Orientēties plašajā kalnu slēpošanas inventāra piedāvājumā dažkārt var būt visai izaicinošs uzdevums. Kā atrast sev piemērotākās slēpes un zābakus? Kas jāņem vērā, izvēloties ķiveri un nūjas? Vērtīgos padomos dalās kalnu slēpotājs un Olimpisko spēļu dalībnieks Miks Zvejnieks.
Pirkt vai īrēt
Svarīgi saprast, vai esat “svētdienas slēpotājs”, vai arī plānojat regulāri apmeklēt slēpošanas nogāzes.
Ja vēlaties uzslēpot vien pāris reizes gadā, slēpošanas inventāra izīrēšana noteikti būs visizdevīgākā. Savukārt, ja tomēr nopietni vēlaties uzsākt slēpošanas gaitas, iegādāties savu inventāru būs gan izdevīgi, gan ļoti noderīgi.
Kā izvēlēties atbilstošas slēpes
Kalnu slēpes ir pieejamas dažāda garuma, dizaina, kā arī cietības līmeņos.
Ja esat iesācējs, ideālais slēpju garums būs zoda augstums. Tomēr, nostiprinot prasmes, slēpes jau vajadzēs garākas – aptuveni deguna augstumā.
Slēpes iedalās arī dažādos cietību līmeņos, atbilstoši slēpotāja prasmēm un sagatavotības līmenim. Ar sportiskiem modeļiem slēpotājam jābūt tehniski sagatavotam, jo slēpe ir izgatavota no cieta materiāla un būs grūtāk kontrolējama. Tūrisma klases modeļi, savukārt, ir mīkstākas cietības un “piedos” tehniskas slēpošanas nepilnības, kā arī būs piemērotākas dažādiem apstākļiem.
Finansējums Jūsu mērķu īstenošanai
Ķivere – drošība pirmajā vietā
Kaut arī pats slēpoju jau vairāk nekā 20 gadus, nekad neesmu apsvēris domu uz kalnu doties bez ķiveres. Tā ir neatņemama drošības sastāvdaļa, kas patiešām var glābt dzīvību.
Ķiveres iespējams iegādāties no daudz un dažādiem ražotājiem, tāpēc ikviens var atrast sev tīkamāko modeli. Jauna ķivere noteikti pasargās galvu labāk nekā lietota, jo lietotas ķiveres laika gaitā zaudē savu sākotnējo struktūru un jebkāda iepriekšēja trieciena ietekmē zūd tās kvalitāte.
Slēpju zābaku dilemma
Slēpju zābaki ir jāpērk pareizajā izmērā. Ja zābaki būs par lielu, zābakā būs par daudz lieku kustību un nevarēsiet pienācīgi kontrolēt slēpes, braucot lejā no kalna. Ja zābaki spiedīs – būs diskomforts, aukstā laikā sals kājas.
Turklāt jāņem vērā ne tikai pēdas garums, jo ražotāji piedāvā arī zābakus ar dažādiem platumiem. Ja jau iegādāts zābaks sāk spiest vai konkrētā vietā rada diskomfortu, zābakam var veikt korekcijas.
Slēpju zābakiem ir dažādas cietības atbilstoši prasmēm un slēpotāja svaram – iesācējiem un svarā viegliem entuziastiem vēlami mazākas cietības zābaki. Pieredzējušiem un smagākiem slēpotājiem piemērotāka būs lielāka cietība.
Nūjas – svarīga slēpošanas inventāra sastāvdaļa
Tā tikai šķiet, ka nūju lietošana uz kalna ir tīrs stila elements. Nūjas palīdz noturēt balansu uz slēpēm, kā arī palīdz ar baudu veikt griezienus lejā no kalna.
Izvēloties nūju garumu, tās paņemot rokās, elkonī jāveidojas 90 grādu leņķim. Pārējais ir gaumes lieta.
Slēpošanas apģērba nianses
Uz kalnu nevar doties arī bez tādiem elementiem kā cimdi, slēpošanas bikses un jaka.
Apģērbam svarīgi pievērst uzmanību, lai tas būtu elpojošs, noturīgs pret vēju, mitrumu un netraucētu kustībā. Silti un kvalitatīvi cimdi jums nesabojās aukstu ziemas dienu, kvalitatīvs apģērbs izturēs un nepievils pat bargākajā ziemas dienā vai saulainā laikā Alpos.
Miks Zvejnieks
Kalnu slēpotājs