Lai gan Latvijas ekonomika šī gada pirmos mēnešus iesākusi pārliecinoši, bezdarba rādītājs pieaudzis par 0,2% līdz 7,3%. Taču tas ir likumsakarīgi, jo darba tirgū atgriežas iedzīvotāji, kuri iepriekš bija ekonomiski neaktīvi.
Ekonomikas atgūšanās šī gada 1. ceturksnī bija visai pārliecinoša, signalizējot par normalizācijas turpināšanos pēc pandēmijas laikā piedzīvotajiem ierobežojumiem. Rezultātā uzlabojās arī skatījums uz darba tirgu, kas daudziem palielināja izredzes un iespējas tajā atgriezties.
Lai arī pirmajā ceturksnī bezdarba līmenis pieauga par 0,2% līdz 7,3%, to veicināja darba meklētāju pieaugums, kas iepriekš izvēlējās nestrādāt. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju skaits samazinājās par 8,8 tūkstošiem jeb 2%.
Par to, ka situācija darba tirgū atdzīvojas, liecina nodarbinātības kāpums. Ceturkšņa laikā nodarbinātības līmenis pieauga par 0,5%, bet nodarbināto skaits par 5,1 tūkstoti. Tas norāda uz to, ka cilvēki darba tirgū atgriezās ātrāk, nekā darba tirgus spēja absorbēt.
Taču ekonomiski neaktīvie joprojām ir neizmantots potenciāls nākotnes darba tirgum – 31,9% jeb 438,1 tūkstotis iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem joprojām nebija nodarbināti un aktīvi nemeklēja darbu. Nodarbinātības līmenis 63,2% ir viduvējs rādītājs Eiropas Savienības valstu vidū.
Vai visiem būs, kur strādāt?
Tuvākajā laikā nenoteiktības līmenis turpinās kāpt, kas ierobežos darba devēju ambīcijas gan investēt, gan pieņemt jaunus darbiniekus. Visticamāk, ka uzlabojumi darba tirgū 2. un 3. ceturksnī turpināsies, bet tas varētu notikt mazāk izteikti kā citos gados.
Primāri uzlabojumus virzīs sezonālie darbi un pēcpandēmijas atkopšanās pakalpojumos. Taču ekonomikas sabremzēšanās uz gada otru pusi varētu nozīmēt izteiktāku bezdarba pieaugumu, visticamāk, izvairoties no krasiem lēcieniem.
Sekojot darba tirgum, būtiski būs sekot nodarbinātības izmaiņām, jo bezdarbs varētu sniegt vien ierobežotu skatījumu uz notiekošo. Bezdarba līmeni ietekmēs tas, cik daudz cilvēku saglabās motivāciju un cerības turpināt meklēt darbu, jo noteiktos apstākļos tie vienkārši var kļūt ekonomiski neaktīvi un no darba meklētāju rindām pazust.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists