
2023. gada 4. ceturkšņa laikā, salīdzinot ar 3. ceturksni, Latvijas IKP ir audzis par 0.4%. Tomēr atgūšanās temps bija vājš un, salīdzinot 4. ceturkšņa veikumu ar atbilstošo periodu 2022. gadā, IKP ir sarucis par 0.5%.
Pēc provizoriskām aplēsēm IKP ietekmēja pieaugums ražojošajās nozarēs par 3.6%. Tā kā mēneša datos rūpniecībā turpināja dominēt kritums, izsecināms, ka pieaugumu nodrošina apjomu kāpums būvniecībā.
Gada laikā kritumu piedzīvoja pakalpojumu nozares (-0.7%). Par 9.2% mazāk iekasēti produktu nodokļi. Pamatojoties uz provizoriskajām aplēsēm, Latvijas IKP 2023. gadā saruka par 0.6%.
Turpināsies veseļošanās
Par spīti augstajai nenoteiktībai, ko raksturo arī plašā 4. ceturkšņa prognožu amplitūda, Latvijas ekonomikas perspektīvas uzlabojas. Gada nogalē uzsāktā atveseļošanās turpināsies. To veicinās mājsaimniecību patēriņš un valdības investīcijas.
Lai arī darba samaksas pieauguma tempi palēnināsies, inflācijas krituma dēļ saglabāsies spēcīgs reālo algu pieaugums.
2023. gads tika noslēgts uz pozitīvas nots, jo mazumtirdzniecība decembrī atgriezās pie izaugsmes (+1.1%). Pamazām patēriņa pieaugums paplašināsies un nostiprināsies.
ECB lēmumu gaidīšana
Svarīgs impulss ekonomikai sagaidāms līdz ar Eiropas Centrālās bankas (ECB) soļiem uzsākot procentu likmju samazināšanu. Kritisks faktors Latvijas izaugsmei būs spējai iepludināt ekonomikā apjomīgās Eiropas Savienības fondu investīcijas, kam jāstiprina privātā sektora kapitāla izdevumi un patēriņš. Ja ECB nogaidīs ar likmju mazināšanu un radīsies šķēršļi fondu ieplūdei ekonomikā, var saglabāties zems noskaņojums ekonomikā.
Tuvākos ceturkšņus vājš globālais pieprasījums bremzēs eksporta atgūšanos. Labākas izaugsmes izredzes būs pakalpojumu eksportam, kamēr preču eksportā izaugsme atgūsies pakāpeniskāk. Darba tirgus nosacījumi īstermiņā var nedaudz pasliktināties.
Ģeopolitiskie riski
Enerģijas cenas un ģeopolitiskā nestabilitāte ir galvenie riski mūsu prognozēm. Tiešu un netiešu negatīvu ietekmi uz Baltijas ekonomikām turpinās veidot Krievijas karš Ukrainā. Tuvākajā perspektīvā ģeopolitiskajai nenoteiktībai un saspīlētībai būs dominējošs ietvars Latvijas ekonomikas attīstībai, kas nozīmē mainīgu un bremzējošu izaugsmes apstākļus.
Latvijas IKP izaugsmes prognoze šim gadam ir 2% apmērā.