Lai ieguldījumu process būtu raitāks un jūs varētu vieglāk sasniegt savus finanšu mērķus, jāievēro daži pārbaudīti principi. Lai gan nepastāv viena veiksmes formula, kas derēs pilnīgi visos gadījumos, tomēr laika gaitā ir izkristalizējušies 7 pamatprincipi, kurus ievērot derētu gan jauniem, gan pieredzējušiem investoriem.
Lai ieguldītu, jāuzkrāj
Pirmajā brīdī šis princips varētu šķist mulsinošs, taču tas ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem gan veiksmīgai ieguldījumu veikšanai, gan prasmīgai personīgā budžeta plānošanai.
Pirms ķerties pie ieguldīšanas, vispirms nepieciešams izveidot “finanšu drošības spilvenu” 3 līdz 6 mēnešalgu apmērā. Šī summa nav paredzēta ieguldīšanai, bet gan glabājas jūsu kontā “nebaltai dienai”. Piemēram, neparedzētu izdevumu segšanai, darba zaudēšanas gadījumā, u.c.
Pieņemsim, ka jūsu mēnešalga ir 1000 eiro “uz rokas”. Tas nozīmē, ka jums ieteicams sākt ieguldīt vien tajā brīdī, kad sakrāsiet 3000 eiro, un varēsiet segt visus ikmēneša izdevumus, neizmantojot šo uzkrājumu.
Gadījumā, ja visus 3000 eiro ieguldīsiet, neatstājot sev nekādus uzkrājumus, tad var gadīties, ka neparedzētā situācijā (piemēram, zaudējot darbu) nāksies veiktos ieguldījumus pārdot. Ja konkrētajā brīdī tirgū būs lejupslīde, jūs, visticamāk, piedzīvosiet zaudējumus.
Sagatavojiet finanšu plānu
Finanšu plānam jābūt par pamatu jebkuram ar naudu saistītam lēmumam, jo īpaši ieguldījumiem. Plāns ļaus jums izvirzīt konkrētus mērķus, kā arī noteikt laika posmu to sasniegšanai.
Finanšu plānā jāiekļauj ne tikai summa, kuru varat atļauties ieguldīt katru mēnesi, bet arīdzan veids, kā veiksiet ieguldījumus. Proti, ieguldīsiet saviem spēkiem vai arī uzticēsiet lēmumu pieņemšanu profesionāliem konsultantiem? Kurai ieguldījumu stratēģijai dodat priekšroku – aktīvajai vai pasīvajai?
Mūsdienās veiksmīgi ieguldīt iespējams arī tad, ja jums nav laika un interese pastāvīgi sekot līdzi finanšu tirgus jaunumiem (pasīvā pieeja). Taču vienlaikus jūs varat arī aktīvi sekot līdzi tirgiem, padziļināti interesēties par dažādajiem finanšu instrumentiem un tūlītēji reaģēt uz svārstībām tirgos (aktīvā pieeja). Viss atkarīgs no jūsu vēlmēm un iespējām, tāpēc sev tīkamāko pieeju vēlams izvēlēties vēl pirms uzsākat ieguldīt.
Diversificējiet ieguldījumu portfeli
Diversificēšana ir ieguldījumu princips, kas paredz, ka investēt nepieciešams dažādās aktīvu klasēs (piemēram, akcijās, obligācijās, fondos, atvasinātajos instrumentos), ģeogrāfiskajos reģionos un nozarēs, tādējādi samazinot risku ciest zaudējumus. Tāpat vērts aplūkot iespēju ieguldīt ne-finanšu instrumentos, piemēram, nekustamajā īpašumā, zeltā vai pensiju fondos.
No otras puses – ieguldīšana visbiežāk nozīmē arī komisijas maksas par investīciju pārvaldīšanu un vērtspapīru iegādi. Jo vairāk finanšu instrumentu iekļausiet savā portfelī, jo lielākas, visticamāk, būs tā uzturēšanas izmaksas. Tāpēc vērtīgi mēģināt rast balansu starp izmaksām un ieguldījumu atdevi.
Roboinvestors – sāciet ieguldīt vienkāršāk
Ieguldīšana ir ilgtermiņa nodarbe
Pieredzējuši investori ir vienisprātis, ka ieguldījumu veikšana ir jāpadara par ieradumu, jo tieši ilgtermiņā veiktiem ieguldījumiem ir potenciāls nest jums vislielāko atdevi.
Turpretī mazāk pieredzējuši investori nereti vadās pēc svārstībām tirgū. Proti, redzot savu ieguldījumu vērtības samazināšanos, tie metas ieguldījumus pārdot. Šāda pieeja nav optimāla un ilgtspējīga, jo finanšu tirgos vienmēr būs vērojami gan kāpumi, gan kritumi. Taču, ja investēšanai pieiet vismaz 10 gadus ilgā nogrieznī, svārstības laika gaitā izlīdzināsies un parasti būs vērojams ieguldījumu vērtības kāpums.
Apzinieties savu riska apetīti
Ar ieguldīšanu saistītais risks nozīmē varbūtību pazaudēt ieguldītos līdzekļus – daļu vai pat visus. Laika gaitā jūsu ieguldījumu vērtība svārstīsies, un ir pilnīgi normāli, ka tā gan pieaug, gan samazinās. Taču vienlaikus ir ieguldījumu veidi, kas ir riskantāki par citiem, piemēram, investīcijas jaunattīstības tirgos. Tāpēc svarīgi laikus saprast, cik lielu risku esat ar mieru uzņemties – zemu, vidēju vai augstu.
Pašsaprotami, ka nav patīkami noskatīties uz ieguldīto līdzekļu vērtības samazinājumu. Tāpēc svarīgi izprast savu noturību pret svārstībām tirgū. Vai un cik lielu spriedzi jums rada varbūtība piedzīvot zaudējumus? Ar cik lieliem zaudējumiem jūs spētu samierināties? Kādi ir jūsu ieguldījumu mērķi – vienkārši izmēģināt investēšanu vai vairot kapitālu? Atbildot uz šiem jautājumiem, varēsiet atrast sev piemērotāko ieguldījumu stratēģiju.
Regulāri pārskatiet ieguldījumu portfeli
Veidojot diversificētu ieguldījumu portfeli, jāatceras, ka dažādi vērtspapīri pieaug atšķirīgā tempā. Tas nozīmē, ka laika gaitā aktīvu sadalījums jūsu portfelī var kļūt nesabalansēts. Tāpat ar laiku mainās arī citi apstākļi, kas var ietekmēt jūsu ieguldījumu stratēģiju – ienākumu līmenis, riska apetīte, ģimenes apstākļi vai finanšu mērķi.
Tādēļ vērts regulāri pārskatīt savu ieguldījumu portfeli, lai pielāgotu to aktuālajai situācijai un veiksmīgāk sasniegtu savus mērķus.
Ieguldiet jums zināmās nozarēs un instrumentos
Sākot ieguldīt, ir ļoti viegli apmaldīties plašajā finanšu instrumentu klāstā. Tāpēc vismaz sākumā ieteicams izvēlēties vienkāršākus un vieglāk izprotamus instrumentus, piemēram, ieguldījumu fondus vai Roboinvestora ETF portfeļus.
Savukārt, ja vēlaties ieguldīt akcijās, tad ieteicams izvēlēties nozares un uzņēmumus, kuru darbības principus jūs salīdzinoši labi pazīstat. Ikkatram no mums ir plašāka pieredze kādā konkrētā nozarē, kuras aktualitātēm sekojam līdzi – tieši šīs nozares uzņēmumos ieteicams ieguldīt.