Interneta veikalos regulāri iepērkas 67% cilvēku
Maksājumu drošība, veikala atpazīstamība un skaidra preču atgriešanas politika ir trīs galvenie faktori, kas vairo cilvēku uzticēšanos interneta veikaliem, liecina SEB bankas veiktā aptauja Baltijas valstīs par e-komercijas popularitāti un pircēju paradumiem. Ik mēnesi interneta veikalos iepērkas 46% Latvijas iedzīvotāju, katru nedēļu 19%, bet katru dienu – 2% cilvēku. Populārākie globālie interneta veikali pēdējā pusgada laikā ir bijuši “Temu” (pasūtījumus veikuši 47% respondentu), kam seko “Aliexpress” (37%) un “Shein” (15%)*.
“Aptaujas rezultāti norāda uz to, ka interneta veikali ir kļuvuši par pircēju ikdienu – regulāri internetā iepērkas teju 70% cilvēku un tikai 3% aptaujas dalībnieku norāda, ka e-veikalus neizmanto. Elektroniskajos pirkumu grozos nonāk viss ikdienai nepieciešamais – no pārtikas produktiem un apģērba, līdz sporta precēm, elektronikai un mēbelēm. Arī liela daļa pakalpojumu – koncerta vai pasākuma apmeklējums, ceļojums, mūzika un kino tiek apmaksāti tiešsaistē. Ņemot vērā lielo interneta iepirkšanās izplatību, maksājumu drošība un veikalu uzticamība kļūst par izšķiroši nozīmīgiem faktoriem, kas var veicināt iepirkšanos internetā vai gluži pretēji – pircējus aizbiedēt. Tāpēc par maksājumu nodrošinātāju un iepirkšanās platformu galveno prioritāti izvirzās drošība – maksājumos, klientu datu apstrādē, preču vai pakalpojumu piegādē un atgriešanā,” aptaujas datus komentē SEB bankas Naudas pārvaldības un tirdzniecības finansēšanas pārvaldes vadītāja Ineta Bukele.
Galvenie faktori, kas vairo cilvēku uzticēšanos interneta veikaliem ir maksājumu drošība (78%), interneta veikala atpazīstamība (53%) un skaidra preču atgriešanas politika (52%). Kā mazāk nozīmīgi, taču vērā ņemami faktori ir arī draugu rekomendācijas (27%) un mājas lapas vai telefona aplikācijas kvalitāte un draudzīgums lietotājam (24%)*.
Atbildot uz jautājumu par populārākajiem produktiem, ko pēdējo trīs mēnešu laikā ir iegādājušies Latvijas iedzīvotāji, īpaši izceļas viena kategorija – apģērbs, apavi un aksesuāri (iegādājušies 52% respondentu), kam seko medikamenti, uztura bagātinātāji un vitamīni (38%), kosmētika, preces skaistumkopšanai un veselības uzlabošanai (34%), samaksa par komunālajiem pakalpojumiem (33%), biļešu iegāde uz pasākumiem (31%), kā arī preces mājoklim un elektronika (28%)*.
Salīdzinot vīriešu un sieviešu pirkumus, vīrieši interneta veikalos daudz biežāk pērk datorus, mobilos telefonus un to aksesuārus (29% vīriešu un 13% sieviešu), kā arī preces mājoklim un elektroniku (37% vīriešu un 20% sieviešu), bet sieviešu auditorijā daudz izplatītāka ir apģērba, apavu un aksesuāru iegāde (63% sieviešu un 39% vīriešu), kosmētikas, skaistumkopšanas un veselības uzlabošanas preču iegāde (50% sieviešu un 17% vīriešu), kā arī medikamentu, uztura bagātinātāju un vitamīnu iegāde (48% sieviešu un 28% vīriešu).
Aptauju SEB bankas uzdevumā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā šoruden veica tirgus izpētes uzņēmums Norstat, aptaujājot 1000 iedzīvotājus katrā no Baltijas valstīm.
* Uz jautājumu varēja sniegt vairākas atbildes.