Runā, ka uzņēmēja gēns piemīt tikai dažiem, tāpēc veiksmīgi uzņēmējdarbībā var būt tikai šie "izredzētie" cilvēki. Taču uzņēmējdarbības prasmes ir iespēja attīstīt ikvienam. Skolēni to var darīt, veidojot savus skolēnu mācību uzņēmumus (SMU). Tas ir brīnišķīgs veids, kā skolēniem ļaut mācīties praktiskā veidā.
Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement Latvija (JAL) un skola. SMU konsultē un atbalsta SMU konsultanti/biznesa konsultanti.
SEB Skolu vēstnešu programmā mēs esam trīs jaunieši, kuriem šogad ir savi SMU. Esmu intervējusi abus puišus, lai kopīgi mēs spētu iedvesmot citus arī nebaidīties un uzdrīkstēties piedalīties šajā programmā.
Iepazīsti ar sevi un savu uzņēmumu! No kurienes esi, kāds ir Tavs produkts un ar ko nodarbojas uzņēmums?
Kristjans: Mani sauc Kristjans, esmu ļoti aktīvs cilvēks ar visdažādākajām interesēm. Dzīvoju unikālā pilsētā Valkā, kas ir robežpilsēta starp Latviju un Igauniju. Es vadu skolēnu mācību uzņēmumu "Emika", kas nodarbojas ar ziepju, sveču, ādas skrubju ražošanu, preču komplektiņu veidošanu un meistarklašu sniegšanu. Ziepes pašas par sevi ir vislabākais produkts, ar kura palīdzību var uzturēt savas higiēnas vajadzības un iznīcināt sliktās baktērijas. Ar mūsu ziepju palīdzību, āda tiek ātri attaukota un mīkstināta, kas rada cilvēkā patīkamu tīrības un komforta sajūtu.
Sveces ražojam no 100% sojas vaska, kas deg par 50% ilgāk nekā parafīna sveces, neizdala kvēpus un sodrējus. Izmantojam bezsvina kokvilnas daktis un kvalitatīvas ēteriskās eļļas. Izpētot cītīgāk dažādu aromātu iedarbību uz cilvēka pašsajūtu, esam sākuši veidot arī aroma terapijas komplektiņus, kuri satur speciāli atlasītas smaržas, kas ietekmē cilvēka pašsajūtu visdažādākajos veidos, atkarībā no tā, ko viņi vēlas sasniegt. Kā mēdzu sacīt - izmēģiniet SMU "Emika" aroma terapijas komplektiņus un atklājiet dabas spēku savā labsajūtā.
Skrubji ir mehānisks pīlings, kas nozīmē, ka tas fiziski noņem atmirušās ādas šūnas no ādas ārējā slāņa ar abrazīvām sastāvdaļām, piemēram, cukuru, kafiju vai sāli. Tas stimulē ādas šūnu apriti, padarot ādu gludāku, gaišāku un, iespējams, novēršot turpmāko pūtīšu rašanos.
Mārcis: Sveiki! Mani sauc Mārcis Gailītis, mācos Rīgas Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā, kur apgūstu banku zinības un finanses. Man ir savs stārtaps Riga agency, kur es un mana komanda nodrošinām tādus web pakalpojumus kā mājaslapu izveide, mārketings, sociālo mediju uzturēšana.
Kāpēc radās vēlme veidot skolēnu mācību uzņēmumu?
Kristjans: Uzņēmumu sanāca izveidot pavisam netīšām. E-klases pastā saņēmu ziņu no skolotājas Guntras Gaidlazdas, kuru vispār tajā laikā nepazinu un pat nedaudz no viņas baidījos. Viņa ir pulciņa "Jaunais uzņēmējs" vadītāja, kas skolēniem dod iespēju atvērt savus SMU sadarbībā ar JAL. Es tīri intereses pēc atnācu uz vienu nodarbību pat neesot pārliecināts par to, vai es kaut ko tādu vispār gribētu darīt. Visi pirmajā nodarbībā datoros reģistrēja savus SMU, jau zinot, ko darīt, kamēr skolotāja mēģināja no manis izspiest kādu ideju. Pēkšņi es atcerējos par to, ka 4. klasē rakstīju pētniecisko darbu par ziepju pagatavošanu un it kā arī atceros, kā tās pagatavot. Ķēros vien pie SMU reģistrēšanās, pavisam nezinot, kas mani sagaida nākotnē.
Mārcis: Pagājušajā gadā piedalījos Banku Augstskolas konkursā "Bizness 24H", kura ietvaros man un manai komandai bija uzdevums atrast uzņēmumu, kam izveidot mājaslapu un mārketinga kampaņu. Pēc konkursa noslēguma nolēmām šo biznesa ideju attīstīt. Kopš tā brīža esam piedalījušies vairākos konkursos un programmās. Daļa no tiem ir bijuši Latvijas Universitātes biznesa inkubatora programma "Start Smart", Riga Business School "Greenhouse programma", SEB "Skolu vēstnešu programma", JA Latvia "Skolēnu mācību uzņēmums" un citi konkursi.
Kurš brīdis visā uzņēmuma attīstībā visvairāk ir sagādājis prieku? Kāpēc?
Kristjans: Vispatīkamākais brīdis uzņēmuma attīstībā bija tad, kad pie mums pienāca kāda sieviete un pajautāja: “Vai ir iespēja pasūtīt ziepes?” Mēs atbildējām, ka protams! Tad viņa mums iedeva sarakstu, kurā bija vairāk nekā 40 ziepju, kuras viņa vēlējās uzdāvināt Valkas novada pansionāta iemītniekiem. Mēs patiešām bijām šokā, bet uzreiz tajā pašā dienā ķērāmies pie darba. Pēc apmēram 4 dienām visu izdarījām, iedevām viņai atlaidi, jo produkti tika ziedoti labdarībai, un izveidojām viņai personīgi mazu dāvaniņu no uzņēmuma, par kuru viņa bija ļoti pateicīga. Pēc tā mums paradījās arī iespēja tirgot mūsu preces veikalā, ko šobrīd ļoti aktīvi apspriežam savā starpā un mēģinām saskaņot ar attiecīgajām personām un JAL. Jau vien tā sajūta, ka tavas preces kāds grib tirgot veikalā, ir neaprakstāma.
Mārcis: Viena no spilgtākajām atmiņām uzņēmējdarbības laikā bija pirmā klienta iegūšana, un tagad esam oficiāla uzņēmuma reģistrēšanas procesā, kas sagādā lielu gandarījumu.
Ko Tu esi mācījies no šī procesa? Ko tas ir devis?
Kristjans: Vadot skolēnu mācību uzņēmumu, esmu labi iemācījies komunicēt ar cilvēkiem un, manuprāt, arī kaut kādu pamatu biznesa vadībai un mārketingam. Iepazīstot vairāk uzņēmējdarbības jomu, sapratu, ka tas mani interesē un labprāt ar to saistītu savu nākotni. Tagad patstāvīgi mācos uzņēmējdarbību un mārketingu, meklējot informāciju par to un strādājot, kā brīvprātīgais uzņēmumā ValdroAgro, kas dod man unikālu iespēju pielietot manas zināšanas praksē un, protams, iemācīties arī kaut ko jaunu.
Mārcis: Šī procesa laikā esmu daudz vairāk iepazinis sevi, attīstījis savas mārketinga un IT prasmes, kā arī līdera potenciālu.
Ko Tu novēlētu vai ieteiktu visiem tiem, kas vēl tikai vēlas veidot savu skolēnu mācību uzņēmumu vai vēlas iesaistīties uzņēmējdarbībā?
Kristjans: Visiem jaunajiem uzņēmējiem es novēlētu izmantot visas iespējas, ko dzīve dod un nepadoties pie pirmajām grūtībām dzīvē vai uzņēmējdarbībā, pie kurām, piemēram, es gribēju padoties. Pat lielajiem uzņēmumiem ir savas grūtības un problēmas, ar kurām nevar tikt tik viegli galā, bet kādas problēmas risināšanas laikā var izdomāt dažādas unikālas idejas, kas palīdz uzņēmumam vēl vairāk attīstīties. Ar laiku es sapratu, ka bez izaicinājumiem un problēmām dzīve ir pavisam garlaicīga.
Mārcis: Es iesaku katram cilvēkam uzdrīkstēties un spert to pirmo soli nezināmajā. Jūs būsiet pārsteigti, cik tālu tas Jūs aizvedīs.
Es, Ieva Poškus, pati esmu SMU “PlantTea” vadītāja. Mūsu uzņēmums piedāvā bioloģiskas beramās zāļu tējas vienreizlietojamos tējas maisiņos, lai atvieglotu beramās tējas pagatavošanu, un vegānisku pieneņu medu.
Darbojoties savā SMU, esmu guvusi un pilnveidojusi neaizstājamas un dzīvei nepieciešamas prasmes, komunikācijas prasmes, atbildības uzņemšanos, radošumu, uzņēmējspēju, darbošanos komandā. Man noteikti vissaldākā šķiet panākumu garša, bet tai vienmēr apakšā ir smags darbs. Vēl es vēlos piebilst, ka nevajag nobīties vai gaidīt “pareizo” brīdi, jo tāda nebūs, ir vienkārši jāsāk darīt un jāizkāpj no savas komforta zonas, jo rezultāti, sasniegumi un progress nerodas komforta zonā!