Par savu biznesu sapņo daudzi, bet savus uzņēmumus nodibina vien daži. Taču iemeslu nodarboties ar biznesu ir daudz: sākot ar izmaiņām ekonomikas vidē un beidzot ar personīgiem motīviem. Dažreiz tā tiešā vārda nozīmē ir vienīgā iespēja nodemonstrēt savu profesionalitāti praksē.
Sākt savu biznesu vērts, ja jums ir koncepcija un mērķis. Neapmierinātība ar savu pašreizējo darbavietu nav garantija tam, ka cilvēks gūs panākumus uzņēmējdarbībā. Taču arī tad, ja ir labs stimuls, iespēja gūt panākumus ir tikpat liela, kā ciest neveiksmi.
1. Uzņēmējdarbība pēc nepieciešamības
Darba zaudējums vai ilgstoša tā neesamība ir viens no iemesliem, kādēļ cilvēki kļūst par uzņēmējiem. Pirmajā brīdī šie motīvi nešķiet ļoti perspektīvi, taču tie ir visai plaši izplatīti. Daudzas iniciatīvas patiesībā ir veiksmīgākas, nekā sākumā varētu šķist.
Ja esat nolēmis nodarboties ar biznesu tieši šī iemesla dēļ, jums noteikti noderēs palīdzība, ko sniedz neatkarīgi konsultanti vai eksperti. Latvijā cilvēki, kuri zaudē darbu, vispirms vēršas pie Nodarbinātības valsts aģentūras konsultantiem, kuri palīdz tikt skaidrībā ar vēlmēm, iemaņām un stiprajām pusēm. Aģentūra arī sniedz informāciju par dažādiem kursiem, pakalpojumiem un starta paketi biznesa uzsākšanai. Ja ir ideja un vēlēšanās, būs saprātīgi lūgt neatkarīgus ekspertus novērtēt savu biznesa ideju – iespējams, ka ar viņu palīdzību jūs gūsiet panākumus.
2. Sapņu darbs
Daudzi uzņēmēji pievērsušies biznesam, lai atbrīvotos no algota darba rutīnas, kā arī savā uzņēmumā iegūtu pilnīgu rīcības brīvību un tiesības pieņemt lēmumus. Vairāki uzņēmēji sapņo par dinamisku, daudzpusīgu projektu, kurā ir daudz interesantu un sarežģītu uzdevumu, citi savukārt tiecas pēc kaut kā mierīga un romantiska – piemēram, atvērt nelielu kafejnīcu.
Uzsākāt uzņēmējdarbību pēdējo 12 mēnešu laikā?
Darbs ir nozīmīga dzīves daļa, tādēļ svarīgi, lai tas patiktu. Taču vienlaikus jāņem vērā arī, ka pat uzņēmējs nevar izvairīties no darbiem, kas var būt ne pārāk interesanti.
Realitātē sapņu darbs var izrādīties ne gluži tāds, kāds tas šķitis sapņos, taču perspektīvā tas, iespējams, sniegs vairāk prieka par pašizpausmi un paveikto, nekā nepatīkams darbs.
3. Finansiāla neatkarība
Uzņēmumu īpašnieki visos laikos tikuši uzskatīti par bagātniekiem. Taču patiesībā viņu vidū ir cilvēki ar dažādu ienākumu līmeni, un finansiālā neatkarība ir visai saprātīgs motīvs, lai kļūtu par uzņēmēju. Algota darbinieka atalgojumu nosaka kāds cits, un daudzās profesijās tirgus ievieš aptuvenu algas ierobežojumu. Ja cilvēks pats sev ir darba devējs, viņam ir tiesības paaugstināt šo līmeni atkarībā no sava ražīguma un spējas atrast jaunus klientus un biznesa iespējas.
Turklāt jāpatur prātā arī nepieciešamība maksāt nodokļus un tas, ka ienākumi var svārstīties. Tāpat iespējami neparedzēti izdevumi, un arī atvaļinājuma nauda pašam sev būs jāmaksā no savas kabatas.
4. Ģeniālas idejas iemiesojums
Neskatoties uz to, ka katram uzņēmējam – iesācējam jābūt idejai, atsevišķi var izdalīt īpaši aizrautīgus ideju ģeneratorus, kuri tās vismaz sākuma stadijā uzskata par ģeniālām. Bieži vien šāda ideja izrādās nišas prece vai pakalpojums, kam ne vienmēr ir pietiekami plašs tirgus.
Nekad nav par ļaunu pārbaudīt savu ideju, izmantojot vienkāršus līdzekļus. Bieži vien pietiek par to pastāstīt paziņām un uzdot vienkāršu jautājumu: vai viņi ir gatavi par šo preci vai pakalpojumu maksāt?
5. Pats sev priekšnieks
Daudzus uzņēmējus – iesācējus biznesā piesaista tas, ka nav neviena, kas viņus kontrolē, dod rīkojumus un pieprasa atskaites. Taču jāatceras, ka uzņēmuma vadītāja statuss nozīmē ne tikai iespēju pašam plānot, izvirzīt mērķus un pieņemt lēmumus, bet arī pienākumu būt atbildīgam un laiku pa laikam no malas palūkoties uz savu darbu un to novērtēt. Piemērotu pašanalīzes metožu meklēšana, iespējams, prasīs laiku, taču to pilnīgi noteikti var iemācīties.
6. Netērēt laiku velti
Ir arī tādi, kuriem saistībā ar darba jautājumiem nākas daudz ceļot un dienām un nedēļām ilgu laiku pavadīt tālu no mājām. Šādiem braucieniem patērētais laiks, degviela un nervi daudziem raisa domas par savu biznesu, kura priekšrocība bieži vien ir iespēja strādāt mājās.
Ja ar biznesu iespējams nodarboties, izmantojot internetu, tiks ietaupīts laiks. Gadījumos, kad biznesa idejas dēļ nepieciešams tikties ar klientiem un darījumu partneriem, rūpīgi jāizvēlas biroja vai uzņēmuma atrašanās vieta.
7. Vairāk laika ģimenei
Daudzus uzņēmējdarbībā visvairāk piesaista tas, ka nav noteikta darba laika. Brīvs uzņēmēja darba grafiks, kā likums, sniedz vairāk iespēju apvienot darbu, ģimeni un vaļasprieku.
Jāņem vērā, ka sākotnēji laika, ko veltīt ģimenei un vaļaspriekiem, var būt ļoti maz. Efektīva laika plānošana ir atsevišķs uzdevums, un cilvēki, kuri pieraduši doties uz darbu, ne vienmēr spēj uzreiz tam pielāgoties.