Mājokļa apdrošināšana ir viens no labākajiem veidiem, kā pasargāt sevi no būtiskiem izdevumiem, ja ar ģimenes mitekli atgadās kāda nelaime. Taču inflācija, būvmateriālu cenu un strādnieku darba samaksas pieaugums ir ietekmējis arī īpašuma apdrošināšanas nianses. Tāpēc šobrīd īpaši svarīgi pievērst uzmanību tam, lai polisē norādītā apdrošinājuma summa atbilstu realitātei – ja summa būs par mazu, par mājokļa atjaunošanu nāksies piemaksāt no savas kabatas.
Pirkt un būvēt kļūst arvien dārgāk
Situācija mājokļu tirgū un straujais būvniecības izmaksu lēciens ir ieviesis korekcijas uztverē par to, ko šobrīd nozīmē vārds “lēti”. Arco Real Estate un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits norāda, ka jaunajos dzīvokļu projektos aktuālā cena svārstās ap 1800 līdz 2100 eiro par kvadrātmetru. “Ir pienācis brīdis, kad cilvēkam jātiek pāri jaunai robežai vai sajūtai par to, kas ir “lēti” – 2000 eiro par kvadrātmetru,” uzsver A. Šmits.
Līdzīgas tendences vērojamas arī privātmāju segmentā, norāda SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars. Ārkārtīgi pieprasīti ir mājokļi 100 līdz 200 kvadrātmetru platībā. Saprotot, ka piedāvājums tirgū ir ļoti mazs, cilvēki nereti izvēlas mājokli celt paši. “Arī šeit ir cenas psiholoģiskā problēma, jo nevar uzbūvēt par ļoti lētu cenu skaistu 150 kvadrātmetru māju. Cena būs 1500 eiro uz kvadrātmetru, tur neko nevar darīt,” vienu no mājokļu tirgus tendencēm komentē A. Škapars.
Turklāt būvniecības izmaksu kāpumu ņem vērā arī bankas, vērtējot mājokļa celtniecības tāmi pirms mājokļa kredīta izsniegšanas un nosakot augstākas prasības mājokļa apdrošināšanas summai, kuru izmaksātu apdrošinātājs, ja ar mitekli atgadītos kāda nelaime.
Par 1200 eiro kvadrātmetrā celtu māju nevar atjaunot par 900 eiro
Iegādājoties mājokļa apdrošināšanas polisi savam īpašumam, nereti galvenā uzmanība tiek pievērsta polises cenai un apdrošinātajiem riskiem, proti, kāda veida zaudējumus kompensēs apdrošinātājs. Taču šobrīd īpaši būtiski noskaidrot, kāda ir īpašuma apdrošināšanas summa, kuru apdrošinātājs izmaksātu nelaimes gadījumā.
Piemērs – ugunsgrēkā pilnībā sadeg 120 kvadrātmetrus plaša privātmāja, un būvniecības izmaksu tāme nama atjaunošanai ir 144 000 eiro jeb 1200 eiro par kvadrātmetru. Ja apdrošinātājs polisē kā “griestus” apdrošinājuma summai ir noteicis 900 eiro par kvadrātmetru, tad maksimālā kompensācija sasniegtu vien 108 000 eiro. Pārējie 36 000 eiro, kas nepieciešami mājokļa atjaunošanai iepriekšējā veidolā, būtu jāsedz no pašu kabatas.
Lai visvienkāršāk noteiktu polisē norādītās apdrošinājuma summas atbilstību šī brīža mājokļa atjaunošanas izmaksām, polisē norādīto apdrošināšanas summu izdaliet ar īpašuma platību. Tādā veidā var ātri uzzināt to, cik lielā mērā jūsu mājoklis ir apdrošināts uz 1 kvadrātmetru un vai tas atbilst šī brīža situācijai.
Ja mājoklis ir iegādāts ar hipotekāro kredītu, tad banka var nepieņemt īpašuma apdrošināšanas polisi, kurā ir neatbilstoši zema īpašuma minimālā apdrošināšanas summa. Šādos gadījumos nepieciešams sazināties ar apdrošinātāju, lai vienotos par apdrošinājuma summas paaugstināšanu līdz bankas noteiktajam līmenim. Kopš 2022. gada 1. aprīļa īpašumiem, kuri iegādāti ar SEB bankas mājokļa kredītu, minimālajai apdrošināšanas summai jābūt 1000 eiro kvadrātmetrā dzīvokļiem un 1200 eiro kvadrātmetrā privātmājām.
Iegādājoties mājokļa apdrošināšanu pie If Apdrošināšana, par minimālo apdrošināšanas summu nav jāuztraucas – If Apdrošināšana polisēs šī summa nav limitēta, kas nozīmē, ka apdrošinātājs pilnā apmērā segs īpašuma atjaunošanas izmaksas.