Ik gadu 1. septembris daudziem vecākiem sagādā raizes par to, kā sagatavoties mācību gadam. Darba burtnīcas, grāmatas, kancelejas preces, skolas forma — tā ir tikai daļa no neizbēgamajiem izdevumiem. Apkopojām padomus, kas ļaus sagatavoties skolai pēc iespējas pārdomātāk.
1. septembris ir vieni no gada lielākajiem svētkiem, īpaši jaunāko klašu skolēniem. Tieši šī diena ir gada atskaites punkts, tikšanās laiks ar sen neredzētiem draugiem, sākums jaunai pieredzei un zināšanām. Tomēr sagatavošanās darbi bieži rada vairāk stresa nekā priecīga nemiera — īpaši vecākiem. Kādas burtnīcas pirkt? Cik džinsu pāru? Kur atrast labāko mugursomu?
Domājot par to, „ko“ un „cik“ pirkt, iespējams aizmirst „kā“. Diemžēl visas šīs mantas maksā naudu. Kā vislabāk ieplānot budžetu, lai veiksmīgi sagatavotos mācību gadam? Piedāvājam septiņus padomus, kā septembri sagaidīt ar pēc iespējas mazāk stresa un bez liekiem izdevumiem.
1. Nosakiet savu budžetu
Ārkārtīgi svarīgi ir zināt un reāli novērtēt savas finanšu iespējas. Budžeta noteikšana ir pirmais solis, plānojot praktiski jebkuru lielāku iepirkšanos. Maksimālā summa, kuru varat veltīt pirkumiem bērnam, ļaus kritiskāk un nesteidzīgāk izvērtēt, kas jūsu bērnam tiešām ir vajadzīgs.
Ja nezināt, kādu budžetu noteikt, jau iepriekš apskatiet, kādas ir tirgū dominējošās skolas preču cenas, un parēķiniet, cik maksātu vēlamie priekšmeti un vai varat šo summu tam atvēlēt. Varbūt jums ir draugi vai paziņas, kuri paši nesen ir bijuši jūsu situācijā? Pajautājiet un pārrunājiet, cik lieli ir viņu tēriņi, lai sagatavotos skolai.
2. Izveidojiet sarakstu ar nepieciešamajām precēm
Dažreiz skolas palīdz vecākiem un pašas sniedz mācībām nepieciešamo preču sarakstus. Painteresējieties — varbūt arī jūsu skola ir izveidojusi šādu sarakstu? Ja nav — varbūt varat izmantot kādas citas skolas publicētu sarakstu? Ar nepieciešamo priekšmetu sarakstu ne tikai nenovirzīsities no ieplānotā budžeta, bet arī nenopirksiet pārāk daudz vai lieku priekšmetu.
Pašsaprotams, ka, bērnam uzsākot mācības pirmajā klasē, vajadzēs iegādāties gandrīz visus nepieciešamos priekšmetus — no kancelejas precēm un burtnīcām līdz skolas formai un sporta tērpam.
Bet, ja jūsu bērns neies pirmajā klasē vai ja viņam ir vecāki brāļi, māsas, brālēni un māsīcas, padomājiet, vai nav tādi priekšmeti, kurus varat izmantot atkārtoti. Varbūt brālis ir izaudzis no sporta apaviem, bet tie joprojām izskatās kā jauni, bet māsas pildspalva joprojām lieliski raksta? Varbūt vizuālās mākslas rīki ir palikuši praktiski neizmantoti? Tādā veidā ne tikai ietaupīsiet naudu, bet arī būsiet draudzīgāki pret dabu — pērkot mazāk, arī mazāk tai kaitēsiet.
Karte skolēnam bez maksas un pilnībā attālināti
3. Reizi mēnesī atlieciet naudu skolai
Arī šajā gadījumā veselīgs ieradums ir katru mēnesi atsevišķā kontā šai dienai atlikt kādu attiecīgu summu. Tas ļaus efektīvāk plānot savu mēneša budžetu un izvairīties no šoka, kas neizbēgami piezagsies, ja viss tiks atlikts uz pēdējo brīdi pirms septembra.
Kā saka latviešu tautas gudrība: „Kamanas gatavo vasarā, ratus — ziemā“. Tiem gada mēnešiem, kuros ir lielāki izdevumi, jāmēģina gatavoties visu iepriekšējo gadu. 1. septembris, Ziemassvētki, Jāņi un mēnesis, kad mūsu draugiem ir lērums dzimšanas dienu – šie brīži mūsu maciņam ir visgrūtākie. Par laimi, atsevišķs konts ir labs palīgs, lai sagatavotos šiem „dārgajiem mēnešiem“.
4. Nepērciet visu jau iepriekš
Veikalos, redzot brīnumaino vārdu „akcija“ vai „izpārdošana“, bieži uzķeramies uz šī āķa un iegādājamies liekas mantas. Ja apģērbu ir iespējams atgriezt, tad ar burtnīcām vai flomāsteriem to izdarīt nevarēsim.
„Paskaties, tas taču par 25% lētāk! Cik daudz ietaupīsim!“ – šis piegājiens diemžēl nepalīdz ietaupīt, jo naudu nāksies izdot tik un tā. Tāpēc iesakām labi padomāt, vai jūsu bērnam tiešām ir vajadzīgas tik daudzas burtnīcas, cik ielikāt groziņā. Arī pēc septembra šīs burtnīcas būs veikalu plauktos un varēsiet tās nopirkt. Un varbūt pat lētāk nekā augustā „par akciju“.
5. Nepērciet pārāk daudz
Šis padoms ir saistīts ar iepriekšējo, kas aicina nepirkt burtnīcas un citas skolas lietas tikai tāpēc vien, ka tām ir akcija. Varbūt noskaidrosies, ka līniju burtnīcu vietā bija nepieciešamas rūtiņu burtnīcas? Tādā gadījumā, meklējot pareizās, samaksāsiet divreiz.
Šis pats noteikums attiecas arī uz apģērbu iegādi. Vai tiešām bērnam ir vajadzīgi trīs vai četri pāri džinsu? Vai piektais džemperis, lai arī tas būtu „ļoti glīts“ un „labā cenā“? Ja skolā jānēsā forma, atcerieties, ka darba dienās bērnam apģērbu vajadzēs daudz mazāk. Turklāt, ja apģērba ir par daudz, tad bērniem strauji augot, tas drīz vairs nederēs un var palikt neuzvilkts.
Ja mācību laikā jutīsiet, ka kaut kā trūkst, varbūt noorganizējiet apģērbu vai citu mantu apmaiņu starp kaimiņiem vai draugiem? Tas ļaus ietaupīt draugus, kā arī noorganizēt jauku pēcpusdienu gan sev, gan apkārtējiem.
6. Pirmkārt — kvalitāte. Daudzums pēc tam
Protams, ka ne visiem ir iespējas iegādāties augstākās kvalitātes preces, jo to cena parasti ir visai dārga. Tomēr, ja jums ir tāda iespēja, izvēloties preces skolai, vispirms uzmanību veltiet kvalitātei.
Speciālisti norāda, ka šis apsvērums vissvarīgākais ir mugursomas iegādes brīdī. Mugursoma noderēs katru dienu un ietekmēs arī bērna veselību (īpaši muguras), tāpēc tai ir jābūt ergonomiskai un izturīgai.
Pirmklasnieka pirmā skolas diena ir neatkārtojams un emocionāli svarīgs notikums gan bērnam, gan viņa vecākiem. Tāpēc grāmatnīcās un kancelejas preču veikalos ir viegli aizrauties un beigt rēķināt līdzi saviem pirkumiem. Tomēr, ja izdevumi ir atbilstoši saplānoti, tad skolēns būs apmierināts un viņa vecākiem nebūs jāgaužas par pārsniegto budžetu.
7. Iepirkšanās procesā iesaistiet arī bērnu
Šis nav finanšu ieteikums, bet var kļūt par lielisku iespēju bērnam apgūt finanšu pratību. Kopīgi dodoties uz veikalu un izvēloties preces, bērns varēs salīdzināt, piemēram, dažādu mugursomu vai penāļu kvalitāti un cenu, kā arī saprast finanšu lēmumu pieņemšanu.
Šāda pieeja būs laikietilpīgāka, taču nākotnē noteikti atmaksāsies — jūsu bērns ne tikai uzzinās un redzēs, kā notiek iepirkšanās, bet arī sapratīs, kāpēc ir jāplāno izdevumi, tādējādi kļūstot patstāvīgāks.
Konts no 7 gadu vecuma – bez maksas
Konts bērna kabatas naudai, uzkrājumiem vai pirmajai algai. Atveriet kontu attālināti, izmantojot internetbanku.
Atveriet kontu un pasūtiet karti bērnam līdz 2024. gada 30. septembrim, un saņemiet izdevīgu piedāvājumu arī sev.
Uzzināt vairāk