Arvien biežāk arī Baltijas un Latvijas uzņēmumi izvēlas sākt tirgot savas akcijas biržā, izmantojot sākotnējo publisko akciju piedāvājumu jeb IPO (initial public offering – angļu val.). Šis process ļauj uzņēmumiem piesaistīt papildu kapitālu, savukārt investoriem tā ir iespēja kļūt par uzņēmuma akciju īpašnieku vai iegadāties uzņēmuma obligācijas.
Iespēja atbalstīt vietējo biznesu
Pēdējo gadu laikā vairāki plaši atpazīstami Baltijas uzņēmumi ir izmantojuši IPO, lai pievienotos Nasdaq Baltic biržai. Piemēram, viens no līderiem Latvijas lauksaimniecības nozares spēlētājiem un graudu eksportētājiem Baltijā “LATRAPS” izmantoja IPO, lai piedāvātu iespēju iegādāties uzņēmuma obligācijas.
Līdzīgu soli spēra arī starptautiskais finanšu tehnoloģiju uzņēmums “Eleving Group” un viens no vadošajiem juvelierizstrādājumu mazumtirdzniecības uzņēmumiem Baltijā “Grenardi Group”. IPO veikuši arī “Delfin Group”, “Storent Holding”, “Orkela”, “REFI Energy” un citi, piedāvājot ikvienam interesentam iegādāties uzņēmumu vērtspapīrus.
Redzam, ka mūsu klienti ļoti aktīvi izmanto iespēju iegādāties uzņēmumu akcijas vai obligācijas IPO laikā. Kāpēc? Visdrīzāk, nostrādā vairāki faktori.
Pirmkārt, vietējie uzņēmumi šķiet investoriem vairāk saprotami – informācija par tiem ir viegli pieejama gan plašsaziņas līdzekļos, gan sociālajos medijos. Ir skaidrība par uzņēmuma reputāciju, var paredzēt tā attīstības perspektīvas.
Otrkārt, tā ir iespēja ieguldīt vietējā tirgū. Veiktais ieguldījums atbalsta tirgus attīstību, veicina uzņēmējdarbību un ekonomisko izaugsmi kopumā. Lomu nospēlē arī patriotiskums.
Akciju vai obligāciju IPO – kāda ir atšķirība?
Veicot IPO, uzņēmumi parasti izvēlas kādu no diviem veidiem – ļaut iegādāties uzņēmuma akcijas vai obligācijas.
Ar akciju IPO uzņēmums izlaiž publiskajā tirdzniecībā savas akcijas, kas ļauj investoriem kļūst par uzņēmuma līdzīpašniekiem. Parasti pēc IPO akcijas cena biržā mainās atkarībā no tirgus pieprasījuma un piedāvājuma. Akciju īpašnieks var brīvi pārdot iegādātos vērtspapīrus vai arī pirkt papildu akcijas.
Turpretī obligāciju IPO līdzinās aizdevumam. Proti, uzņēmums piesaista kapitālu no investoriem, garantējot atmaksu ar procentiem pēc noteikta laika.
Abos gadījumos uzņēmums piesaista kapitālu. Taču akciju IPO ļauj investoriem kļūt par uzņēmuma līdzīpašniekiem, kamēr obligāciju IPO ļauj ieguldītājam spēlēt aizdevēja lomu.
Kādi ir ar IPO saistītie ieguvumi un riski?
Salīdzinot akcijas ar obligācijām, ar ieguldīšanu akcijās saistītais risks vienmēr ir lielāks. Taču vienlaikus arī akciju atdeves potenciāls, visbiežāk, būs augstāks.
Finanšu instrumenti atšķiras arī pēc to sarežģītības līmeņa. Instrumenti var būt gan parasti, gan sarežģīti. Daži piemēri:
- “Call option” finanšu instrumenti dod investoram tiesības (bet neuzliek pienākumu) nopirkt noteiktu aktīvu par iepriekš fiksētu cenu līdz noteiktam datumam.
- “Early redemption” finanšu instrumenti ļauj emitentam (visbiežāk, obligāciju izdevējam) pirms termiņa beigām atpirkt savas saistības, piemēram, obligācijas.
Šīs nianses noteikti vērts ņemt vērā, pirms izvēlaties ieguldīt IPO. Jauniem vai mazāk pieredzējušiem investoriem ieteicams sākt ar parastajiem finanšu instrumentiem.
Līdz ar klasisko atdevi IPO var sniegt vēl arī citas priekšrocības. Uzņēmumi mēdz pirmajiem investoriem piedāvāt atlaides produktiem vai pakalpojumiem, lojalitātes programmas, dāvanas utt. Piemēram, “Grenardi Group” ar IPO ļāva investoriem ne tikai iegādāties obligācijas, bet arī saņemt dāvanu karti un kļūt par daļu no Investoru lojalitātes programmas, kas sniedz atlaides uzņēmuma produkcijai.
Kā piedalīties IPO?
Uzņēmumi publiski paziņo par IPO biržas “Nasdaq Baltic” mājaslapā.
Pirms ieguldīt, noteikti vērts iepazīties ar informāciju par IPO, prospektu un noteikumiem, kā arī rūpīgi jāizvērtē riski.
Mēs nodrošinām saviem klientiem iespēju piedalīties “Nasdaq Baltic” biržā veiktajos IPO. Tam nepieciešams:
- Vērtspapīru konts,
- Norēķinu vai ieguldījumu konts, no kura tiks iekasēta komisija par vērtspapīru iegādi.
Uzņēmumu IPO tiek organizēti noteiktu laika posmu. Lai piedalītos, pirms IPO prospektā noteiktā termiņa beigām jāiesniedz rīkojums par piedalīšanos IPO. Kā to izdarīt:
- Pieslēdzieties SEB internetbankai,
- Atveriet sadaļu Ieguldījumi – Akcijas un ETF / Obligācijas,
- Meklētājā atrodiet attiecīgo finanšu instrumentu un spiediet “Pirkt”.
- Aizpildiet nepieciešamo informāciju un apstipriniet vērtspapīru iegādi.
Roboinvestors – sāciet ieguldīt vienkāršāk
Šo materiālu ir sagatavojusi AS "SEB banka”. Tas satur vispārīgu informāciju par AS "SEB banka" pieejamiem finanšu instrumentiem, ieguldījumu pakalpojumiem vai blakuspakalpojumiem. Ieguldījumi ir pakļauti riskiem. Ieguldījumu vērtība var palielināties vai samazināties un vēsturiskie rezultāti un/vai ienesīgums nav drošs rādītājs nākotnes rezultātu un/vai ienesīguma prognozēšanai un negarantē līdzvērtīgu rezultātu un/vai ienesīgumu nākotnē. Jūsu ieguldītais kapitāls nav garantēts, un dažos gadījumos Jūs varat zaudēt savu sākotnējo ieguldījumu. Jūs pats uzņematies atbildību par lēmumu veikt ieguldījumu un Jums vienmēr pirms tā veikšanas vajadzētu iegūt papildu informāciju. Sniegtā informācija nav jāuztver kā ieguldījumu konsultācija. Papildinformācijai lūdzam skatīt arī saīsināto prospektu un informatīvo brošūru par SEB fondiem un citiem finanšu instrumentiem, ieguldījumu pakalpojumiem vai blakuspakalpojumiem, kas pieejama AS „SEB banka” mājaslapā www.seb.lv. Nepieciešamības gadījumā sazinieties ar AS "SEB banka" darbinieku.