Arvien biežāk arī Baltijas uzņēmumi nolemj sākt tirgot savas akcijas biržā, izmantojot sākotnējo publisko akciju piedāvājumu jeb IPO (initial public offering – angļu val.). Šī metode ļauj uzņēmumam piesaistīt papildu kapitālu, savukārt interesentiem tā ir iespēja iegādāties uzņēmuma akcijas. Kas jāzina par IPO un kā tajos piedalīties?
Iemesli, kāpēc uzņēmums lemj laist publiskā apgrozībā savas akcijas (PDF)jeb kotēties biržā, var būt dažādi – sākot no papildu kapitāla piesaistes un kapitāla bāzes nostiprināšanas līdz pat reputācijas uzlabošanai un vēlmei uzsākt darbinieku akciju izlaišanu.
Dažu pēdējo gadu laikā “Nasdaq Baltic” biržai ar IPO starpniecību pievienojušies vairāki atpazīstami Baltijas uzņēmumi, piemēram, degvielas tirgotājs “Virši”, viens no lielākajiem nekustamo īpašumu attīstītājiem Igaunijā “Hepsor”, finanšu pakalpojumu sniedzējs no Latvijas “DelfinGroup”, kā arī virkne citu uzņēmumu. Sagaidāms, ka turpmāk par šādiem notikumiem dzirdēsim arvien biežāk.
Vai IPO ir labs investīciju veids?
Lai sagatavotu IPO, uzņēmumam jāpaveic kārtīgs mājasdarbs, tostarp jānosaka sākotnējā cena, par kuru investori varēs iegādāties uzņēmuma akcijas. Ja uzņēmuma starts biržā ir veiksmīgs, dažkārt ilgtermiņā var izrādīties, ka sākotnēji piedāvātā akcijas cena bijusi salīdzinoši izdevīga. Proti, zemāka par aktuālo akcijas cenu. Tādējādi atsevišķos gadījumos IPO var kalpot kā ienesīgs ieguldījumu veids.
Taču jāatceras, ka jebkurš ieguldījumu veids ir saistīts ar risku. Nereti piedalīties IPO ir riskantāk, nekā ieguldīt citos uzņēmumos, kas kotējas biržā jau ilgāku laiku. Ņemot vērā, ka IPO uzņēmumi līdz šim ir darbojušies privāti, un nav regulāri publiski “atskaitījušies” par ceturkšņu rezultātiem un nākotnes plāniem, potenciālajiem investoriem ir pieejams krietni mazāks informācijas apjoms lēmuma pieņemšanai.
Kā raksta izdevums Forbes, bijuši gan vairāk, gan mazāk veiksmīgi IPO. Piemēram, kopbraukšanas uzņēmums “Lyft” veica IPO 2019. gada martā, piedāvājot vienu akciju par 78.29 ASV dolāriem. Startējot biržā, uzņēmuma akcijas cena strauji kritās, pēc gada svārstoties ap 21 ASV dolāru. Turpretī velotrenažieru uzņēmums “Peleton” kotējas biržā kopš 2019. gada septembra, kad piedāvāja investoriem akcijas par 25.24 ASV dolāriem gabalā. Lai gan pirmajos mēnešos akcijas vērtība kritās, pateicoties Covid-19 pandēmijai “Peleton” piedāvātie attālinātie treniņi strauji kļuva populāri – 2021. gada februārī viena uzņēmuma akcija maksāja jau 154.67 ASV dolārus.
Tāpat ieguldītājiem jābūt gataviem, ka akcijas izsenis bijušas svārstīgs (volatile – angļu val.) finanšu instruments, kas nozīmē, ka cenu izmaiņas pat īsākā laika posmā var būt diezgan būtiskas. Notiekot izmaiņām tirgus pieprasījumā vai piedāvājumā, akciju cenas var mainīties ļoti īsā laikā. Taču ilgtermiņā akciju rezultāti parasti ir labāki nekā citiem aktīviem, piemēram, obligācijām.
Roboinvestors – sāciet ieguldīt vienkāršāk
Noteikti jāatceras arī par risku diversifikāciju, proti, jācenšas veidot pēc iespējas daudzveidīgāks ieguldījumu portfelis, nevis visa nauda jāinvestē tikai viena vai dažu uzņēmumu akcijās.
Kā piedalīties IPO?
Par plāniem veikt IPO uzņēmumi paziņo publiski, kā arī norāda bankas, kuras nodrošinās iespēju interesentiem iegādāties akcijas. IPO tiek organizēti konkrētā laika posmā, kas nozīmē, ka līdz zināmam datumam ir jāpaspēj iesniegt rīkojums par akciju iegādi.
Ja IPO nodrošina SEB banka, lai iegādātos akcijas, jums nepieciešams atvērt ieguldījumu kontu, bet pēc tam – vērtspapīru kontu.