Septembrī Latvijas rūpniecības apjomi samazinājās par 2,7%. Ražošanas apjomi ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē samazinājās par 20,9%, apstrādes rūpniecībā par 4,6%. Kāpumu par 18,3% piedzīvoja elektroenerģijas un gāzes apgāde. Produkcijas apjoms samazinājās pēc īpatsvara lielākajā nozarē – kokrūpniecībā (–6,2%). Savukārt pieaugums bija divās no trim pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs – pārtikas produktu (6%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā (3%).
Uz nākotni vērstie rādītāji liecina par turpmāku vājumu apstrādes rūpniecībā. Oktobra apstrādes rūpniecības PMI indekss liecina, ka globālās ražošanas aktivitāte 4. ceturkšņa sākumā turpināja samazināties.
Pasaules apstrādes rūpniecības PMI izlaides indekss samazinājās no 49.7 septembrī līdz 48.9 oktobrī, kas nozīmē, ka aktivitāte saruka jau trešo mēnesi pēc kārtas. Tomēr globālais rādītājs ietver ievērojamas atšķirības starp ekonomikām.
Indijas PMI indekss bija ārkārtīgi spēcīgs. Eiropā, kur ekonomika saskaras ar sarežģītiem izaicinājumiem, PMI indekss daudzviet bija krietni zem 50 atzīmes – un liecina par tālāku aktivitātes samazināšanos. Ķīnā vidējais rādītājs negaidīti kritās un arī norāda uz ekonomiskām grūtībām.
Ķīnas ekonomikas lejupslīde apgrūtina situāciju Eiropā, jo Eiropas rūpniecības sektors ir vairāk atkarīgs no Ķīnas tirgus nekā ASV. Visbeidzot, nelielais ASV apstrādes rūpniecības PMI pieaugums bija pretrunā ar ISM indeksa kritumu, kas arī norāda uz visai komplicēto situāciju starp nozares uzņēmumiem.
Sarežģītā ārēja vide caur eksportu tuvākā pusgada laikā noturēs nozari lejupslīdes fāzē, sabremzējot arī daudzu nozaru attīstības plānus. Visizaicinošākie apstākļi valdīs kokapstrādes nozarē, kur atkopšanās iesāksies līdz ar būvniecības aktivizēšanos Eiropas tirgos. Bet tas var buksēt visu nākamo gadu. Patīkami šā gada deviņos mēnešos pārsteidz pārtikas rūpniecības izaugsme, kur pērn valdīja pretēja mīnusi.
Lielai daļai nozaru svarīgs impulss nāks no vietējā tirgus, kur lielas cerības saistās ar Eiropas fondu ieplūdi un jācer, ka institūcijas nepievils. Perspektīvas ziemas mēnešos saglabāsies piezemētas un, visdrīzāk, uzlabosies nākamā gada otrajā ceturksnī, kad skaidrākas aprises iegūs tālākais ceļš procentu likmju samazinājumam.