Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 21.05.2018
finanšu plānošana | nodokļu atmaksa

Cik aktīvi vecāki Latvijā veido uzkrājumu bērniem?

Cik aktīvi vecāki Latvijā veido uzkrājumu bērniem?

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, tendence ir mainījusies – vecāki Latvijā šobrīd vairs nav kūtrākie Baltijas mērogā, veidojot uzkrājumu savu bērnu nākotnei.

Visaktīvāk uzkrājumu veido māmiņas Latvijā, bet visdāsnākās iemaksas veic Latvijas bērnu tēti.

Kopumā vislielākās iemaksas savu bērnu nākotnei joprojām veic igauņi.

Latvijā visstraujāk pieaug uzkrājuma apmērs

Visās trijās Baltijas valstīs augusi vidējā summa, ko vecāki ik mēnesi novirza uzkrājumam savu bērnu nākotnei. Igaunijā tie ir 39 eiro (pērn – 37), Latvijā – 34 eiro (pērn – 28), bet Lietuvā – 33 eiro (pērn – 29). Turklāt Latvijas vecāki uzkrājumu arī sākuši veidot agrāk nekā iepriekš – šobrīd vidējais bērna vecums, kad vecāki sāk veidot viņam uzkrājumu, Latvijā un Igaunijā ir 6 gadi, bet Lietuvā – 5 gadi.

Agrāk sākot uzkrāt, pieaug arī naudas summa, ko bērns varēs saņemt, sasniedzot 18 gadu vecumu – pagājušajā gadā Latvijā noslēgtajām polisēm vidējais prognozētais uzkrājums ir 5,7 tūkstoši eiro. Tas ir labs kapitāls, lai jaunietis segtu studiju maksu vai pat novirzītu to pirmajai iemaksai savam mājoklim.

Sievietes aktīvākas krājējas, vīrieši atvel lielākas summas

Nav tā, ka uzkrājumu bērnam veido tikai tas no vecākiem, kurš ir noslēdzis līgumu bankā. Līgums var būt uz viena ģimenes locekļa vārda, bet uzkrājuma veidošanā iesaistās arī citi, kā to dara, piemēram, Gintas Virziņas ģimenē.

Interesanti, ka Latvijā un Igaunijā visbiežāk uzkrājumu bērnam veido tieši māmiņas – 69% un 63% no visiem apdrošināšanas ņēmējiem, savukārt Lietuvā tie ir tēti – 55% no visiem polises pircējiem.

Lai arī Latvijā tēti skaitliski pagaidām vismazāk iesaistās savu bērnu nākotnes labklājības nodrošināšanā, tieši viņi ir tie, kas veic apjomīgākās ikmēneša iemaksas – vidēji 39 eiro mēnesī (pērn tie bija 33 eiro mēnesī). Salīdzinājumam, vidējās iemaksas, ko veic sievietes, ir 32 eiro mēnesī – arī šim skaitlim ir tendence pieaugt.

Pietiktu tikai ar eiro dienā

Viens eiro – tā ir summa, ko, iespējams, katru dienu iedodam saviem bērniem kārumiem. Tā ir summa, kuru veikalā vieglu roku atdodam par kādu spontāni iepatikušos sīkumu pie kases. Lielākā daļa cilvēku droši vien piekristu, ka viens eiro nav īpaši liela summa. Taču, ja raugāmies uz to pašu eiro mēneša griezumā, tad, ik dienu atliekot pa vienam eiro, mēnesī sanāk vismaz 30 eiro – aptuveni tāda summa, kā vecāki vidēji pašlaik Latvijā novirza uzkrājumam saviem bērniem.

Turklāt uzkrātais kapitāls nav vienīgais ieguvums. Izvēloties uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu sev vai bērnam, iedzīvotājiem ir iespēja vienlaikus parūpēties gan par naudas uzkrāšanu un savas dzīvības apdrošināšanu, gan arī atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli 20% apmērā par uzkrājumam novirzīto summu.

Linda Ezerkalna

Parūpējieties par sava bērna nākotni

Kā palīdzēsiet savam bērnam uzsākt patstāvīgu dzīvi?
Sāciet veidot uzkrājumu bērna nākotnei jau tagad!


 • Apdrošināšana - 27.07.2018

  Uzkrājumi bērniem: dažas noderīgas idejas

  Uzkrājumi bērniem: dažas noderīgas idejas

  Veidot uzkrājumus bērnu nākotnei var arī tad, ja finansējuma mērķis nav tik vērienīgs kā studiju apmaksa vai dzīvokļa iegāde. 

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 12.04.2016

  Pieredze: kāpēc veidot uzkrājumu bērnam

  Pieredze: kāpēc veidot uzkrājumu bērnam

  Tie, kam ir bērni, var parūpēties, lai brīdī, kad jaunieši uzsāks patstāvīgu dzīvi, gan paši, gan ģimene kopumā justos finansiālā komfortā. Bērni, kuriem vecāki veidojuši uzkrājumu, var izlietot to saviem pirmajiem lielajiem dzīves izaicinājumiem – naudas jautājums nebūs tas, kas bremzēs sapņu piepildīšanu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Life and Pension Baltic SE eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.