Droši vien katrs no mums ir skatījies filmas un lasījis intervijas ar slaveniem miljonāriem un domājis – nez, kā viņi nonāca pie savas biznesa idejas, tik labas un reizē peļņu nesošas? Patiesībā ir pat vairāki veidi, kā bizness var sākties.
Ideju ģenerators
Veicas tiem, kuri ir dzimuši ideju ģeneratori. Tomēr ne visi var būt priekšnieki. Tāpēc daudzi pelna ar to, ka pārdod savas biznesa idejas. Ja jūs esat viens no šādiem ģeneratoriem, kurš rītu sāk ar dažādu domu un ideju pierakstīšanu, bet nevēlaties dibināt uzņēmumu, tad ziniet – idejas var veiksmīgi pārdot citiem. Starp citu, viens no slavenākajiem ideju ģeneratoriem, cilvēks, kurš tika uzskatīts par fantazētāju, bija “Polaroid” firmas prezidents Edvīns Lends.
Pārtrumpota ideja
Ja nu tomēr idejas nebirst kā no pārpilnības raga, iespējams, esat tas, kurš vienmēr redz, kā uzlabot esošo! Ir iespēja kārtīgi izpētīt notiekošo jau pastāvošā tirgū un atrast ko tādu, ko var padarīt labāku. Ne vienmēr jāizdomā jauns velosipēds. Kā lieliski piemēri te būtu minami kafija līdzņemšanai un līmlapiņas.
Gatavi pamati
Ja tomēr nav ne ideju kam jaunam, ne arī iedvesmas uzlabot kaut ko jau esošu, pastāv iespēja izmantot jau gatavu biznesu. Tā ir franšīze. Pamati būs, atliks tik veiksmīgi uzbūvēt savu pili. Būsiet patstāvīgs komersants, kam ir noslēgts līgums ar tirdzniecības zīmola īpašnieku par tā saucamo biznesa nomu. Pārdosiet attiecīgo produktu vai pakalpojumus saskaņā ar precīzi formulētiem un jau pārbaudītiem biznesa noteikumiem. Latvijā zināmākās franšīzes ķēdes ir veikali “Narvesen”, “Elvi”, “Double Coffee”. Pasaulē – izsoļu nams “Sotheby's”. Tie, kas daudz ceļo, noteikti zina arī “Starbucks” kafejnīcas!
Mantots bizness
Patiesībā, iespējams, ideja biznesam jums jau kopš dzimšanas ir tepat deguna galā. Vectēva aroda turpināšana, tēva biznesa attīstīšana abiem plecu pie pleca – biznesu var mantot un turpināt iesākto no paaudzes paaudzē, pat dinastijās. “Lursoft” ir izpētījis, ka Latvijā vairākos tūkstošos kompāniju to īpašniekus un vadītājus saista ģimenes saites. Žurnāla “Forbes” veidotajā 15 Latvijas veiksmīgāko ģimenes biznesu topā nemainīgi reitinga līderi ir Paškausku ģimene ar veiksmīgu darbību lauksaimniecībā. Viņiem seko Peškovu dinastija ar banku biznesu. Vienkāršāks, bet visnotaļ veiksmīgs piemērs savu senču iesāktā turpināšanā ir arī mūsu pašmāju Toms Ērenpreiss, populārā “Ērenpreiss” velosipēda ražotāja Gustava Ērenpreisa brāļa mazmazdēls, kurš turpina tālajā 1922. gadā iesākto.
Galvenais – sākt
Kā teicis Volters Eliass Disnejs: “Es ceru, ka mēs neaizmirstam vienu lietu – ka viss sākās ar vienu pelīti.” Ja jūs ir atradusi ideja, kas neliek mieru, tad ir vērts to attīstīt. Kā mudina zināmais teiciens – vajag tik rakt!
Liene Vīksne