Ieguldīšana var būt prieka avots, kad jūsu investīciju vērtība pieaug un jūs varat dīki tīksmināties, kā palielinās jūsu portfeļa apmēri. Tomēr tautas gudrība vēsta, ka viss, kas iet augšup, krīt arī lejup.
Tā ir patiesība arī par finanšu tirgiem, kuros visu laiku notiek svārstības – te augšup, te lejup, te atkal augšup, tad kādu īsu brīdi varbūt nedaudz sāņus. Cenu svārstības ir neizbēgamas, un tās rada tirgus svārstīgumu. Taču, pat uzskatot, ka tirgus svārstīgums ir parasta parādība, viss kļūst daudz sarežģītāks, ja runa ir par jūsu ieguldīto naudu. Cenām krītot, investoru pārņem nepatīkamas emocijas – bailes, nožēla, dusmas. Šīs sajūtas ir dabiskas – ikviens, pat vispieredzējušākais investors reizi pa reizei ir ļāvies tām. Taču tās ir arī bīstamas. Tā ir liela māksla – neļaut emocijām sabojāt jūsu ieguldījumu plānus. Lai arī tirgus svārstības nekad netiks novērstas, ir dažas viltības, lai palīdzētu sev tikt ar tām galā.
Kāpēc rodas tirgus svārstības?
Tirgus svārstības ietekmē daudzi faktori. No tiem, iespējams, nozīmīgākais ir cilvēka emocijas. Labi pazīstamais ASV investors Frederiks K. Martins (Frederik K. Martin) ir teicis: „Īstermiņa svārstību galvenās sastāvdaļas ir cilvēka daba un fizioloģija.“ Viņaprāt, laikos, kad apstākļi ir ieguldījumiem labvēlīgi, uz cilvēka smadzenēm iedarbojas viela, kas pazīstama kā dopamīns, radot eiforijas sajūtu. Savukārt, notiekot lejupslīdei, smadzenes mums ziņo, ka esam briesmās. Tik padomājiet – daudzu investoru emocijas svārstās no aizraujošas eiforijas līdz milzīgām bailēm. Šādas emociju šūpoles var veicināt pirkšanas vai pārdošanas aktivitāšu palielinājumu, kas padara tirgu vēl nestabilāku. Taču tirgus svārstīgums ir atkarīgs arī no daudziem ārējiem faktoriem, piemēram, tautsaimniecības stāvokļa (gan valsts, gan globālā līmenī), pasaules notikumiem, izmaiņām nozarē, politiskajiem nemieriem, dabas katastrofām un daudziem citiem. Ar izpratni par svārstīguma cēloņiem vien nepietiek, īstais jautājums ir: vai jums būs pacietība izturēt tirgus svārstības vai pat vairāk – izmantot tās? Lai gan nav vienkāršas receptes, kā rīkoties tirgus augšupejas un lejupslīdes periodos, turpmāk minētie (veselā saprāta) padomi jums var lieti noderēt.
Esiet gatavs un ļaujiet visam iet savu gaitu
Ir ļoti svarīgi būt gatavam uz to, ka jūsu ieguldījumu vērtība svārstīsies. Nākotnē nāksies piedzīvot daudz ko – gan politiskos spiedienus, gan globālas problēmas, un tās ietekmēs jūsu investīcijas. Piemēram, dažādu veidu bažu dēļ tirgus procentu likmes visā pasaulē varētu palielināties, izraisot obligāciju un akciju cenu kritumu. Šāds kritums varētu būt straujš, taču tas nebūt ne vienmēr norādīs uz ilgāku lejupslīdi. Faktiski tas varētu būt īstermiņa kritums, jo haotiski finanšu tirgi varētu novest pie sasteigtākas politiskās rīcības. Vārdu sakot, esiet gatavi tirgus kritumiem, taču neatsakieties no savām investīcijām.
Parasti iziešana no tirgus tā svārstīguma perioda vidū ir slikta doma, jo cilvēks to dara emociju – baiļu – iespaidā. Kad cilvēku pārņēmušas bailes, viņš mēdz pieļaut vislielākās ieguldīšanas kļūdas. Bailes ir spēcīgākas nekā alkatība. Nobela prēmijas laureāts Daniels Kānemans (Daniel Kahneman) uzskata, ka reakcija uz cenu kritumu izraisa spēcīgākas emocijas nekā reakcija uz līdzvērtīgu cenu palielinājumu. Dažs labs mēdz divreiz vairāk satraukties par zaudējumu nekā priecāties par savu veiksmi. Tieši tas padara bailes par spēcīgu investora ienaidnieku.
Reakcijai uz tirgus svārstībām būtu jābūt šādai – ļaujiet tām notikt. Varat par tām sūdzēties, ja tīk, izkliegt savas dusmas, ja tas liek jums justies labāk. Taču nemēģiniet sākt rīkoties. Jā, tas ir sāpīgs risinājums, taču tas ir arī pareizais risinājums. Tirgus nostabilizēsies un sāksies tā augšupeja. Tā ir noticis vienmēr – tas ir tikai laika jautājums.
Diversificējiet risku
Droši vien ne reizi vien esat dzirdējuši teicienu „Neliec visas olas vienā grozā!“. Tas attiecas arī uz ieguldījumiem. Ja visas investīcijas ieguldītas tikai vienā aktīvu veidā, notiekot tirgus kritumam, jūs piedzīvosiet zaudējumus. Turpretī, sadalot (diversificējot) savas investīcijas dažādos aktīvos, tirgus krituma gadījumā cietīsiet tikai nelielus zaudējumus. Diversifikācija ir prakse, kas vērsta uz ieguldīšanas riska samazināšanu. Iekļaujot savā portfelī aktīvu veidus ar atšķirīgu ienesīguma svārstīgumu dažādos tirgus apstākļos, jūs varat sevi pasargāt no būtiskiem zaudējumiem. Pat vairāk – izvēloties pareizo ieguldījumu veidu, jūs, iespējams, varēsiet ierobežot savu zaudējumu apmēru un samazināt investīciju ienesīguma svārstības, nezaudējot pārāk lielu potenciālo peļņu.
Turieties pie stratēģijas un kontrolējiet to, ko var kontrolēt
Katram ieguldītājam būtu jābūt personiskajam investīciju plānam vai stratēģijai, kurā ņemti vērā vairāki būtiski faktori, tostarp mērķi un uzdevumi, izturība pret risku, laika periods, ieguldāmo aktīvu apmērs, plānotie turpmākie ieguldījumi utt. Ieguldījumu stratēģijas esamība ir svarīga, taču ne mazāk svarīgi ir turēties pie tās. Pretējā gadījumā noteiktos brīžos jūs pārņems kārdinājums ķerties klāt dažādiem aktīviem vai ieguldīšanas veidiem. Rakstveida plāns vai stratēģija kalpo kā turpmāko lēmumu pieņemšanas vadlīnijas. Tas palīdzēs ieguldītājam īstenot stabilu ilgtermiņa politiku pat tad, ja attiecīgā brīža tirgus apstākļi radīs bažas.
Veltiet savu uzmanību lietām, kuras var kontrolēt. Inflāciju, bezdarbu vai ekonomisko izaugsmi nav iespējams kontrolēt. To nevar neviens. Taču to, cik daudz naudas jūs tērējat un uzkrājat, kā jūs īstenojat savu investīciju plānu vai stratēģiju, kā diversificējat savu portfeli utt., – to gan ir iespējams kontrolēt! Veltot uzmanību faktoriem, kurus var kontrolēt, jūs spēsiet labāk pārvaldīt stresu.
Raugieties ilgtermiņā
Apsveriet iespēju izveidot ilgtermiņa investīciju stratēģiju un pieturieties pie tās. Vai jums kādreiz ir nācies būt laivā bangojošā jūrā? Ir viens vecs jūrnieku triks, lai mazinātu dīvaino sajūtu kuņģī, – nekustīgi raudzīties uz tālo horizontu, nevis uz viļņiem zem kājām. To pašu var teikt par tirgus svārstīgumu. Raugieties uz saviem ilgtermiņa mērķiem un nereaģējiet uz īstermiņa tirgus svārstībām! Īstermiņa tirgus svārstības ir cena, kuru ieguldītāji maksā par ilgtermiņa ienesīgumu. Lielākā daļa tirgus neveiksmju jūsu ilgtermiņa grafikā izskatīsies niecīgas – ja tās vispār būs pamanāmas.
Pat ja jums ir ilgtermiņa stratēģija, ir svarīgi to periodiski pārskatīt, lai pārliecinātos, ka tā atbilst jūsu dzīvesveidam un mērķiem. Bērna piedzimšana vai mācību sākšana augstskolā var mainīt jūsu finanšu prioritātes. Ir svarīgi, lai jūsu finanšu stratēģija atspoguļotu attiecīgā brīža apstākļus, tāpēc pārskatiet savus finanšu mērķus un savas investīcijas vismaz reizi gadā.
Ieguldiet periodiski
Investoriem mēdz būt dažādas ieguldījumu stratēģijas. Periodiska ieguldīšana, proti, regulāru ieguldījumu pastāvīga veikšana, ir viena no tām. Tai ir tendence mazināt jūsu ieguldījumu svārstīgumu neatkarīgi no tirgus virziena. Akcijas lielākoties pērk, kad to cenas ir zemas, savukārt, kad to cena ir augsta, tās pērk mazāk. Laikam ritot, vienas akcijas vidējā cena samazinās. Attiecīgi samazinās naudas summa, ar kuru jūs riskējat. Periodiska ieguldīšana nenozīmē naudas zaudēšanas iespēju brīdī, kad tirgū ir kritums. Tā nozīmē lielāka akciju skaita iegādi par zemākām cenām – tātad lielāku peļņu tirgus augšupejas periodā. Turklāt regulāra iepriekš noteiktas summas ieguldīšana padara jūsu lēmumu pieņemšanas procesu automātisku un var palīdzēt ignorēt emocijas, pieņemot investīciju lēmumus. Turklāt daudzi nemaz nevar atļauties ieguldīt visu summu uzreiz, jo visi ieguldījumi ir atkarīgi no investora ienākumu plūsmas. Šādos gadījumos periodiska ieguldīšana uzskatāma ne tikai par vienu no stratēģijām, bet gan vienīgo iespēju ieguldīt.
Meklējiet iespējas
Slavenais ASV investors Džims O'Šonesijs (Jim O'Shaughnessy) izteicies: „Tirgus vēsture ir jums par labu.“ Tirgus ir lieliski atguvies no neskaitāmiem kritumiem. Lai gan intuīcija var norādīt pretējā virzienā, tirgus kritumi rada iespējas papildus ieguldīt par pievilcīgām cenām, ko izvēlas investori, kuri meklē vērtspapīru piedāvājumus par salīdzinoši zemu cenu. Tā kā jūs nekad nevarat zināt, kad jums būs šāda iespēja, vienmēr atmaksājas uzturēt pieejamus naudas uzkrājumus, lai šādas iespējas izmantotu, tiklīdz tās parādās. Tādā veidā jūs, iespējams, skatīsieties uz tirgus aktīvu izpārdošanām kā iespēju, nevis pasaules bojāeju. Turklāt nauda ir nepieciešama arī neparedzētiem izdevumiem, lai izvairītos no priekšlaicīgas ieguldījumu pārdošanas. Paturiet prātā, ka sevi ļoti jādisciplinē, lai netērētu naudu brīžos, kad tirgū ir augšupeja.
Peļņa nākotnei
Tirgus svārstības ietekmē peļņu. Taču atcerieties, ka jūs ieguldāt saviem nākotnes mērķiem. Saglabājot mieru, nepadodoties panikai un ievērojot saprātīgu ieguldījumu stratēģiju ilgtermiņa mērķu sasniegšanai, straujā tirgus viļņošanās jums liksies maigāka vai pat vairāk – jūs spēsiet gūt labumu no tās.
Gunta Simenovska,
SEB bankas Biznesa attīstības pārvaldes pārdošanas atbalsta vadītāja
Avoti: Forbes, CNBC, The Economist, BBC, MarketWatch, Investopedia, “Benjamin Graham and the Power of Growth Stocks” (Frederik K. Martin)