Sarunas ar bērniem par naudu daudziem vecākiem var būt biedējošs uzdevums. Taču tā ir būtiska dzīves prasme, kas bērnus var sagatavot turpmākiem finansiāliem panākumiem. Izpratne par to, kā plānot budžetu, ietaupīt un saprātīgi tērēt, ir mācība, kas bērniem noderēs visu mūžu. Šeit ir ceļvedis, kā jēgpilni un vecumam piemērotā veidā iepazīstināt savus bērnus ar finanšu jēdzieniem.
1. Sāciet agri
Ieviesiet naudas jēdzienu jau agrīnā bērna dzīvē. Mazi bērni var aptvert pamata idejas par valūtu un vērtību. Izmantojiet spēļu naudu vai vienkāršas spēles, lai parādītu, kā nauda tiek izmantota lietu iegādei. Dodoties iepirkties, ļaujiet viņiem redzēt, kā notiek darījumi, un izskaidrojiet pirkuma pamatus.
2. Izmantojiet ikdienas situācijas
Ikdienas aktivitātes piedāvā daudzas iespējas apspriest naudu. Pārtikas preču iegāde, rēķinu apmaksa vai ietaupījums ģimenes brīvdienām ir praktiski piemēri. Paskaidrojiet, kā veicat izvēli, pamatojoties uz savu budžetu, kāpēc jūs varētu izvēlēties vienu preci, nevis citu, un to, cik svarīgi ir ietaupīt nākotnes vajadzībām.
3. Rādiet labu piemēru
Bērni daudz mācās, vērojot savus vecākus. Demonstrējiet labus finanšu ieradumus, piemēram, budžeta plānošanu, ietaupījumus un atbildīgus izdevumus. Parādiet viņiem, kā pārvaldāt naudu, un pārrunājiet savu finanšu lēmumu pamatojumu. Caurspīdība palīdz izprast naudas pārvaldību.
4. Apsveriet iespēju piešķirt kabatas naudu
Dienas naudas vai kabatas naudas piešķiršana ir praktisks veids, kā bērniem apgūt naudas pārvaldību. Tas dod viņiem iespēju pašiem pieņemt finanšu lēmumus, tostarp pieļaut kļūdas, kas var būt vērtīga mācību pieredze. Pārrunājiet, kā viņi varētu sadalīt savu naudu dažādās budžeta kategorijās, piemēram, tēriņiem, uzkrājuma veidošanai, vai pat brīviem līdzekļiem, ko novirzīt labdarībai vai citiem mērķiem.
5. Iemācīt taupīšanas vērtību
Veiciniet uzkrājumu veidošanu, izveidojot krājkontu sev vai atverot to savam bērnam. Kopīgi nosakiet ietaupījumu mērķus neatkarīgi no tā, vai tas attiecas uz jaunu rotaļlietu, spēli vai nākotnes izdevumiem. Sviniet viņu progresu un izskaidrojiet procentu jēdzienu, lai parādītu, kā nauda laika gaitā var pieaugt.
6. Iesaistiet viņus budžeta veidošanā
Iesaistiet vecākus bērnus ģimenes budžeta plānošanā. Parādiet viņiem, kā plānot izdevumus un noteikt prioritātes pēc vajadzībām, nevis vēlmēm. Tas var ietvert pārrunas par izmaksām, kas saistītas ar bērnu apgādi, ar skolas gaitu un visām iepriekš minētajām jomām, pierādot, ka budžeta plānošana ir būtiska izdevumu pārvaldībai. Iesaku izmantot manis veidoto mēneša budžeta plāna paraugu.
7. Apspriediet vajadzības un vēlmes
Palīdziet bērniem atšķirt vajadzības un vēlmes. Vajadzības ir būtiskas, piemēram, pārtika, apģērbs un pajumte, savukārt vajadzības ir papildu lietas, kuras rada prieku, bet nav nepieciešamas. Šī izpratne palīdz viņiem pieņemt apzinātus lēmumus par izdevumiem.
8. Izskaidrojiet digitālo naudu
Mūsdienu digitālajā laikmetā bērniem ir arī jāsaprot, kā darbojas digitālie darījumi. Izskaidrojiet debetkaršu un kredītkaršu izmantošanu, tiešsaistes banku pakalpojumus un kiberdrošības nozīmi. Māciet viņiem pamatus, kā izvairīties no parādiem un izprast procentu likmes.
9. Izmantojiet tehnoloģijas un resursus
Izmantojiet lietotnes un tiešsaistes resursus, kas paredzēti, lai mācītu bērnus par naudu. Spēles, videoklipi un interaktīvie rīki var padarīt mācīšanos par finansēm jautru un saistošu.
Secinājums
Sarunai ar bērniem par naudu nav jābūt sarežģītai. Sākot agri un izmantojot praktiskus, ikdienišķus piemērus, jūs varat ieaudzināt saprātīgus finanšu ieradumus, kas viņiem noderēs visu mūžu. Atcerieties, ka mērķis ir padarīt naudas pārvaldību par dabisku viņu domāšanas sastāvdaļu un nodrošināt viņus ar prasmēm pieņemt gudrus finanšu lēmumus.