veikalos iepērkaties bieži, apsveriet iespēju izveidot atsevišķu karti un konkrēti šim nolūkam un ieskaitīt tajā tikai pirkumiem nepieciešamos līdzekļus, bet ikdienas norēķiniem izmantotajai kartei darījumus internetā atslēdziet. Rīkojoties šādi, krāpnieki par jūsu naudu nevarēs iepirkties internetā, pat ja tiks pie jūsu kartes datiem.
Atbilstoši jūsu ikdienas vajadzībām iesakām uzstādīt arī atļautos darījumus un maksājumu limitus. Lai gan mūsu ieviestie drošības risinājumi ikdienā nodrošina būtisku jūsu finanšu aizsardzību, ikviens var gādāt par vēl lielāku savu līdzekļu drošību. Piemēram, darījumus ārzemēs var droši atslēgt, ja esat Latvijā un neveicat maksājumus ārvalstīs reģistrētiem uzņēmumiem. Un, ja iepērkaties vien dažas reizes nedēļā, varat droši samazināt pirkumu summu. Vairāk par karšu drošības uzstādījumiem varat lasīt rakstā “Pasargājiet savus līdzekļus – kā uzlabot karšu drošību”.
Lai ikdienā pavisam varētu aizmirst par naudas maka nēsāšanu, tālruņu īpašniekiem piedāvājam izmantot vienu no populārākajām funkcijām – veikt maksājumus ar viedtālruni. Šis maksājumu veids ir drošs, darbojoties līdzīgi tam, kā funkcionē maksājumi ar bezkontakta karti. Izmantojot NFC funkcionalitāti, par pirkumiem veikalos iespējams samaksāt, nopīkstinot tālruni pie termināļa.