Lai arī ekonomiskās aktivitātes pieauguma tempi pazeminās un perspektīvas kļūst sarežģītākas, tendences darba tirgū joprojām ir spēcīgas, kā dēļ 2022. gada 2. ceturksnī bezdarbs saruka līdz 6,6%. Būtiskas izmaiņas trešajā ceturksnī nav gaidāmas, bet turpmāk neliels bezdarba pieaugums ir iespējams, īpaši nākamā gada pirmajā ceturksnī.
Pieprasījums joprojām augsts
Nozaru aptaujas uzrāda uz joprojām spēcīgu pieprasījumu pēc darbiniekiem, kaut ar viegli lejupejošu tendenci. Arī vakanču līmenis mazinās, bet tas joprojām ir augsts. Signāli norāda uz to, ka darba tirgū mērena atdzišana ir iespējama. Sankciju un straujo izmaksu pieauguma dēļ.
Pagaidām sankciju ietekme plašos mērogos neizpaužas. Ir uzņēmumi, kuri saskaras ar Krievijas tirgus izaicinājumiem un uzsākuši darbinieku optimizēšanu. Taču izteiktākas tendences varētu parādīties nākamgad, kad arvien vairāk sankciju stāsies spēkā, parādīsies jaunas, kā arī tiks aizpildīti trūkumi esošajās.
Iemesls pasmaidīt
Kopumā darba tirgus varētu būt viens no pozitīvajiem aspektiem tuvākajā laikā, kas ļaus ekonomikai elastīgāk adaptēties sankciju un inflācijas izaicinājumiem.
Krasākas izmaiņas var izpausties enerģijas krīzes apstākļos, kas varētu būt īslaicīga, lai būtiski ietekmētu ilgtermiņa tendences darba tirgū.
Izteikts darbinieku trūkums ir jūtams visā Eiropā un tas kļūs tikai akūtāks. Darbinieks ir vērtība, kuru pirms atlaist darba devējam būs jādomā septiņreiz. Tādēļ šādi soļi tiks veikti tikai ārkārtas situācijās.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists