Sākt plānot savu personīgo budžetu ir izcila un viegli īstenojama Jaungada apņemšanās. Saprātīga naudas pārvaldība var pavērt ceļu tādu mērķu sasniegšanai kā automašīnas vai mājokļa iegāde, studijām augstskolā vai vienkārši palīdzēs iegūt finansiālu neatkarību. Lūk, kā sākt budžeta plānošanu 2025. gadā.
1. Izprotiet budžeta veidošanas nozīmi
Budžeta plānošana nenozīmē sevis ierobežošanu, – tā ir kontrole pār savu naudu. Tā palīdz:
- izvairīties no līdzekļu izbeigšanās pirms mēneša beigām,
- uzkrāt nākotnes mērķiem,
- sagatavoties ārkārtas situācijām vai neparedzētiem izdevumiem.
2. Izvirziet konkrētus mērķus
Pirms plānojat budžetu, jums skaidri jāzina, kādi ir jūsu mērķi. Padomājiet par budžetu kā līdzekli sapņu pārvēršanai realitātē, piemēram:
- uzkrājums studijām vai mācībām,
- drošības spilvena izveidei,
- uzkrājums hobijam vai pieredzēm, piemēram, ceļojumam.
Pierakstiet gan īstermiņa mērķus (1 – 6 mēneši), gan ilgtermiņa mērķus (1+ gads).
3. Izanalizējiet savus ienākumus un izdevumus
Izveidojiet apkopojumu ar visiem jūsu ikmēneša ienākumu avotiem. Tie varētu būt alga, stipendija, pabalsti, kabatas nauda u.tml.
Pēc tam izanalizējiet savus izdevumus. Visbiežāk izmantotās kategorijas ir mājoklis, transports, pārtika, izklaide, medicīna.
4. Izveidojiet savu budžetu plānu
Viens no budžeta veidošanas principiem ir 50 – 30 – 20 likums. Tas palīdzēs līdzsvaroti strukturēt savas finanses. Likums paredz, ka:
- 50% no ienākumiem vajadzētu novirzīt būtiskiem dzīves izdevumiem, piemēram, mājoklim, komunālajiem pakalpojumiem un pārtikai. Proti, tēriņiem no kuriem nav iespējams izvairīties.
- 30% var veltīt neobligātiem, taču patīkamiem pirkumiem, kas sagādā prieku. Piemēram, izklaidei, ēšanai ārpus mājas, iepirkšanās un vaļaspriekiem.
- 20% jānovirza uzkrājumiem, investīcijām, drošības spilvenam.
5. Samaziniet nebūtiskos izdevumus
Pārskatiet savus tēriņu paradumus un nosakiet jomas, kur ietaupīt. Piemēram:
- atceliet neizmantotos abonementus vai atrodiet alternatīvas,
- ierobežojiet ēšanu ārpus mājas, tā vietā izmēģiniet maltītes gatavošanu mājās,
- izmantojiet studentiem pieejamās atlaides,
- iepērcieties ar iepirkumu sarakstu, un pieturieties pie tā.
6. Automatizējiet savus ietaupījumus
Izmantojiet zelta likumu – vispirms samaksā sev. Katru reizi, kad saņemat naudu, konkrētu daļu atvēliet uzkrājumam, piemēram, ieskaitot krājkontā.
Tādējādi jūs tērēsiet to, kas palicis pēc uzkrājumu veidošanas, nevis uzkrāsiet to, kas palicis pāri pēc tēriņiem. Turklāt naudas uzkrāšana krājkontā vai atsevišķā kontā novērš kārdinājumu to tērēt.
7. Esiet elastīgi
Dzīve ir neparedzama, tāpēc dažkārt būs jāpielāgo arī budžets. Pārskatiet to regulāri, lai novērtētu, kā izdodas turēties pie sākotnējiem mērķim, izdariet secinājumus un veiciet korekcijas. To var darīt reizi nedēļā, mēnesī vai retāk.
Tāpat arī budžets jāpielāgo pie būtiskiem dzīves notikumiem. Piemēram, ienākumu pieaugumam vai samazinājumam, dzīvesvietas maiņai, ģimenes pieaugumam, sezonalitātei u.tml.
8. Sviniet savas uzvaras
Apbalvojiet sevi par budžeta ievērošanu vai ietaupījumu sasniegšanu. Ja viss notiek pēc plāna, droši varat nosvinēt pirmos sasniegumus un palutināt sevi ar izklaidi vai kādu sen kārotu pirkumu. Nelieli atalgojumi var uzturēt jūs motivētu visa gada garumā.
Budžeta plānošana sākumā varētu šķist biedējoša, taču tā ir vērtīga prasme, kas jums noderēs visu mūžu. Sākot ar mazumiņu un saglabājot konsekvenci, jūs vairosiet finansiālu pārliecību un radīsiet pamatu labklājīgākai nākotnei 2025. gadā.
Lai jaunajā gadā izdodas uzņemies atbildību par savu naudu un mērķiem!