Gada nogale ir laiks, kad daudzi izvēlās izvērtēt dažādus ieradumus, tostarp savus finanšu paradumus. Tuvojoties 2023. gada beigām ir vērts pārskatīt, kā šogad veicies ar uzkrājumu veidošanu – cik daudz izdevies uzkrāt un vai summa atbilst jūsu finanšu mērķiem. Turklāt gada pēdējie mēneši var būt arī labs laiks papildu iemaksu veikšanai, jo tās var palielināt iespējamo iedzīvotāju ienākumu nodokļa atmaksu, ko saņemsiet nākamgad.
Periodiskai personīgo finanšu pārskatīšanai jābūt uzkrājumu veidotāju ikgadējam ieradumam, neatkarīgi no tā, kur tiek krāts – pensiju 3. līmenī, dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu vai citos risinājumos. Ieteicams vismaz reizi gadā aplūkot uzkrāto summu, novērtējot gan to, cik daudz šogad izdevies uzkrāt, gan izsverot, vai pašreizējās iemaksas uzkrājumā ļaus izveidot tik lielu uzkrājumu, cik vēlaties. “Uzkrājumu veidošana nākotnei ir ļoti individuāls process. Pirmkārt, mums katram ir dažādi uzkrājumu mērķi – viens krāj pensijai, cits bērna nākotnei vai ilgi lolota sapņa piepildīšanai. Otrkārt, dažādi ir arī ienākumi un summa, ko varam atlicināt uzkrājumu veidošanai. Tā kā personīgā situācija un vajadzības gada laikā var būtiski mainīties, gada nogalē ieteicams atrast laiku, lai pārskatītu pensiju plānu vai dzīvības apdrošināšanas fondu, kuros veidojat uzkrājumu, rezultātus, kā arī uzzinātu vairāk par situācijā finanšu tirgos un apsvērt papildu uzkrājumu iespējas,” uzsver SEB pensiju fonda valdes priekšsēdētāja Anna Dovbiša.
Turklāt gada beigas ir labs laiks, lai aprēķinātu, cik daudz vēl šogad var iemaksāt uzkrājumā, lai saņemtu maksimālo iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu nākamgad. Proti, tiem, kuri krāj pensiju 3. līmenī un/vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu ir iespēja izmantot valsts atbalstu – saņemt IIN atmaksu līdz 20% apmērā no iemaksām, kas veiktas pensiju 3. līmeņa plānos un/vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu (ja noslēgts līgums uz vismaz 10 gadiem), kuras nepārsniedz 10% no Jūsu bruto gada algas un 4000 EUR.*
“Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi uzkrājumu veidotājiem ir īpaši vērtīgs stimuls. Daļa mūsu klientu saņemto atvieglojumu naudu izvēlas atkal novirzīt uzkrājumā, un tam var būt pat ļoti būtiska ietekme kopējā uzkrājuma izaugsmē. Te krājējiem talkā nāk tā sauktie saliktie procenti. Proti, ilgākā laika periodā finanšu tirgos gūtā atdeve sāk nest papildu atdevi, palielinot uzkrājumu ilgtermiņā,’’ stāsta Anna Dovbiša.
Piemēram, ja 20 gadus ik mēnesi uzkrājumā iemaksā 50 eiro un arī nodokļa atmaksu novirza uzkrājumā, ar vidējo ienesīgumu 5% gadā, iespējams uzkrāt līdz pat 24 569 eiro. Tas ir par aptuveni 4 000 eiro vairāk, nekā uzkrājumā veicot tikai iemaksas, bet nenovirzot atgūto IIN. Savukārt, ja 50 eiro ik mēnesi krātu zeķē, 20 gados izdotos sakrāt uz pusi mazāk – 12 000 eiro.
Aprēķina pieņēmumi: persona 20 gadus ik mēnesi uzkrājumā novirza 50 eiro un izmanto nodokļa atmaksu 20% apmērā no uzkrājumā veiktajām iemaksām. Vidējais ienesīgums: 5% gadā (ieguldījumu vērtība var palielināties vai samazināties un ienesīgums nav garantēts).
*Lūdzu, ņemiet vērā, ka materiālā sniegtā informācija par nodokļiem ir balstīta uz šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, kuri laika gaitā var mainīties. Nodokļu normatīvo aktu izmaiņu rezultāts būs atšķirīgs katrā individuālā gadījumā. Ja Jūsu izvēlētā uzkrājuma veids iekļauj netiešos ieguldījumus, Jums jāņem vērā, ka ieguldījums ir pakļauts riskiem. Tā vērtība var palielināties vai samazināties un vēsturiskie rezultāti un/vai ienesīgums nav drošs rādītājs nākotnes rezultātu un/vai ienesīguma prognozēšanai un negarantē līdzvērtīgu rezultātu un/vai ienesīgumu nākotnē. Jūsu ieguldītais kapitāls nav garantēts.