Bieži dzirdēts par gadījumiem, kad cilvēki neapdomīgi uztic piekļuvi saviem kontiem svešiniekiem, kas piezvana un sola to izdevīgi ieguldīt. Taču mazāk dzirdēts par tiem, kuri, paši to neapzinoties, kļūst vienlaikus gan par krāpnieku upuriem, gan līdzdalībniekiem, piekrītot “aizdot” savu bankas kontu nezināmas izcelsmes naudas pārskaitījumam apmaiņā pret vilinošu samaksu jeb, citiem vārdiem sakot, kļūst par naudas mūļiem. Un šajos gadījumos nav nozīmes tam, ka cilvēks neko nav zinājis vai nojautis, jo, iesaistoties krāpnieku shēmās, pastāv ne tikai risks, ka banka var nobloķēt kontus un pārtraukt sadarbību, bet draud arī kriminālatbildība.
Tieši tā notika ar Andri (vārds mainīts), kurš piekrita dalīties ar savu pieredzi, lai no iekrišanas krāpnieku lamatās pasargātu citus.
Viegla peļņas iespēja noved līdz bloķētiem kontiem
Andris par iespēju ātri un vienkārši nopelnīt pāris simtus eiro uzzinājis no drauga — esot tikai jāļauj uz savu kontu pārskaitīt noteikta naudas summa, kas parasti mērāma tūkstošos, pēc tam tā bankomātā jāizņem un jānodod tālāk, par to saņemot norunāto atlīdzību. Tas šķita viegli un samērā droši. Andris piekrita pamēģināt — galu galā neko sliktu taču viņš negrasījās darīt, tikai ļaut caur savu kontu iziet naudai, par kuras izcelsmi gan neko nezināja.
“Draugs pats vēl šo iespēju nebija izmantojis, taču zināja, ka tie, kas to piedāvā, sludinājumus parasti publicē Telegram kanālos,” stāsta Andris. Vēlāk viņš nolēmis piereģistrēties un apskatīties pats. Atklājies, ka šādu sludinājumu tur ir daudz.
Tikšanās ar sludinājuma autoriem notika klātienē pie bankomāta. Sākumā nācies vairākas stundas gaidīt, kamēr nauda — 3000 eiro — ienāks Andra SEB bankas un pēcāk citu dienu arī citas Latvijas bankas kontā. “Tā kā kontiem bija darījumu limiti, naudu nācās izņemt trijos piegājienos,” norāda Andris. Par šo pakalpojumu, kā runāts, Andris saņēmis solīto samaksu.
Tomēr, kad pēc pirmās naudas izņemšanas reizes bija pagājusi apmēram nedēļa, Andris saņēmis zvanu no SEB bankas. “Mani informēja, ka mani konti ir bloķēti, jo pastāv aizdomas, ka tie izmantoti krāpnieciskiem darījumiem,” viņš atklāj. Vēl pēc dažām dienām otras bankas internetbankā Andris saņēmis ziņu, ka arī šajā bankā viņa konti ir bloķēti, bet vēlāk pienākusi arī vēstule, ka otras bankas pakalpojumi Andrim turpmāk vairs nebūs pieejami.
Nezināšana neatbrīvo no atbildības
Tagad Andris atzīst, ka viņam bijusi nojauta — kaut kas šajos darījumos nav tīrs. Tomēr cilvēki, ar kuriem viņš ticies, neko sīkāk par naudas izcelsmi nebija paskaidrojuši. “Tikai pēc tam, kad darījums jau bija noticis, viņi atklāja — visticamāk, tā esot nauda, kas telefoniski izkrāpta no citiem,” Andris stāsta, piebilstot, ka ļaudis, kuri liek sludinājumus, ir starpnieki, kas paši naudu neizkrāpj, tikai nodrošina, lai tā caur Latvijas banku klientiem nonāk noziedznieku rokās.
Šāds darbības modelis krāpnieku identificēšanu padara ļoti sarežģītu. Visvieglāk identificējamais ir tieši naudas mūlis — cilvēks, kurš piekritis, ka caur viņa kontu iziet nezināmas izcelsmes nauda. Vairākas reizes tiekoties ar šiem starpniekiem, Andris saskaitīja vēl kādus 10 cilvēkus, kuri tāpat kā viņš vieglas peļņas nolūkā bija gatavi ļaut uz savu kontu pārskaitīt nezināmas izcelsmes naudu.
Andrim zināmā mērā palaimējies — pēc ilgstošas saziņas un apstākļu noskaidrošanas SEB banka kontus tomēr atbloķējusi. Otra banka gan attiecības pārtraukusi pavisam, un, lai atgūtu savu kontā esošo naudu, Andrim nācies vairākkārt doties uz banku un rakstīt iesniegumus.
Taču tas vēl nav viss — neskatoties uz to, ka Andris neko nezināja par naudas izcelsmi, pret viņu kā krāpnieku iespējamo līdzdalībnieku tika uzsākts arī kriminālprocess. Uz viņa SEB bankas kontu pārskaitītā nauda, kā viņš vēlāk uzzināja, tikusi izkrāpta no kāda seniora. Šobrīd kriminālprocesa ietvaros viņam piemērots liecinieka statuss. Kā viss noslēgsies, vēl nav zināms. Turklāt pastāv iespēja, ka tiks uzsākts vēl otrs kriminālprocess — par summu, kas apgrozīta otras bankas kontā.
Banka krāpnieciskus darījumus uztver ļoti nopietni
Kā norāda SEB bankas Drošības pārvaldes vadītājs Mārcis Pelcis, pret jebkuru iespējamu krāpniecisku maksājumu banka izturas ar vislielāko nopietnību — ja pastāv aizdomas par konta izmantošanu krāpnieciskos darījumos, var tikt bloķēts gan konts, gan ar klientu pārtraukta jebkāda veida sadarbība, liedzot iespēju saņemt bankas pakalpojumus.
Klientiem jāņem vērā, ka, iesaistoties nezināmas izcelsmes naudas līdzekļu saņemšanā uz savu kontu un tālāk to nododot citām personām, faktiski notiek iesaistīšanās nozieguma veikšanā un nodarbošanās ar tā saucamo “naudas atmazgāšanu”. Par šīm darbībām draud arī kriminālatbildība, līdz pat cietumsodam.
Turklāt, šajā procesā ir ļoti grūti pierādīt, ka klients par naudas izcelsmi neko nav zinājis. Bez tam, iespējamais kriminālsods nākotnē var būtiski ietekmēt arī personas dzīvi un karjeras iespējas, jo ieraksts par sodāmību ir bagāža, kura līdz būs jānes visu dzīvi un ir virkne profesiju, kurās sodāmības neesamība ir obligāts nosacījums
“Lai nepieļautu, ka jūsu konts tiek izmantots krāpnieku shēmās, nekādā gadījumā neuzticiet informāciju par to trešajām personām un nepiekrītiet to izmantot apšaubāmu darījumu veikšanai, lai cik vilinošus piedāvājumus viņi neizteiktu,” uzsver M. Pelcis.