![Linda Šablinska](/sites/default/files/styles/author/public/images/infohub/linda_sablinska_portrets_4.png?itok=HC9sp1Ak)
Personīgo finanšu jautājumi bieži vien ir jutīga tēma pāriem. Tiecoties pēc sirdsmiera, partneri mēdz vienreiz sarunāt, kā plānot kopīgo budžetu un izdevumus, un cer, ka šī pieeja darbosies mūžīgi. Taču dzīve nepārtraukti mainās – cenas, ienākumi, kā arī vēlmes un vajadzības pieaug. Tādēļ sākumā izveidotais budžeta pārvaldīšanas veids laika gaitā var vairs neatbilst reālajai situācijai. Lai izvairītos no spriedzes un nesaskaņām, partneriem regulāri jānovērtē un vajadzības gadījumā arī jāpielāgo kopīgais budžets.
Lai vienošanās par pāra kopīgajām finansēm noritētu skaidri un godīgi, svarīgi ir atklāti dalīties informācijā ne tikai par izmaiņām kopīgajos tēriņos, bet arī par ienākumiem – vai tie ir palielinājušies vai samazinājušies. Mūsu aptaujas* rezultāti norāda, ka 48% iedzīvotāju ir atklāti sarunās par naudu ar savu partneri vai dzīvesbiedru. Tomēr 17% respondentu atzīst, ka dažreiz ir slēpuši savus ienākumus vai mānījušies par pirkumu īsto vērtību, bet 5% to dara diezgan bieži.
Ieplānojiet regulāras sarunas
Lai gan 17% respondentu pārrunā finanses tikai tad, kad rodas problēmas, mūsu aptaujas dati liecina, ka ieteicams būtu ieplānot regulāras sarunas.
Tās varat ieplānot, piemēram, katra gada sākumā vai reizi pusgadā. Tā var būt gan īsa saruna, gan detalizētāka analīze, kurā pārrunājat izmaiņas, ja tās ir bijušas, un pielāgojat budžetu atbilstoši jaunajām vajadzībām un apstākļiem.
Pārrunājiet, kā mainījušies jūsu izdevumi un ienākumi
Runājiet par to, kā jūsu finanšu situācija ir mainījusies – vai jūsu izdevumi ir pieauguši vai samazinājušies, vai ir kādas būtiskas izmaiņas ienākumos?
Ja viens partneris ir saņēmis paaugstinājumu, bet otrs vēl nav pieredzējis izmaiņas savos ienākumos, pārrunājiet jaunu izdevumu sadalījumu, ņemot vērā šo atšķirību.
Runājiet par skaitļiem un izvairieties no pārmetumiem
Sarunās par naudu ir jāizvairās no pārmetumiem un emocijām. Mūsu aptaujas rezultāti norāda, ka 26% iedzīvotāju vecumā no 40 līdz 49 gadiem ir slēpuši savus ienākumus vai pirkumu īsto vērtību, lai izvairītos no pārmetumiem par pārāk dārgu pirkumu. Tikmēr jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem ir daudz atklāti – tā rīkojušies vien 14%. Turklāt vīrieši nedaudz biežāk noklusē patiesību nekā sievietes (attiecīgi 19% un 17%).
Fokusējieties uz konkrētiem skaitļiem un faktiem, piemēram, kā ir mainījušās izmaksas vai cenas konkrētai preču vai pakalpojumu kategorijai. Iespējams, partneris varbūt nav pamanījis šīs izmaiņas, jo jau sen nav bijis atbildīgs par šiem tēriņiem. Atklāta un mierīga saruna ļaus iegūt skaidrību un novērst nesaskaņas.
Nosakiet skaidras robežas un mērķus
Finanšu plānošana ietver ne tikai ikdienas tēriņus, bet arī nākotnes sapņus un mērķus. Lai gan 13% respondentu nav vienotu noteikumu finanšu pārvaldībā, mūsu aptauja atklāj, ka būtiski ir izrunāt, kādi ir jūsu kopīgie finanšu mērķi. Piemēram, varbūt vēlaties iekrāt pirmajai iemaksai mājoklim vai plānojat sapņu atvaļinājumu? Vai varbūt jāsāk krāt nauda bērniem un viņu vajadzībām? Katram partnerim ir jājūtas iesaistītam un jāsaprot, kā abu finanšu lēmumi veicina kopīgo mērķu sasniegšanu.
Regulāri pārrunājot finanses, jūs apliecināt rūpes par ģimenes labklājību, veidojat savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Mainoties ekonomiskajiem apstākļiem un dzīves situācijai, ir svarīgi, ka attiecībās partneri jūtas droši, godīgi sadala izdevumus un kopīgi pieņem finanšu lēmumus.
Tāpēc nevajadzētu baidīties no šīm sarunām, pat ja tās sākotnēji šķiet neveiklas. Tas palīdzēs stiprināt attiecības un veicināt savstarpēju izpratni par finansiālajiem mērķiem un vērtībām.
*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma 2025. gada februārī veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1007 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.