Pērkot aviobiļetes vai rezervējot viesnīcu, maksājumu karte ir neaizstājama. Taču, kā rīkoties ceļojuma laikā – ņemt līdzi skaidru naudu, vai glabāt to kontā un izmantot karti?
Ceļojums ir izraušanās no ikdienas, jauni iespaidi un atpūta. Lai nenāktos tā laikā risināt liekas problēmas, svarīgi saprast, cik daudz naudas ņemt līdzi un kā to glabāt – skaidrā naudā vai uz kartes. Ja braucat uz valsti, kur izmantotā valūta nav eiro, ir vērts noskaidrot, kur izdevīgāk mainīt skaidru naudu.
Dažreiz pietiek ar ātriem aprēķiniem, lai saprastu, kā finansiāli izdevīgāk rīkoties. Piemēram, par naudas izņemšanu bankomātā ārzemēs jārēķinās ar komisijas maksu (parasti ap 1,5-2% no izņemtās summas, tomēr jāņem vērā, ka minimālais komisijas maksas apmērs attiecas arī uz nelielām naudas summām). Valstī, kuras valūta nav eiro, arī par valūtas maiņu ir jāmaksā (aptuveni 2% no summas). Līdz ar to, piemēram, Lielbritānijā, izņemot no bankomāta 100 eiro, komisijas maksa ir aptuveni 3,5 eiro (1,5% par izņemšanu + 2% – par eiro maiņu uz mārciņām).
Tāpēc valstīs, kurās nav eiro, karte var izrādīties izdevīgāks risinājums – visur, kur pieņem kartes, jūs varēsiet ar to norēķināties, samaksājot tikai komisijas maksu par valūtas maiņu. Daudzās situācijās šāds risinājums būs ērtāks, nekā valūtas maiņas punkta meklēšana. Ir vēl vairāki faktori, ko vērts ielāgot, pirms izlemjat, kā rīkoties ar ceļojuma naudu.
Lai vienā mirklī nepazaudētu visu
Ir valstis, kuras teorētiski skaitās ļoti drošas, un valstis, kur ielu zādzības ir ierasta parādība, tomēr iespēja kļūt par garnadža mērķi ir jebkur. Ja nozagtajā makā būs visa jūsu ceļojuma nauda, iespējams, ar to ceļojums arī būs beidzies. Kartes zaudējums arī nav nekas patīkams, taču mazāk sāpīgs – karti nobloķējot (izdarīt to iespējams jebkurā vietā un laikā, turklāt internetbankā vai mobilajā bankā to iespējams izdarīt dažu sekunžu laikā), jūsu nauda joprojām paliks jūsu kontā.
Pirms ceļojuma parūpējieties, lai drošības labad jums līdzi ir vairākas kartes. Tā nebūs problēma, ja ceļojat divatā vai ar draugiem, taču, darot to vienatnē, vērts nodrošināties ar vēl vienu karti, kas tiek glabāta citā vietā. Ja viena karte nonāks zagļa rokās, naudu varēsiet pārskaitīt uz otru. Pretējā gadījumā – lai gan nauda kontā būs, jūs tai netiksiet klāt.
Lai pludmalē nav jāsatraucas
Ērtības arī nav mazsvarīgs faktors. Iedomājieties, ka esat pludmalē, jūsu priekšā ir baltas smiltis un tirkīzzila jūra. Taču līdzi paņemta visa ceļojumam paredzētā skaidrā nauda. Varbūt tās dēļ nemaz nevarēsiet atslābt un patiesi izbaudīt dienu pie jūras, jo visu laiku būs jādomā, vai tā ir drošībā, kur to likt, ejot peldēt, utt. Ir redzēti amizanti skati, kad cilvēks dodas peldēties, bet viņam līdzi - plastmasas maisiņā ietīta nauda. Protams, viesnīcas parasti piedāvā seifa pakalpojumus (kas izmaksā aptuveni 2-4 eiro diennaktī, tātad – gandrīz 30 eiro par nedēļu), taču vienlaikus norāda, ka neuzņemas nekādu atbildību par seifā atstāto naudu. Ar karti par šādām lietām nav jāuztraucas.
Kā neiztērēt par daudz
Ceļojums parasti ir sevis lutināšana, taču bieži līdzekļi, ko varam atļauties tā laikā tērēt, ir ierobežoti, lai atgriežoties, nerastos grūtības nomaksāt rēķinus. Nevar noliegt, ka ceļojuma laikā visapkārt ir ļoti daudz vilinājumu – sākot no gardiem ēdieniem mazās ceļmalas kafejnīcās, beidzot ar vietējo amatnieku krāšņajiem stendiem daudzos lokālajos tirdziņos, kur nereti kartes vispār nepieņem. Bieži vien tas ir arī galvenais arguments, kāpēc cilvēkiem patīk labāk ņemt līdzi skaidru naudu – lai nebūtu lieki jālauza galva, kur ir tuvākais bankomāts un cik būs jāmaksā par izņemšanu. No otras puses – tirdziņi, kur apgrozās tūristi, bieži vien ir arī zagļu iecienītas vietas, un vēl viens aspekts – ja līdzi ir daudz skaidras naudas, viegli krist azartā un pārdesmit minūtēs iztērēt krietni vairāk, nekā plānots.
Tāpēc prātīgs risinājums varētu būt vienā reizē izņemt bankomātā tieši tik daudz naudas, cik plānojat ceļojuma laikā iztērēt nelieliem pirkumiem un ēdieniem, jo, ņemot naudu vairākkārt, katru reizi būs jāmaksā minimālā komisija, kas var sasniegt pat 5 eiro. Lai gan par izņemšanu jāmaksā komisijas maksa, tā tomēr būs mazāka, nekā summa, ko var gadīties izdot par spontāniem un nevajadzīgiem pirkumiem.
Vienlaikus arī ar karti ir iespējams pārtērēt savu budžetu. Tāpēc būtiski kartes kontā ieskaitīt tieši tik daudz naudas, cik paredzēts ceļojumam, bet uzkrājumu vai citus līdzekļus glabāt citā kontā.
Kartes plusi ceļojot:
- Pat ja gadās kļūt par zādzības upuri, ātri reaģējot un nozagto karti bloķējot, jūs savu naudu nezaudēsiet.
- Vietās, kur pieņem kartes, var norēķināties, sedzot tikai komisijas maksu par valūtas maiņu, kas var būt ne tikai ērtāk, bet arī finansiāli izdevīgāk, nekā mainīt skaidru naudu valūtas maiņas punktā. Ja valūta ir eiro, tad norēķināšanās iespējama bez jebkādas papildu komisijas maksas.
- Nav jāuztraucas par to, kā droši nēsāt līdzi lielas naudas summas, tā vietā var vairāk enerģijas veltīt ceļojuma baudīšanai.
- Ar karti var ātri un ērti rezervēt ne tikai naktsmītnes, bet arī iznomāt auto un izmantot vairākus citus pakalpojumus.
- Dažām kartēm ir vērā ņemami bonusi, piemēram, atlaides noteiktās viesnīcu ķēdēs vai tirdzniecības vietās visā pasaulē.
Kartes mīnusi:
- Ja pēkšņi būs vajadzīga skaidra nauda, jāmeklē bankomāts, un par katru izņemšanas reizi jāmaksā komisijas maksa (valstīs, kurās nelieto eiro – arī maksa par valūtas maiņu).
- Ir cilvēki, kuri ar karti mēdz tērēt vieglāk, nekā norēķinoties skaidrā naudā.