Iepirkšanās kopā ar bērniem ir lieliska iespēja iemācīt atvasēm patstāvīgu un atbildīgu attieksmi pret naudu un lietām, kurām to vērts tērēt. Piedāvājam dažus padomus, kā to īstenot dzīvē.
Plānojiet iepirkšanos
Ņemiet bērnus līdzi tikai plānotās, iepriekš norunātās iepirkšanās tūrēs. Vislabāk –laikā, kad nedraud varbūtība rindā pie kases gaidīt vairāk nekā 15 minūtes. Plānojot iepirkšanos kopā ar bērniem, jums būs arī iespēja iepriekš sagatavoties – pārrunāt “iekšējos kārtības noteikumus” un uzvedības principus, iepirkumu sarakstu, ģimenes vajadzības un veikala apmeklējuma uzdevumus, ja tie ir konkrēti, piemēram, pārtikas krājumi nedēļai, produkti svētku galdam vai mācību piederumi māsai.
Novērsiet nogurumu un izsalkumu
Ņemot līdzi bērnus uz veikalu, ņemiet vērā arī viņu noskaņojumu. Bērns var būt, piemēram, noguris vai izsalcis. Īpaši, ja nācis tikko no skolas vai dārziņa. Tas var radīt apjukumu un satraukumu lielā ļaužu pūlī. Aizejiet vispirms kopā kaut ko apēst vai vienkārši pavadiet mirkli ārā svaigā gaisā. Tas arī būtu piemērots brīdis pārrunāt vai atgādināt svarīgākos noteikumus, kas jāievēro, esot veikalā, kā arī izrunāt nepieciešamo pirkumu sarakstu.
Iesaistiet procesā
Lai, gādājot ģimenei vakariņas pārtikas veikalā, bērnam nesāktos garlaicības raisīti niķi, iesaistiet viņu procesā. Ļaujiet izvēlēties skaistākos apelsīnus, prasiet viņa viedokli par to, kurš salātu podiņš izskatās labāks. Bērni arī pēc tam labprātāk ēdīs tos produktus, kurus paši izvēlējušies. Ja pirms tam veikala avīzē esat izraudzījušies un atzīmējuši akcijas produktus, kas būtu jānopērk, ļaujiet bērniem tos atrast. Šādi var rīkoties arī ar pašu veidotu iepirkumu sarakstu – vienojieties pirms tam, kuras lietas atrast būs jūsu bērna uzdevums. Ja bērni ir vairāki, organizējiet sacensības.
Ieceliet mazo par grāmatvedi
Piešķirot tiesības pildīt šķietami nopietnu funkciju, novērsīsiet bērna uzmanību no visa cita. Ieceliet mazo par grāmatvedi, kura uzdevums ir sekot līdzi grozā jau esošo produktu cenām un tam, kā tās aizpilda iepriekš norunāto iepirkšanās reizes budžetu. Tādējādi jūsu bērns arī pats varēs izsecināt, vai mirkļa emocijās iekārotais ir iespējams, zinot, cik naudas mammai vai tētim makā ir un kas vēl jānopērk.
Kopīgi norēķini
Iespējams, jūsu bērnam ir pašam sava sakrāta neliela naudas summa. Vienojieties, kurus tikai viņa kārotus produktus mazais pircējs iegādāsies pats. Tiklīdz viņam būs jāatsakās no daļas savu ietaupījumu, bērns sāks nopietnāk pārdomāt, vai kārotais tiešām tik ļoti nepieciešams. Savukārt, ja jūsu bērnam jau ir maksājumu karte, kurā ieskaitāt kabatas naudu, šis var būt piemērots brīdis, lai pārliecinātos, kā viņš apietas ar šo maksāšanas līdzekli. Ļaujiet par saviem kārumiem viņam norēķināties pašam un vērojiet – vai PIN kodu bērns nospiež, sargājot to no apkārtējo skatiem, vai karti savā maciņā novieto uzreiz pēc maksājuma veikšanas utt.
Bērni ir ziņkārīgi
Bērni ir dabiski ziņkārīgi - tas ir veids, kā viņi apgūst apkārtējo pasauli. Ja viņi vēlas apskatīt un aptaustīt kādu, viņuprāt, pievilcīgu lietu veikala plauktā, neliedziet to. Tā nav jāuztver kā vēlme šo lietu tūlīt iegādāties. Palīdziet bērnam izprast redzēto, atbildiet uz jautājumiem – kam tas paredzēts, kādos gadījumos to lieto, vai un kāpēc jūsu mājā tas nav nepieciešams vai tieši pretēji, ja ir nepieciešams, kāpēc nepērkat – jo, piemēram, tas ir dārgi un citas lietas ir vairāk nepieciešamas.
Ja tomēr jāsaka "nē"...
Vispirms aplieciniet savam bērnam, ka saprotat viņa vēlmi pēc konkrētās lietas veikala plauktā. Atzīstiet, ka tas tiešām ir kaut kas labs vai garšīgs. Tad vienojieties, ka iekļausiet kāroto lietu ģimenes vēlmju sarakstā un, tiklīdz būs tāda iespēja, nāksiet tai pakaļ uz veikalu. Visdrīzāk jau pēc pāris dienām bērns aizmirsīs, ka to vēlējies, vai jau sen būs atradis citu aizraušanos.
Jūtiet robežas
Ja jūtat, ka gan bērna, gan paša pacietība jau tuvojas izsīkuma robežai, dodieties uz kasi. Pa ceļam paņemiet vēl pēdējos produktus, ja tas ilgi nekavē, tomēr centieties pēc iespējas ātrāk tikt prom no esošās vides, vēlams svaigā gaisā, kur nav pūļa un kņadas. Vienojieties ar visiem ģimenes locekļiem, ieskaitot bērnus, ka tā darīsiet katrreiz, kad kāds no iepirkšanās dalībniekiem sajutīsies noguris vai aizkaitināts. Saticība jūsu vidū un labs noskaņojums ir svarīgāki par dažiem pārtikas produktiem, ko nebūsiet paguvuši ielikt iepirkumu grozā.
Apbalvojiet par labu uzvedību
Par labu uzvedību un veiksmīgu doto uzdevumu izpildi iepirkšanās noslēgumā ļaujiet bērniem izvēlēties arī kaut ko savām vēlmēm, nosakot summu, kādā drīkst iekļauties. Tā var būt arī kopīga saldējuma kokteiļa dzeršana vai gājiens uz kino pēc tam, kad iepirkumi sakrauti mašīnā.
Liena Krāce,
žurnāliste