
Pavasaris ir īstais laiks, lai atsvaidzinātu savus finansiālos ieradumus. Tāpat kā mēs sakārtojam savu mājokli, uzkopjam dārzu vai revidējam skapi, mums ir arī jāsakārto savas finanses. Tas nodrošinās, ka mēs sasniedzam savus finanšu mērķus un spējam kontrolēt savu naudu. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties vairāk uzkrāt, samazināt parādsaistības vai plānot nākotnes mērķus, šeit ir pieci padomi, lai šajā pavasarī uzlabotu savu finansiālo labklājību.
1. Izanalizējiet savus izdevumus un samaziniet nevajadzīgās izmaksas
Iedziļinieties savos ikmēneša izdevumos un iedaliet tos kategorijās. Piemēram, mājoklis, pārtika, medicīna, transports, izklaide. Pārskatot katru kategoriju, mēģiniet noteikt, kur ir iespējams samazināt izdevumus. Piemēram, vai varat samazināt izdevumus pārtikai, plānojot ēdienkarti un veicot apzinātus iepirkumus? Varbūt ir dažādi straumēšanas pakalpojumi, sporta zāles un lietotņu abonementi, par kuriem aizmirsāt un vairs neizmantojat?
Salīdziniet cenas elektrības, televīzijas un interneta pakalpojumiem, lai varētu izvēlēties jums izdevīgāko piedāvājumu. Tāpat neaizmirstiet par šķietami nelielajiem ikdienas pirkumiem, piemēram, kafiju. Ja katru darba dienu pērkat kafiju par 2.5 eiro, mēnesī tas būs jau 50 eiro. Šie šķietami nelielie izdevumi var uzkrāties ilgtermiņā.
Šis process ļaus identificēt izdevumus, kurus varat samazināt vai no kuriem varat pilnībā atteikties. Radīto ietaupījumu varat, piemēram, novirzīt uzkrājumam krājkontā.
2. Pārskatiet un atjauniniet savus finanšu mērķus
Jūsu finanšu mērķi ir jūsu nākotnes ceļvedis. Vai gada sākumā izvirzītie mērķi joprojām ir aktuāli? Vai vēlaties uzkrāt jaunam mājoklim, samazināt parādsaistības vai palielināt finanšu “drošības spilvenu”? Pavasaris ir lielisks laiks, lai pārskatītu šos mērķus un vajadzības gadījumā tos pielāgotu.
Pārliecinieties, ka mērķi ir piemēroti pašreizējai finanšu situācijai. Nosakiet skaidrus, konkrētus un reālistiskus mērķus. Tad sadaliet tos mazākos, īstenojamos soļos. Ja jums ir skaidrs plāns, būs vieglāk sekot līdzi un novērtēt progresu.
3. Izvērtējiet sava “drošības spilvena” apjomu
Finanšu “drošības spilvens” ir būtisks finansiālai drošībai, jo īpaši neparedzētos gadījumos. Ja “drošības spilvens” ir mazāks nekā trīs mēnešu mājsaimniecības izdevumi, tad pienācis laiks to papildināt. Piemēram, novirziet uzkrājumam daļu no saņemtās nodokļu atmaksas.
Ja garderobē vai mājoklī atrodat lietas, kas vairs neizmantojat, mēģiniet tās pārdot. Iegūtos papildu līdzekļus novirziet uzkrājumiem. Izturīgs “drošības spilvens” sniegs sirdsmieru un noderēs negaidītās situācijās.
4. Pārskatiet savus ieguldījumus
Pavasaris ir arī laiks, lai pārskatītu savu ieguldījumu portfeli un pārliecinātos, ka tas ir diversificēts un atbilstošs riska profilam. Ja jums jau ir izveidots finanšu “drošības spilvens”, tad ieguldījumi var būt labs nākamais solis ceļā uz jūsu finanšu mērķu sasniegšanu.
SEB bankā esam izstrādājuši noderīgu palīgu — Roboinvestoru. Tas ikvienam lietotājam palīdzēs 15 minūšu laikā nonākt līdz reālam investīciju ieteikumam, kas balstīts jūsu mērķī un riska apetītē. Turklāt investēt var sākt jau no 1 eiro un bez priekšzināšanām.
5. Izmantojiet iespēju uzkrāt, to pat nemanot
Mūsdienu tehnoloģijas un banku lietotnēs iebūvētie digitālie krājkonti ļauj uzkrāt arī tad, kad tērējat naudu. Ar mūsu Digitālo krājkasi katru reizi, kad maksājat ar karti, naudas summa tiek noapaļota un starpība automātiski tiek pārskaitīta uz krājkontu.
Šķiet, ka tas ir sīkums, bet gada laikā tas var pārvērsties būtisku uzkrājumu. Un tas notiek bez jebkādas papildu iesaistes vai piepūles.
Atvēlot laiku savu finanšu atsvaidzināšanai un ieviešot nelielas korekcijas, jūs varat iegūt kontroli pār savu naudu, samazināt stresu un virzīties uz lieliem finansiāliem uzlabojumiem.
Roboinvestors – sāciet ieguldīt vienkāršāk
Šis materiāls satur informāciju par AS "SEB banka" ieguldījumu pakalpojumiem vai blakuspakalpojumiem. Ieguldījumi ir pakļauti riskiem. Ieguldījumu vērtība var palielināties vai samazināties un vēsturiskie rezultāti un/vai ienesīgums nav drošs rādītājs nākotnes rezultātu un/vai ienesīguma prognozēšanai un negarantē līdzvērtīgu rezultātu un/vai ienesīgumu nākotnē. Jūsu ieguldītais kapitāls nav garantēts, un dažos gadījumos Jūs varat zaudēt visu ieguldījumu. Ja ieguldījums vai ieguldījumu fondi paredz ieguldījumu ārvalstu valūtās izteiktos finanšu instrumentos, ievērojiet, ka valūtas maiņas kursu izmaiņas var ietekmēt rezultātu un/vai ienesīgumu. Jūs pats uzņematies atbildību par lēmumu veikt ieguldījumu un Jums vienmēr pirms tā veikšanas vajadzētu iegūt papildu informāciju.
Papildinformācija par ieguldījumu pakalpojumu un blakuspakalpojumu.
Aicinām iepazīties ar Konsultāciju noteikumiem un nepieciešamības gadījumā sazināties ar AS "SEB banka" darbinieku.