Pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu arvien biežāk dzirdams arī par dažādiem jauniem krāpnieku trikiem, mēģinot izvilināt naudu, piemēram, viltus ziedojumu kampaņām. Tāpat biežāk novērojami kiberuzbrukumi pret pašmāju uzņēmumiem, kā arī viltus ziņu izplatīšana ar mērķi sēt neuzticību pret valsti. Kā šādos apstākļos saglabāt piesardzību kiberdrošības jomā?
Jaunākā programmatūra un publiskie Wi-Fi tīkli
Viedierīcēs vienmēr ieteicams uzstādīt jaunākos programmatūras atjauninājumus, ko nodrošina ražotāji. Atjauninājumos tiek novērstas iespējamās ievainojamības, kas savukārt novērš potenciālos uzbrukumus. Atliekot atjauninājumu uzstādīšanu, sliktākajā gadījumā var notikt informācijas noplūde un datu zudums.
Izmantojot internetu, iesakām lietot tikai mājas interneta savienojumu vai mobilo sakaru operatora savienojumu. Izvairieties no publiskiem, tostarp neaizsargātiem Wi-Fi savienojumiem. Iestatiet drošu mājas interneta Wi-Fi risinājumu un aizsargājiet to ar paroli.
Viltus ziņas un SMS
Kibernoziedznieki jau izsenis ir izmantojuši e-pastus un to pielikumus. Šī tendence turpinās arī šobrīd, kad samilzusi ģeopolitiskā situācija. Ar ļaunprātīgu programmatūru inficēts pielikums var būt ārkārtīgi bīstams, tāpēc nedrīkst atvērt e-pasta vēstules, kas izskatās aizdomīgas. Obligāti jāpārbauda, vai sūtītāja adrese tiešām atbilst sūtītāja nosaukumam un vai tīmekļa vietnes adrese atbilst reālajai.
Uzdodoties par bankas vai kādas valdības institūcijas darbiniekiem, krāpnieki nereti cenšas no saviem potenciālajiem upuriem izvilināt paroles un citus piekļuves datus. Nekādā gadījumā neatklājiet citiem savas paroles e-pastā, vēstulē, īsziņā vai pa telefonu.
Visām jūsu parolēm vajadzētu jābūt vismaz 8 rakstzīmes garām, iekļaujot dažus lielos burtus un ciparus. Ja iespējams, pierakstieties savos kontos, izmantojot 2 faktoru autentifikāciju.
Šobrīd dažādās saziņas lietotnēs un sociālajos medijos var tikt izplatītas arī viltus ziņas, kuru mērķis ir raisīt paniku sabiedrībā un radīt neuzticēšanos valstij. Pirms dalāties ar šādām ziņām vai ierakstiem sociālajos medijos, vienmēr pārbaudiet ziņas izcelsmi un uzticamību.
Piesardzība jāievēro arī uzņēmumiem
Kiberdrošības jautājumi šobrīd īpaši aktuāli kļūst arī publiskā un privātā sektora iestādēm un uzņēmumiem. Minētie kiberdrošības pamatprincipi jāievēro arī tad, kad tiek izmantots darba dators vai ierīces. Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas (CERT.LV) sagatavojis ieteikumus, kā uzņēmumi šobrīd var pilnveidot savas drošības sistēmas.