No 1. marta ikviens iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs var brīvprātīgi iesniegt ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS), lai pieteiktos pārmaksātā nodokļa atgūšanai. Tā ir iespēja par dažādiem attaisnotajiem izdevumiem — ārstniecības un izglītības pakalpojumiem, iemaksām pensiju fondos u.c. — atgūt daļu samaksātā nodokļa, ko noteikti nevajadzētu palaist garām. Tomēr dažos gadījumos situācija var būt pretēja — atverot deklarāciju, nākas konstatēt, ka cerētās pārmaksas vietā izveidojies parāds.
Kāpēc var veidoties nodokļa parāds?
To, vai izveidojusies IIN pārmaksa vai parāds, iespējams konstatēt, ieejot VID EDS, atverot deklarācijas sagatavi un aizpildot to ar iztrūkstošo informāciju.
Parāda gadījumā deklarācijas iesniegšana ir obligāta, tāpat tā ir obligāta arī pašnodarbinātajiem – saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī individuālo uzņēmumu, individuālo komersantu, zemnieku un zvejnieku saimniecību īpašniekiem, kuri ir IIN maksātāji un arī tiem, kas guvuši ienākumus no kapitāla.
Protams, var rasties jautājums – kā iespējams, ka darba devējam vai pašam ik mēnesi maksājot IIN, tomēr izveidojies parāds? Tas saistīts ar mūsu valstī ieviesto neapliekamo minimumu un progresīvo nodokli. Piemēram, nodokļu parāds var izveidoties, ja darbiniekam tiek paaugstināta alga, taču tai joprojām tiek piemērots iepriekšējais neapliekamais minimums, kas ir lielāks, nekā pienāktos.
Vienīgais veids, kā izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir pašam mēģināt sekot līdzi savai informācijai EDS, pirms tam rūpīgi izpētot, kādi atvieglojumi un likmes jums pienākas. Lai pilnībā nodrošinātos pret IIN parāda veidošanos, EDS iespējams atzīmēt, ka nevēlaties, lai jums piemēro neapliekamo minimumu vai ka vēlaties maksāt nodokli 23% apmērā – pārmaksāto summu šādā gadījumā varēsiet atgūt nākamajā gadā.
Taču arī tad, ja konstatējat, ka jums izveidojies parāds, nekrītiet panikā — to ir iespējams samazināt vai pat dzēst, ja deklarācijai pievienosiet dokumentus par attaisnotajiem izdevumiem.
Kā jāiesniedz ienākumu deklarācija?
Brīvprātīgi iesniedzamo deklarāciju iespējams iesniegt par iepriekšējiem 3 gadiem, izmantojot VID EDS sistēmu.
EDS VID datubāzē esošie dati deklarācijā tiek ielasīti automātiski – tas arī ir iemesls, kāpēc iesniedzēji uzreiz redz, vai izveidojusies pārmaksa vai parāds.
Deklarācijā jūs redzēsiet datus par saņemtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli, tostarp par dividendēm, procentu ieņēmumiem no krājkonta vai termiņnoguldījuma, ienākumu no pensijas 3.līmeņa un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas (ja ir pozitīva starpība starp izmaksājamo uzkrājumu un samaksātajām apdrošināšanas prēmijām, dāvinājumiem, kā arī citiem ienākumiem).
Deklarācijā tiek uzskaitīti arī ienākumi, par kuriem atbilstoši likumam nodoklis nav jāmaksā, piemēram, dividendes un dzēstas parādu saistības. Par šiem ienākumiem nav jāuztraucas, jo nodokļu maksājumus tie neietekmē.
Deklarācijā automātiski parādās arī ienākumi, par kuriem izmaksātājs nav ieturējis nodokli, bet tas ir jāsamaksā jums pašam, piemēram, dzēstām parādu saistībām, kurām nav piemērojams nodokļu atbrīvojums.
Tomēr daļa datu par ienākumiem un izdevumiem automātiski neuzrādās datubāzē. Piemēram, ienākumi, kas gūti ārvalstīs, ienākums no ieguldījumu konta, kā arī izdevumi par izmantotajiem ārstniecības vai izglītības pakalpojumiem (ja tā ir ārvalstu izglītības iestāde), vai veiktajiem ziedojumiem un dāvinājumiem. Attaisnoto izdevumu tabulā jums izdevumu summas būs jāievada manuāli un jāpievieno čeku vai kvīšu fotoattēli.
Deklarācijai ieviesta iespēja izvēlēties vienkāršoto vai detalizēto versiju. Ja jūs neietilpstat to iedzīvotāju kategorijā, kam deklarācija jāiesniedz obligāti, un tikai vēlaties pieteikties pārmaksātā nodokļa atgūšanai, jums jāizvēlas vienkāršotais deklarācijas iesniegšanas veids.
Detalizētā deklarācijas versija obligāti būs jāiesniedz arī tad, ja esat guvuši ienākumus no ieguldījumu konta vai privātā investīciju fonda pārvaldības.
Plašāka informācija par nodokļiem, kas jāmaksā par ienākumiem no kapitāla (PDF)
Jāņem vērā, ka tiem iedzīvotājiem, kuriem deklarācijas iesniegšana ir obligāta, tas jāizdara līdz 1. jūnijam.
Par ko iespējams atgūt pārmaksāto nodokli?
Summa, no kuras iespējams atgūt daļu nodokļa par attaisnotajiem izdevumiem ir līdz 600 eiro par katru ģimenes locekli (piemēram, laulāto, bērniem, vecākiem vai vecvecākiem), ar nosacījumu, ka attaisnotie izdevumi nepārsniedz 50% no darbinieka gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas.
Turklāt šie 600 eiro attiecas uz visiem attaisnotajiem izdevumiem, tai skaitā interešu izglītību, zobārsta pakalpojumiem utt. Līdz ar to daudzi var saskarties ar situāciju, ka viņu attaisnotie izdevumi pārsniedz 600 eiro, – šādā gadījumā pārsniegtā summa jāpārceļ uz nākamo gadu.
Nodokļa atvieglojumi pienākas par:
- saņemtajiem ārstniecības un zobārstniecības pakalpojumiem,
- izglītības iegūšanas pakalpojumiem, tai skaitā bērnu interešu izglītību,
- veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem,
- ziedojumiem un dāvinājumiem, tostarp politiskām partijām,
- veiktajām iemaksām pensiju 3. līmenī vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu – 10% apmērā no maksātāja gada ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro.
Tieši pēdējais punkts var tikt uzskatīts par drošāko veidu kā nodrošināties pret IIN parādu. Jo to, cik lieli būs medicīnas čeki, mēs parasti nevaram paredzēt.