Augusts ir raksturīgs gada mēnesis, kad veidojas labvēlīgi apstākļi cenu līmeņa samazinājumam. Tā augustā, salīdzinot ar jūliju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,5%.
Sarukumu mēneša laikā galvenokārt nodrošināja tirgotāju piekoptās akcijas un sezonālie faktori. Cenas saruka degvielai, pārtikai, apģērbam un apaviem, kā arī mājokļa iekārtām.
Gada inflācija augustā bija 0,7%. Nelielo gada inflāciju joprojām nodrošina enerģijas cenu kritums, kas ir mazinājis maksu par mājokli. Salīdzinot ar gadu iepriekš, zemākas cenas ir arī degvielai. Savukārt pārējās preču un pakalpojumu grupās cenu pieaugums turpinās.
Tuvākajos mēnešos enerģijas cenu pozitīvais pienesums inflācijas dinamikā strauji mazināsies un skaidrāk iezīmēsies cenu kāpums citās, galvenokārt pakalpojumu grupās, tai skaitā arī maksā par mājokli. Pašreizējās enerģijas cenu perspektīvas ir salīdzinoši stabilas un tuvojošās apkures sezona iesāksies bez satricinājumiem.
Septembrī solās būt zemākas degvielas un elektroenerģijas cenas. Preču cenu kāpumu turpinās nospiest globālie faktori – Ķīnas jaudu pārpalikums un vēl salīdzinoši piesardzīgais pieprasījums.
Tikmēr no otras puses salīdzinoši straujais atalgojuma kāpums turpinās uzturēt spiedienu uz pakalpojumu cenām. Īpaši tas attiecas uz sabiedrisko sektoru, kur īpaši spēcīgais atalgojuma kāpums draud atspoguļoties pakalpojumu tarifos, kur ierasti nav alternatīvu izvēļu. Tādēļ izsvērta procesu uzraudzība un piebremzēšana no valsts puses ir racionāls solis.
Nedaudz pārsteidzoši ir redzēt turpinošos pārtikas cenu pieaugumu, kas gada laikā uzrāda 3,5% kāpumu. Visticamāk, ka kāpuma tempi pierims vien nedaudz un tas saglabāsies.
Iedzīvotāju pirktspēja pakāpeniski atjaunojas un inflācijas tempi normalizējas, tādēļ pieaug to skaits, kas pie cenu kāpuma aprod un pieņem jaunos cenu līmeņus. Taču tikpat ir manāma neapmierinātība. Tādēļ lai kas mainītos, tur, kur vien iespējams, ir jāmaina paradumi un aktīvāk jābalso ar kājām.