Ceļošana visbiežāk asociējas ar piedzīvojumiem, jaunu vietu apskatīšanu un atpūtu. Diemžēl otrajā plānā nereti paliek augstais vides piesārņojums, ko tradicionālā ceļošana var nest sev līdzi. Šobrīd arvien populārāks kļūst tā dēvētais ilgtspējīgais tūrisms, kas ļauj nesteidzīgi baudīt sava ceļojuma galamērķi, vienlaikus nenodarot kaitējumu apkārtējai videi. Raidījumā “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” šādā ceļojumā devās arī Kristīne Garklāva, ceļošanas entuziaste Sibilla Šlēgelmilha un dabas fotogrāfs Jānis Zilvers.
Vilcienu patriotisms
S. Šlēgelmilha uzsver, ka ir vilcienu patriote, kā arī mēģina šo transportlīdzekli ikdienā izmantot pēc iespējas biežāk. “Vilcieni ir ērti, punktuāli, atstāj mazāku iespaidu uz vidi. Izbaudu laiku, kad varu pabūt ar savu grāmatu un darbiem. Man nav jāskatās uz ceļu, jāsēd sastrēgumos, jātērē degviela. Manuprāt, vilciens ir daudz izdevīgāks risinājums, nekā braukt ar automašīnu,” vērtē S. Šlēgelmilha.
Viņa piebilst, ka ar vilcienu var doties ne tikai uz darbu un atpakaļ, bet arī nospraust tālākus galamērķus, piemēram, Jūrtaku. Savukārt, esot ārzemēs, vienlīdz ērtus un izdevīgus risinājumus nereti piedāvā metro un tramvaju līnijas. Ja tomēr neiztikt bez nomas auto, tad ieteicams izvēlēties pēc iespējas ekonomiskāku spēkratu.
“Ja visi domās, ka vienatnē neko nevar iespaidot, tad mēs visi būsim tas viens, kas neko nevar iespaidot. Savos sociālajos tīklos mēģinu parādīt, ka ir dažādi varianti, kas neko īpaši nemaina tavā personīgajā dzīvē, bet būtiski ietekmē lielo plānu. Nav grūti šķirot, nav grūti izvēlēties vairākkārt lietojamus traukus, vintage apģērbs ir stilīgs,” stāsta S. Šlēgelmilha.
Nerakstītie dabā-iešanas likumi
Jēgpilnā tūrisma galvenā ideja ir ar dotajiem resursiem rīkoties tā, lai neliegtu iespēju nākamajām paaudzēm baudīt tos pašus labumus, ko mēs baudām šodien. Proti, jārīkojas pēc iespējas apdomīgāk, jo katrs pēc labākās sirdsapziņas pieņemtais lēmums uzlabo ekoloģisko situāciju. Varbūt daļu sava ceļojuma vari veikt kājām, nevis braukt ar taksometru? Varbūt galamērķi vari sasniegt ar vilcienu vai iznomāt elektroauto? Lai arī kur jūs baudītu atpūtu, aiz sevis noteikti jāsavāc atkritumi, atgādina K. Garklāva.
Izvēloties tūrisma galamērķus Latvijā, S. Šlēgelmilha bieži vadās pēc draugu un paziņu ieteikumiem, taču vienlaikus mēģina izvairīties no pašiem populārākajiem maršrutiem. “Gribas atrast kaut ko īpašu un jaunu, ko tikai tavas acis ir redzējušas,” piebilst ceļošanas entuziaste. Piemēram, pagājušajā ziemā Tukuma pusē S. Šlēgelmilha ar draugu pa dziļām kupenām bridusi ap 25 kilometru. “Kupenas krīt uz galvas kā multenēs. Taisījām tēju un kafiju. Tas viss bija tik fantastiski skaiti,” viņa atminas.
Dabas fotogrāfs J. Zilvers atgādina, ka vairums dabas taku ir ierīkots dabas teritorijās un liegumos. “Katrā teritorijā ir savi noteikumi. Svarīgi arī, kā cilvēks iet dabā. Vai viņš ierauga gravu un mēģina tajā uzrausties taisni augšā, uztaisot jaunu sānu gravai. Vai arī viņš izmanto sentēvu serpentīna iešanas metodi un nečakarē dabu,” skaidro fotogrāfs. “Nav tā, ka nedrīkst iet mežā. Bet ir jāiet ar pietāti un cieņpilni. Mani kaitina, ja cilvēki uzstāda sevi augstāk par dabas lietām un vērtībām.”
Meža peldes un mazāk populāri galamērķi
K. Garklāva aicina ikvienu doties tā dēvētajās “meža peldēs”. Tam nav nepieciešams peldkostīms vai vasarīgs laiks – atliek vien baudīt un pilnībā nodoties pastaigai pa mežu. Lai efekts būtu vēl spēcīgāks, meža peldē jādodas bez telefona, somām un visa cita liekā.
Dodoties ārzemju ceļojumos, dažkārt vērtīgi izvēlēties mazāk populāru galamērķi, stāsta K. Garklāva. “Tas nenozīmē, ka tā būs mazāk interesanti. Šāda izvēle padarīs dzīvi vieglāku tev pašam, jo nebūs jādrūzmējas ar citiem tūristiem, tas būs lētāk. Arī ceļojuma plānošana būs interesantāka, jo tev būs vairāk, ko uzzināt un izpētīt. Ja tomēr gribi redzēt populārās vietas, izvēlies ceļot ārpus “karstās” tūristu sezonas. Tā atbalstīsi vietējos uzņēmumus, kad tiem ir mazāk ienākumu. Dzīvo vietējo piedāvātās naktsmītnēs, ēd vietējo atvērtajos restorānos un izvēlies produktus, kas ir vietējo iedzīvotāju ražoti,” aicina K. Garklāva.
Gan ceļošanas entuziaste S. Šlēgelmilha, gan dabas fotogrāfs J. Zilvers ir vienisprātis, ka ceļošana uz ārzemēm ļauj labāk novērtēt Latvijas piedāvāto dabas skaistumu. “Tāda jūra kā šeit, vai Gaujas Nacionālais parks – tas nav nekur citur. Nevar nonicināt mūsu dabu,” vērtē J. Zilvers.
K. Garklāva piemitina, ka, ceļojot pa Latviju, jālūko katrā vietā izmēģināt ko jaunu. Piemēram, vietējo cepta meduskūka vai izbrauciens pa tuvējo ūdenstilpi ar SUP dēli. “Būdami sabiedrības daļa, mēs varam veidot visas Latvijas un sabiedrības nākotni labāku, ja sadarbojamies un atbalstām cits citu. Piemēram, iegādāties vīnu pie pazīstama vīndara. Ja viņam ies labāk, tad viņš savus līdzekļus investēs tālāk kombučā vai sierā, ko rada kāds cits. Tā ir aprite, kur, cits citu atbalstot, mēs nodrošinām, ka dzīvojam labākā vidē,” skaidro K. Garklāva.
Raidījumu “Pēdas. Kas paliek pēc Tevis?” par ilgtspējīgu ceļošanu varat noskatīties TV3 Play mājaslapā.